Veliki intervju z Janom Berusom: “Želim postati 1. Slovenec v UFC organizaciji, vzeti pas in postaviti Slovenijo ter slovenski MMA na zemljevid!”

31. okt. 2024, ob 08.54
Posodobljeno pred 7 dnevi
580
250 SEK

Obetavni 22-letnik iz leta v leto opozarja nase.

NOVO MESTO – Mesec oktober je zaznamoval tudi 22-letni Jan Berus, borec MMA. Jan je na VNF 10 v dvorani Golovec v Celju v drugi rundi porazil izvrstnega Srba Luko Lakića in postal prvi velterski prvak Valhalle. Jan je s to zmago še enkrat potrdil velik talent in potencial. Tudi zato velja upravičeno za najbolj obetavnega slovenskega MMA borca.

Kdo ste?
Ime mi je Jan Berus in sem profesionalni MMA borec.

Od kje ste? 
Prihajam iz Novega mesta, z Dolenjske.

Koliko ste star?
22 let.

Koliko časa se ukvarjate z MMA borbami?
Od 14. leta sem v MMA športu.

Kako bi opisali svoj šport?
MMA ali mešane borilne veščine je borilni šport, ki združuje elemente različnih borilnih veščin, kot so boks, kickboks, tajski boks, judo, jiu jitsu, rokoborba in številne druge. Tekmovalci uporabljajo tehnike udarcev, metov, rušenj in borbe na tleh, kar MMA naredi za enega najbolj zahtevnih in dinamičnih športov na svetu

Kako poteka borba?
Borba poteka v kletki oz. v omejenem območju, kjer te omejuje pokončna ograja, ponavadi ali v obliki kroga ali pa osem kotnika. Tukaj je prisoten tudi sodnik, ki nadzoruje borbo, da poteka v sklopu dogovorjenih pravil, kot so nobenih udarcev v mednožje ali prsti v oko. Samo borbo pa ocenjujejo sodniki okoli kletke in vsako rundo posebej točkujejo. V mojem primeru, ker sem imel borbo za šampionski pas, borba poteka pet krat po pet minut, vmes pa po minuto pavze med rundami. Če pa ni borba za šampionski pas, poteka pa samo tri runde po pet minut. Borbo lahko zmagaš na odločitev sodnikov ali pa s prekinitvijo (predaja ali tehnični nokaut/nokaut), v redkih primerih si lahko tudi diskvalificiran, če borec ne upošteva pravil oz naredi nekaj ilegalnega.

Implantati: Popolna rešitev za manjkajoče zobe
Implantati so postali vse bolj priljubljeni med pacienti zaradi svoje visoke uspešnosti in dolgotrajne učinkovitosti. Zobni implantati so revolucionarna rešitev za nadomeščanje izgubljenih zob, k

Kakšna je vloga sodnikov?
Vloga sodnikov je da poskrbijo, da borba poteka po določnih pravilih.

Kaj je v vašem športu dovoljeno?
Dovoljeni so udarci z rokami, nogami, komolci, koleni, ter lahko tudi “zrušiš”, da preseliš borbo v parter, kjer so dovoljeni tudi udarci na tleh, ter še vzvodi na roke noge, ter davljenja.

Kaj je v vašem športu prepovedano?
Prepovedani so udarci v mednožje. Če bi prišlo do tega, imamo pet minut časa, da pridemo k sebi, če pa borec ne bi mogel nadaljevati, bi bil diskvalificiran borec, ki je to povzročil. Prepovedano je tudi s prsti v oko, prepovedano je tudi grizenje, udarci v zatilje (zadnji del glave), udarci z glavo tudi niso dovoljeni.

Kdo vas je navdušil in kako?
Navdušil me ni konkretno noben, sam sem fanatik športa, ter predvsem mi je zelo zanimiv.

Koliko časa že trenirate?
Že 8 let.

Kje trenirate?
Treniram v Top Gym Trebnje, ter Martin Krpan Grosuplje

Imate v Trebnjem dobre pogoje za treninge?
Imam.

Kdo je vaš trener?
Alen Štritof, ki je moj trener za udarne tehnike, ter Nejc Hodnik, ki je trener za borbo v parterju, ter rokoborbi.

Koliko na dan trenirate?
Dvakrat na dan, en dan v tednu imam pa namenjeno za počitek.

Kaj so vaše prednosti v borbah, v čem ste zelo dobri?
Povsod sem kompleten borec.

Kje rabite še dodaten trening?
Delamo trenutno na tem, da se izboljšam v vseh segmentih borbe, ker v današnjem času ni več dovolj, da si dober samo v eni disciplini borilnih veščin.

Od lani ste profesionalni borec – kaj to pomeni? 
Za vsako borbo sem plačan, za razliko od amaterskega MMA. Nasprotniki so čedalje boljši, ter sam sem bolj zrel iz vsake borbe v borbo.

Ali od tega živite?
Trenutno še ni toliko denarja vpleteno, da bi lahko samo to delal.

Kaj počnete še v življenju?
Delam tudi doma v očetovem podjetju, ukvarja se z notranjim pohištvom, tako da imam tudi v tej smeri narejeno šolo, kot lesarski tehnik, in pa pišem diplomsko nalogo.

Recept za kolač iz kostanja in medu: Pravi jesenski užitek
Jesen je čas, ko se narava obarva v tople barve in ko v kuhinji prevladujejo bogati in zemeljski okusi. Kostanj in med sta klasična jesenska sestavina, ki ju lahko združimo v čudovitem kolaču, ki

Kaj vam pomeni zmaga, ki ste jo dosegli nazadnje?
Zmaga mi pomeni ogromno, saj je še ena ovira, ki smo jo premagali in je velik korak naprej v moji MMA karieri.

Koga ste premagali? Zakaj je ta zmaga tako pomembna?
Premagal sem Luko Lakića, borca iz Srbije, ki trenira v zelo podkovanem MMA klubu v Novem Sadu. Pred borbo je nanizal štiri zmage proti kvalitetnimi nasprotniki, ter samo 1 poraz, tako da sem bil zadovoljen s svojo predstavo. Pomembna je, ker sem prvi v organizaciji VFN, ki je osvojil šampionski pas, bilo je tudi veliko pritiska za tako mladega borca kakor sem sam.

Kdaj vas čaka naslednja borba in kje in s kom?
Naslednja borba me čaka že 1. februarja v Tivoliju, nasprotnik pa seveda še ni znan.

Kaj vam pomeni podpora navijačev?
Navijači oz. podpora predstavljajo velik del motivacije v borbi, dajo ti zagon in determinacijo, da jih ne razočaraš. Hvaležen sem vsakega, ki me pride podpirati, ter da si je vzel čas.

Bo kaka borba tudi v Trebnjem in kdaj?
Imel sem že borbo v Trebnjem, lani novembra. Dvomim, da bom imel še kako borbo v tem delu, zato ker dvorane morajo biti čedalje večje, drugače ne bo dovolj prostora za vse navijače.

Zanimiv pogovor z Janom in Alenom je pripravil tudi Tomaž Gorec:

Kaj je vaš življenjski cilj?
Biti prvi Slovenec v UFC organizaciji, ter tudi vzeti pas in postaviti Slovenijo, ter slovenski MMA na zemljevid.

Bi še kaj dodali?
Hvala za intervju in hvala vsakemu, ki me podpirajo, tudi sponzorjem za olajšane priprave, in se vidimo v naslednji borbi.

Pripravil: Nadlani.si
Foto: Facebook Jan Berus

580
250 SEK