
Vse je letelo po zraku – mize, stoli, pesti! In vse to pred finalom v Bilbau (VIDEO)
UDARNO PRED FINALOM: Mize po zraku, udarci – nasilni spopad navijačev Uniteda in Tottenhama v San Sebastiánu
Večer pred finalom Evropske lige v Bilbau je bil vse prej kot miroljuben. V središču San Sebastiána – kjer se sicer vonja po tapasih in sliši valove obale – so ulice preplavili kričanje, pretepi in razmetano pohištvo. Krivec? Angleški huligani.
Udarci in nasilje v ulici Fermín Calbetón
Bilo je točno 21:23, ko so se po kamnitih ulicah starega mestnega jedra San Sebastiána začeli širiti prvi kriki. V baru, ki stoji le nekaj korakov od turistično oblegane promenade, je verbalni spopad med privrženci Manchester Uniteda in Tottenhama v trenutku ušel izpod nadzora.
VIDEO | Fight: Manchester United vs Tottenham Hotspur
— Antifa_Ultras (@ultras_antifaa) May 20, 2025
21.05.2025 pic.twitter.com/2ZlNrssz1g
Po poročanju The Sun je bil eden od navijačev ujet na kameri, kako dvigne kovinsko mizo in jo zabriše čez glave nasprotnikov. Leteli so stoli, steklenice, celo ograja, ki naj bi ločevala teraso od ceste. Lokalni prebivalci – prestrašeni in ogorčeni – so dogajanje snemali z oken.
»Bilo je kot v filmu. Ampak slabem. Turisti kričijo, natakarji bežijo, mi pa smo zaklenili vrata,« je za Diario Vasco dejal lastnik bližnje trgovine Juan Mari Etxeberria.
Policija je na kraj prispela v manj kot desetih minutah – a dotlej je bila škoda že narejena. Na srečo nihče ni bil huje poškodovan, so pa štirje navijači utrpeli lažje rane in so jih oskrbeli na kraju dogodka. Po poročanju Fan Banter (20. maj 2025) ni bilo aretacij, a je policija ostala v pripravljenosti še ure po incidentu.

Tottenham vs Manchester United in San Sebastian tonight! 💥🇪🇸 pic.twitter.com/wm6G2VVkCf
— 𝐂𝐚𝐬𝐮𝐚𝐥 𝐔𝐥𝐭𝐫𝐚 𝐎𝐟𝐟𝐢𝐜𝐢𝐚𝐥 (@thecasualultra) May 20, 2025
Bilbao – mesto, ki poka po šivih
Čeprav je finale med dvema angleškima kluboma postavljen v Bilbao, se množica navijačev ni ustavila zgolj tam. Ocenjuje se, da se je v mesto in bližnjo okolico zgrnilo več kot 70.000 navijačev – večina brez vstopnic. Vsakemu klubu je bilo sicer uradno dodeljenih le 14.700 mest na stadionu San Mamés (poroča The Guardian).
Cene? Astronomske. Povratne letalske karte iz Manchestra ali Londona do Bilbaa so šle tudi za 1.800 funtov, hotelske sobe so bile razprodane že konec aprila.
Glavni nadzornik angleške policije za nogomet Mark Roberts je za The Guardian izjavil: »Pozivamo vse brez vstopnic, naj ostanejo doma. Bilbao nima infrastrukture za tak naval. In ne pozabite – vstopnice s sekundarnega trga so pogosto ponarejene ali neveljavne.«
Kljub opozorilom pa se je množica še naprej valila čez Pireneje.
Baski v pripravljenosti
Zaradi pričakovane navijaške evforije je španska policija skupaj z lokalnimi oblastmi mobilizirala več kot 1.500 policistov, vključno s specialnimi enotami, konjenico in varnostniki UEFA.
Baskovski minister za kulturo in varnost Bingen Zupiria je za El Diario Vasco dejal: »V splošnem so navijači spoštljivi. A posamezniki vedno izstopijo – naj si gre za krajo, razbijanje semaforjev ali popivanje do onemoglosti.«
Da – med ponedeljkom in torkom so obravnavali več manjših incidentov, vključno s poškodbami javne infrastrukture, manjšimi tatvinami in kršitvami javnega reda. A vsaj za zdaj – nobenega hujšega nasilja, razen opisanega pretepa v San Sebastiánu.
Finale, ki rešuje sezono
Ni skrivnost, da letošnja sezona ni bila bleščeča za nobenega izmed finalistov. Manchester United je končal Premier ligo šele na 8. mestu, Tottenham pa na 7., kar pomeni, da noben od klubov ni neposredno kvalificiran za Ligo prvakov.
Zato je to finale več kot le trofeja.
Zmagovalec bo dobil vstopnico za Ligo prvakov 2025/26, kar pomeni ogromen finančni vložek in rešitev sezonske bilance. Za Tottenham je to prva priložnost za evropsko lovoriko po porazu v finalu Lige prvakov 2019. Manchester United pa – čeprav je klub z bogato zgodovino – že nekaj let išče konsistentnost in vodstvo, ki bi ga vrnilo na vrh Evrope.

Kot je za Sky Sports izjavil bivši napadalec Uniteda Louis Saha: »To je tekma, ki bo definirala sezono. Zmaga pomeni rešitev – poraz pa globoko razočaranje.«
Ko strast eskalira
Pretep v San Sebastiánu ni osamljen primer.
Angleški huliganizem ima dolgo in temno zgodovino – od tragedij v Heyslu (1985) in Hillsboroughu (1989) pa do manjših incidentov, ki se še danes pojavljajo na tekmah. Čeprav je UEFA v zadnjih letih okrepila nadzor in kazni, je pojav še vedno živ. Pogosto ti incidenti niso organizirani – dogajajo se spontano, iz piva, jeze, rivalstva.
Ampak škoda je vedno realna.
Lokalno gospodarstvo, prebivalci in ugled navijačev so pogosto tisti, ki plačajo ceno. Incidenti, kot je bil torkov v Baskiji, zbujajo vprašanja o tem, kako dobro so klubi in zveze pripravljene – ne samo za organizacijo finalov, temveč za upravljanje svojih najglasnejših podpornikov.
Kako bo danes?
Stadion San Mamés bo nocoj pokal po šivih. V zraku bo napetost. A vse oči ne bodo uprte le v žogo – spremljali bodo tudi navijače, policijo, redarje.
The Estadio San Mamés is one sexy stadium! pic.twitter.com/5rAZtV8LdU
— ⚽🅣🅞🅟🅢🅒🅞🅤🅣⚽️ (@toptargets) May 20, 2025
Nogomet je ljubezen. A mora ostati igra.
»Vse je bilo v minuti. V trenutku. En pogled, ena žaljivka – in zlomilo se je. Če ne bi policija tako hitro posredovala, bi šlo verjetno še dlje,« je za Marca izjavil mimoidoči, ki je dogajanje posnel s telefonom.
UEFA medtem poudarja ničelno toleranco do nasilja in sodeluje z obema kluboma pri obveščanju navijačev o varnostnih protokolih. A vprašanje ostaja: ali je to dovolj?
Nogomet je ogledalo
Finale Evropske lige 2025 ni le tekma za naslov. Je zrcalo nogometne kulture. V njem se zrcali vse: strast, rivalstvo, razočaranja, navdušenje – in žal tudi nasilje.
Bomo gledali mojstrovino na zelenici ali nov viralni posnetek z ulice?
Odgovor dobimo nocoj. Ob 21.00. Na San Mamésu. V Bilbau.
Vir: The Sun, The Guardian, Fan Banter, Sky Sports, El Diario Vasco, Marca, AS
Pripravil: N. Z.