To je razlog, zakaj alkohol pospešuje staranje
Uživanje alkohola je ena izmed tem, o katerih se v svetu zdravja pogosto debatira. Nekateri verjamejo, da je zmerno pitje alkohola povsem neškodljivo, spet drugi pa zagovarjajo popolno alkoholno abstinenco. Seveda pa je veliko navad povezanih s kulturo in običaji, ki nas obkrožajo. Mnogi izmed starejših ljudi vsakodnevno uživajo vino, vendar pa pogosto gre za manjše količine vina, ki jih kombinirajo z zdravo prehrano. Tipičen primer je recimo mediteransko kosilo z ribo in kozarcem vina. Glavni problem leži v prekomernem uživanju alkohola, ki je še posebej pogosto pri mlajši populaciji. S strokovnjaki smo govorili o različnih načinih, kako lahko alkohol vpliva na naše staranje – le-ti so jasno povezani s prekomernim uživanjem alkohola.
Alkohol lahko zmanjša funkcijo našega imunskega sistema. Raziskave so namreč dokazale, da prekomerno pitje alkohola negativno vpliva na naš imunski in obrambni sistem, kar lahko povzroča mnoge težave z zdravjem. Alkohol vpliva na učinkovitost in normalno delovanje naših organov, zato vpliva tudi na funkcijo celic imunskega sistema, ki jih najdemo v krvi.
Dehidracija zaradi alkohola vpliva na videz in zdravje naše kože. Alkohol povzroča dehidracijo, kar verjetno najbolj občutite zjutraj po divji noči, ko zlahka spijete velik kozarec vode. Ta dehidracija lahko rezultira tudi v hitrejšem staranju naše kože, saj vodi v suho in uvelo kožo, ki je izgubila svojo čvrstost. S staranjem koža že naravno izgublja vlažnost, kar z uživanjem alkohola še dodatno pospešimo.

Alkohol poslabša odpornost na nekatere bolezni, saj zmanjša absorpcijo nekaterih hranil v našem črevesju. Še posebej sta na udaru cink in tiamin, ki sta ključna za normalno delovanje celic. Dolgotrajno pomanjkanje ključnih nutrientov lahko vodi v resne posledice, kot so na primer razvoj Alzheimerjeve bolezni. Nekatere raziskave pa so pokazale tudi povezavo med uživanjem alkohola in zmanjšano absorpcijo folatov, kar močno poveča tveganje za nekatera rakava obolenja.
Pripravil: NaDlani.si
Foto: Unsplash