5 motenj, ki so najbolj pogosto prisotne v obdobju odraščanja

15. apr. 2024, ob 12.19
Posodobljeno pred 1 letom ali več
69
150 SEK

Faza mladostništva lahko postane zelo zapletena. Spremembe, ki se zgodijo, ne zmedejo le mladostnikovega okolja, ampak tudi mladostnika samega. Razumevanje v tem obdobju, pa tudi empatija in potrpežljivost, bodo zelo koristna orodja in odnosi za boljše soočanje s težavami, ki se lahko pojavijo.

Poleg tega nam omogočajo tudi, da smo pozorni na tiste znake, ki lahko kažejo na duševno motnjo pri mladoletnikih. Mladostništvo gre mnogim staršem na živce zaradi slovesa, ki ga ima, in izzivov, ki jih prinaša. V tem smislu govorimo o obdobju, ki je izjemno občutljivo na različne motnje, kot sta anksioznost ali depresija, pojavijo pa se lahko tudi mnoge druge.

Depresija in distimija

Depresija je motnja, ki prizadene veliko mladostnikov. Zaskrbljenost glede vklopa v okolje, nizka samopodoba kot posledica aken in težave z ustrahovanjem, ki so danes tako prisotne, so le nekateri od možnih vzrokov za depresijo na tej stopnji.

Lahko je prisotna tudi distimija, ki se razlikuje od depresije. Za to motnjo je značilno, da je blaga in hkrati kronična oblika depresije, ki najpogosteje traja v obdobju najmanj dveh let. Ker se mladostniki v tem težkem obdobju stežka odprejo komurkoli, je družina za njih izjemnega pomena, kar se tiče podpore.

Anksioznost

Kapilarna vlaga - tudi poleti sovražnik vašega doma (in kako se je učinkovito znebiti)
Morda ste že opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo temni madeži, odpada omet ali se čuti neprijeten, vlažen vonj. Pogosto to pripisujemo slabi zračni cirkulaciji ali zastareli izolacij

Anksioznost je danes zelo prisotna, a če obstaja faza, v kateri se še nabolj pogosto uveljavlja, je to zagotovo obdobje odraščanja. Pričakovanja od najstnikov ali okolice je lahko velik vir pritiska, kar jih lahko pripelje do hudega stresa.

Simptomi, ki nas lahko opozorijo, da je nekaj narobe, so jasni. Na težave z anksioznostjo lahko kažejo nespečnost, močna razdražljivost in nejevoljnost. Pojavijo se lahko tudi želodčne bolečine ali napetost v mišicah, za kar pa je najbolj priporočljiv obisk specialista.

Osebna izpoved Slovenke: To je skriti znak anksioznosti, ki ga nisem poznala do 30. leta

Anoreksija, bulimija in motnje prehranjevanja

Težave, povezane s hrano, so nedvomno ene najbolj poznanih. Mladostniki zaradi kritike svojega telesa in nemogočih lepotnih standardov, ki jih družba oglašuje in drago prodaja, svoj pogled največkrat usmerjajo na to, kar jedo. V hrani poskušajo namreč pridobiti nadzor nad svojo težo.

Vendar težava ne izhaja nujno iz tega odnosa, ampak iz dejstva, da najstniki pogosto ukrepajo, ne da bi se s komer koli posvetovali. Ti ukrepi so pogosto zelo restriktivni, uporabljajo se kot kazen ali kot način za pomiritev tesnobe, lahko pa imajo katastrofalne posledice za njihovo telo.

Socialna fobija

Socialna fobija spada v skupino anksioznih motenj, vendar se v tem primeru simptomi sprožijo, ko je mladostnik v socialnem okolju ali ko predvideva, da bo v tem okolju. Komunikacija z neznanci ali odhod na kraj, poln ljudi, je zanje lahko prava preizkušnja. Zaradi tega je običajno, da se mnogi mladi med odraščanjem osamijo v svojih domovih.

Motnje vedenja

Ljudje zlahka zamenjajo vedenjsko/opozicijsko kljubovalno motnjo z naravnim problemom adolescence, vendar pa je ta vrsta vedenja lahko simptom večje začetne težave. Neubogljivost, neupoštevanje pravil, kraja in trajna jeza so nekateri znaki, ki lahko kažejo na prisotnost motnje. Zdi se, da mladi ne spoštujejo ničesar, delujejo brez premisleka, so zelo impulzivni in ne upoštevajo integritete drugih.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

Pripravil: NaDlani.si; Foto: Pixabay

69
150 SEK