Bezgov sirup, osnova za osvežilni napitek

06. jul. 2023, ob 16.14
Posodobljeno pred 18 dnevi
113
410 SEK

Bezgov sirup, ki ga ponavadi razredčimo z vodo, je lahko odlična osvežilna pijača v vročih poletnih dneh. Priprava domačega sirupa je relativno hitra in enostavna, zato se je lahko loti kdorkoli, ne glede na izkušnje. Prednost domačega bezgovega sirupa je v tem, da lahko pripravite napitek povsem po svojem okusu, ki vas bo ob ustreznem načinu shranjevanja hladil in osveževal še dolgo časa. Večinoma bezgov sirup služi kot osnova za pripravo osvežilne pijače, koktejla ali likerja, lahko pa ga uporabite tudi kot dodatek k raznim jedem, predvsem k sladicam, omakam in kremam.

Bezgov sirup je osnova za odlično osvežilno poletno pijačo.
Bezgov sirup je osnova za odlično osvežilno poletno pijačo.

Obstaja veliko različic receptov za bezgov sirup. Zgodovinsko gledano je bil najbolj priljubljen v severozahodni Evropi. Pili so ga že stari Rimljani. Bezeg uspeva po vsej Evropi in v severnem delu Amerike. Danes je pitje bezgovih napitkov razširjeno po vsem svetu. Na policah trgovin lahko najdete predpripravljen bezgov sirup. Zelo enostavno pa ga lahko pripravite tudi sami doma.

Bezgov sirup lahko pripravite iz bezgovih cvetov ali plodov

Uporabni deli bezga so cvetovi, plodovi (jagode), lubje in listi. Iz bezgovih jagod se najpogosteje prideluje marmelada, lahko tudi sirup, bezgovi cvetovi so ponavadi ključna sestavina za sirup in peko sladic, iz listov ter lubja se pripravlja čaj, ki je odličen za uravnavanje krvnega sladkorja, pripraviti pa je možno tudi bezgov med. Pri nas se najpogosteje srečujemo z ameriškim bezgom (Sambucus canadensis), črnim bezgom (Sambucus nigra) in divjim bezgom (Sambucus racemosa).

Lubenica kot nova superhrana? Zakaj bi jo morali pogosteje jesti?
Ko pomislimo na poletne dni, je lubenica verjetno prva stvar, ki nam pade na pamet. Njena sočna, rdeča sredica in osvežujoč okus nas spremljata na piknikih, ob bazenih in povsod, kjer iščemo hit

Bezgove jagode ponavadi zorijo na začetku jeseni, cvetovi bezga pa začnejo cveteti pozno spomladi in nehajo cveteti konec junija ali v začetku julija. Ko bezeg začne cveteti, ga ne morete zgrešiti, saj na plan pokukajo veliki beli cvetovi, ki spominjajo na obliko dežnika. Najboljši čas za nabiranje bezgovih cvetov je od začetka do sredine junija, ko so se cvetovi že razcveteli, ampak še niso začeli rjaveti – takrat cvet ni več primeren za uporabo v kuhinji. Pomembno je, da cvetove nabirate v toplem in suhem vremenu, ko že nekaj časa ni deževalo, saj bo tako na njih ostalo več cvetnega prahu in bodo zaradi tega veliko bolj aromatični. Še več receptov iz bezga, pa lahko najdete tukaj.

Cvetove za bezgov sirup je najbolje nabirati od začetka do sredine junija.
Cvetove za bezgov sirup je najbolje nabirati od začetka do sredine junija.

Recept naših babic: kako pripraviti bezgov sirup iz cvetov?

Za pripravo domačega sirupa potrebujete:

  • od 15 do 20 večjih bezgovih cvetov
  • 2 veliki limoni
  • 500 mililitrov vode
  • 1 čajno žličko citronske kisline
  • 500 gramov sladkorja
  1. Očistite cvetove

Ko ste nabrali bezgove cvetove, jih očistite, vendar je pri tem pomembno, da jih ne izpirate z vodo, saj lahko to povzroči izgubo arome. Pelod bezgovih cvetov namreč daje sirupu značilen okus, zato pazite, da cvetove očistite zelo previdno. Odtrgajte jih s stebel in odstranite morebitne žuželke ter drugo umazanijo. 

  1. V večjem loncu pokuhajte vodo in sladkor

V večji lonec nalijte vodo in dodajte sladkor. Prižgite ogenj, vse skupaj dobro premešajte ter počakajte, da voda zavre. Potem pustite, da se mešanica kuha na manjšem ognju približno deset minut.

  1. Dodajte ostale sestavine

V lonec dodajte citronsko kislino, lupino in sok ene limone, drugo limono pa narežite na tanke rezine in jih skupaj z bezgovimi cvetovi prav tako dodajte v lonec. Poskrbite, da so vsi cvetovi popolnoma potopljeni v mešanico, najbolje je, da jih potopite na dno posode pod rezine limone, saj boste s tem izboljšali okus sirupa in preprečili rjavitev cvetov. Po želji lahko količine sestavin tudi prilagodite svojemu okusu.

  1. Počakajte, da se sirup ohladi in ga postrezite

Posodo dobro pokrijte oziroma zaprite in hranite na hladnem in suhem mestu od 12 do 72 ur. Nato precedite cvetove in rezine limone ter sirup prelijte v sterilno steklenico, ki se dobro zapre. V hladilniku lahko zaprt sirup hranite od tri do štiri mesece, odprto steklenico pa je dobro spiti v enem tednu. Pred uporabo steklenico dobro pretresite, potem pa sirup po svojem okusu zmešajte z navadno ali gazirano vodo. Če želite daljšo obstojnost, lahko sirup tudi zamrznete in ga po potrebi odmrznete.

Bezgov sirup lahko uporabite za napitke in sladice.
Bezgov sirup lahko uporabite za napitke in sladice.

Recept za sirup iz bezgovih jagod

Čeprav se bezgov sirup najpogosteje pripravlja iz cvetov bezga, pa ga lahko pripravite tudi iz jagod oziroma plodov bezga, v tem primeru bo barva sirupa nekoliko temnejša, drugačen bo tudi njegov okus.

Zobna proteza - kaj je in kako izbrati pravo
Zobna proteza je klasična rešitev za mnoge, ki se soočajo s težavami z zobmi zaradi starosti, bolezni ali poškodbe. Ne samo, da zobne proteze izboljšajo videz nasmeha, temveč pomembno vplivajo

Za pripravo domačega sirupa potrebujete:

  • 1 kilogram bezgovih jagod
  • 200 mililitrov vode
  • 500 gramov sladkorja
  • 2 čajni žlički citronske kisline
Bezgov sirup - bezgove jagode zorijo jeseni.
Bezgov sirup – bezgove jagode zorijo jeseni.
  1. Pripravite osnovo iz bezgovih jagod

Ko ste nabrali jagode bezga, ki ponavadi zorijo jeseni, jih odtrgajte s pecljev in dobro operite z vodo. Nato vzamite večjo posodo in jih dobro potlačite, da se iz njih izloči sok. Uporabite lahko tlačilko za pripravo pire krompirja. Da se sok bolje izloči, lahko dodate tudi nekaj žličk sladkorja. Posodo nato pokrijte in pospravite v hladilnik ter sok iz bezgovih jagod pustite stati čez noč. 

  1. Dodajte ostale sestavine in vse skupaj pokuhajte

Naslednje jutro dobro precedite sok in zavrzite ostanke jagod. Nato sok prelijte v lonec, mu dodajte vodo, sladkor in citronsko kislino ter segrevajte dokler mešanica ne zavre, potem pa kuhajte na manjšem ognju približno petnajst minut.

  1. Pustite, da se sirup ohladi in ga postrezite

Na koncu pustite, da se mešanica ohladi, jo prelijte v sterilne steklenice in shranite v hladilnik. Tudi sirup iz bezgovih jagod je primeren za redčenje z navadno ali gazirano vodo, prav tako ga lahko uporabite za pripravo raznih sladic. Za daljšo obstojnost ga zamrznite v zamrzovalniku.

Bezgov sirup iz bezgovih plodov je temnejši in drugačnega okusa.
Bezgov sirup iz bezgovih plodov je temnejši in drugačnega okusa.

Kje vse lahko uporabite bezgov sirup?

Ko je sirup pripravljen, ga lahko začnete uporabljati za pripravo pijač in jedi. Najbolj priljubljena uporaba bezgovega sirupa je osvežilen sok, ki ga pripravite zelo enostavno: sirup po svojem okusu zmešate z vodo, po želji pa v napitek dodajte še lističe mete ali melise, žličko medu, na drobno narezane koščke ingverja, jagodičevje po svojem okusu (robide, maline, borovnice). Sirup lahko zamešate tudi z gazirano vodo. Zadnja leta so zelo priljubljeni poletni napitki tudi domači ledeni čaji, ki jih lahko popestrite z bezgovim sirupom in narezanim sadjem.

Sirup pa lahko uporabite tudi za pripravo sladic; zelo priljubljeni so bezgova torta, bezgov sladoled, bezgov nadev za palačinke ali kremne sladice. Z bezgovim sirupom lahko pripravite tudi sladki zajtrk; na primer par kapljic kanete v grški jogurt, k tej kombinaciji pa se odlično podajo rezine svežih jagod in indijski oreščki. Načinov uporabe sirupa je ogromno, veliko je odvisno tudi od vaše iznajdljivosti in drznosti. Nekateri bezgov sirup pokapljajo tudi po poletni solati ali z njegovo pomočjo pripravljajo razne omake in prelive.

Bezgov sirup in šabesa: poznate razliko?

Kaj je razlika med bezgovim sokom in šabeso?

Zelo priljubljena pijača je tudi bezgova šabesa, ki pa ni enaka bezgovemu soku. Osnova za sok je bezgov sirup, ki ga pripravite po enem od zgornjih receptov bodisi iz cvetov bodisi iz jagod, šabesa pa se od soka razlikuje v načinu priprave, gre namreč za fermentirano pijačo.

Poleg sestavin, ki jih potrebujete za pripravo bezgovega sirupa iz cvetov, boste za šabeso potrebovali še dva decilitra vinskega ali jabolčnega kisa. Vse sestavine je potrebno zmešati v večji posodi in pustiti stati dva do tri dni (sestavin v tem primeru ne segrevate, ampak jih pustite, da fermentirajo.)

Ko je šabesa pripravljena, jo prelijete v sterilno steklenico, ki pa je ne zaprete s pokrovom, ampak jih prekrijete z gazo, ki jo pritrdite na steklenico s pomočjo elastike. V steklenici so namreč prisotne kvasovke, ki nadaljujejo procese fermentacije. Ko se v šabesi naredijo mehurčki, je pripravljena za uživanje, lahko jo uživate samostojno, lahko pa jo delno razredčite z vodo. Od takrat naprej jo nujno hranite v hladilniku.

Poznate zdravilne lastnosti bezga?

Bezeg je rastlina, ki ima številne zdravilne lastnosti. Bezgove cvetove ali jagode lahko uporabite v sirupu, lahko pa iz njih pripravite tudi čaj, marmelado, med, tonik, sladice in glavne jedi. Uživanje bezga na kakršenkoli način ima veliko blagodejnih učinkov na telo. Njegova glavna prednost je ugoden vpliv na dihalni sistem, zmanjšuje namreč simptome prehlada, z njim pa si lahko pomagate tudi v primeru težav s sezonskimi alergijami.

Bezgov sirup ima številne zdravilne lastnosti.
Bezgov sirup ima številne zdravilne lastnosti.

Znan je po svojih protivnetnih lastnostih, ki vam lahko pomagajo tudi pri razdraženi koži in izpuščajih. Še ena prednost uživanja bezga se skriva v uravnavanju krvnega pritiska in sladkorja, spodbujanju prebave in preprečevanju zaprtosti ter razstrupljanju telesa. Če redno uživate bezgove cvetove, bo vaša koža videti lepša, bolj mladostna in sijoča. Bezeg nasploh vsebuje veliko antioksidantov, ki krepijo imunski sistem in preprečujejo, da bi bakterije ter virusi naredili škodo v vašem telesu.

Pripravil: NaDlani.si; Foto: Pexels, Pixabay

113
410 SEK