V Ljubljani Rogliča odpikali, to je Novomeščan, ki je dal Rogliču kolo in štipendijo
Kisovčan je v nedeljo pri 34 letih osvojil 5. grand tour – Giro di Italia je dodal še 4. zmago na španski Vuelti in potrdil, da je pravi fenomen.
NOVO MESTO – „Ko se nekaj zgodi, ga odpišejo ali pa mu dajo slabe možnosti zaradi poškodbe ali pa njegove starosti… Že 10 let na najvišjem nivoju. Nihče od teh fantov, morda Maas, ni na tem nivoju toliko časa na tem vrhunskem nivoju. Njegovi nasprotniki so sami mladi fantje. Primož se vedno pripravi, se vrne še močnejši. To je kolesarska ikona. Vsi vedo, pa računajo, da ne bo tak prišel, a pride še močnejši,“ je Bogdan Fink, direktor KK Adrie Mobil sinoči v Odmevih pojasnil fenomen Primoža Rogliča. Kisovčan je v nedeljo pri 34 letih osvojil 5. grand tour – Giro di Italia je dodal še 4. zmago na španski Vuelti in potrdil, da je pravi fenomen.
Obetavna kariera
Fink pa je tisti, ki je v Rogliču pred več kot desetimi leti videl nekaj več, čeprav je bil Roglič prej obetaven smučarski skakalec. Roglič je bil član kluba SSK Kisovec. Na svetovnih mladinskih prvenstvih je na ekipnih tekmah osvojil zlato medaljo leta 2007 v Trbižu in srebrno leta 2006 v Kranju. V kontinentalnem pokalu je dosegel dve zmagi, 7. januarja 2006 v Planici in 10. februarja 2007 v Westbyju, ob tem ima še eno drugo in dve tretji mesti. V sezoni 2006/07 je zasedel osmo mesto v skupnem seštevku kontinentalnega pokala. Nikoli sicer ni nastopil na kakšni tekmi svetovnega pokala. Njegov osebni rekord je pri 185 metrih, ki ga je dosegel v Planici. 16. januarja 2011 je nastopil na svoji zadnji mednarodni tekmi (FIS) v poljskem Szczyrku. Poleti 2012 je uradno končal kariero smučarskega skakalca in se začel ukvarjati s kolesarstvom.
Mirko Tuš
Na dirkah rekreativcev je opozoril nase. Prvi ga je videl Mirko Tuš, ki ga je poslal na testiranje na fakulteto za šport. Vmes je prišel v ljubljanski Rog in prosil, da bi tekmoval, pa so mu rekli, naj še trenira in zbere denar za kolo. Vse je storil, a priložnosti v Ljubljani ni dobil. Jo je pa v Novem mestu, kjer sta vanj verjela sedanji direktor kluba Bogdan Fink in tedanji trener Milan Eržen; dali so mu kolo, opremo, nekaj štipendije in priložnost. Da sta Fink in Eržen vedela, da bi iz tega fanta lahko nekaj bilo, pa jima je prvi pokazal dr. Radoje Milić, specialist športne medicine in fiziolog, ki se je sredi osemdesetih iz Beograda preselil v Novo mesto. Dr. Milić je skupaj s sodelavcem Samom Rautarjem v laboratoriju za fiziologijo na fakulteti za šport v Ljubljani prvi testiral Rogliča.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: Zajem zaslona Rtvslo.si