Zaradi te napake vaša čebula ne uspeva – preverite, kaj delate narobe

09. jun. 2025, ob 19.00
607
150 SEK

Vsak, ki se loteva vrtnarjenja, dobro ve, da čebula velja za precej hvaležno rastlino. A kot pri vsaki kulturi, se tudi tu včasih pojavijo težave, ki vzbudijo skrb. Eden od zelo pogostih znakov, ki vrtičkarje spravijo v dilemo, so suhe, porumenene ali celo posušene konice listov čebule.

Poglejmo si, zakaj do tega sploh pride, kaj so najpogostejši vzroki in kako lahko težavo rešimo ali, še bolje, preprečimo.

Pomanjkanje vode – najpogostejši krivec

Čebula ima zelo plitek koreninski sistem, kar pomeni, da je precej občutljiva na sušo. Če v obdobju rasti ni dovolj vlage, listi začnejo najprej bledeti, nato se konice posušijo in porjavijo. Pogosto vrtičkarji težavo še dodatno poslabšajo s preveč nerednim zalivanjem, nekaj dni nič, potem pa obilno, ko se spomnijo.

Rešitev: redno, a zmerno zalivanje. Čebula potrebuje enakomerno vlažno zemljo, še posebej v obdobju, ko razvija glavice.

Čebula
Foto: Čebula Vir: Canva

Preveč ali napačno gnojenje

Čebula ni zahtevna glede hranil, a preveč dušikovih gnojil lahko povzroči, da so listi sicer bujni, a se konice začnejo sušiti. Pogosto gre za posledico t. i. “gnojilnega ožiga”, ko so korenine zaradi prevelike koncentracije soli v prsti preobremenjene.

Rešitev: uporabite uravnoteženo gnojilo z nižjo vsebnostjo dušika in gnojite raje večkrat po malem kot enkrat na veliko.

Glivične bolezni

Suhe in porumenele konice so lahko tudi posledica glivičnih bolezni, kot je na primer peronospora (čebulna plesen) ali alternaria. Te bolezni se rade širijo v vlažnem in hladnem vremenu ali pri preveč zgoščeni saditvi, ko zrak med rastlinami ne kroži dovolj.

Očesni pregled + letna vinjeta za SAMO 25 € - izkoristite ponudbo, dokler velja!
Imate vsaj -1 ali +1 dioptrijo? Potem lahko zdaj izkoristite najboljšo ponudbo tega poletja – temeljit specialistični očesni pregled in gratis letna vinjeta za osebno vozilo – vse skupaj za sam

Rešitev: čebulo sadite nekoliko bolj narazen, po potrebi uporabite preventivne bio-fungicide (na osnovi bakra) in se izogibajte zalivanju po listih.

Čebula
Foto: Čebula Vir: Canva

Napad škodljivcev

Ne smemo pozabiti na nadležne škodljivce, kot so čebulna muha, tripsi ali ogorčice. Ti lahko poškodujejo rastline in povzročijo rumenenje listov že v zgodnjih fazah.

Rešitev: redno pregledujte zasaditve, uporabite zaščitne mreže in po potrebi ukrepajte s primernimi pripravki.

Slaba zemlja in pomanjkanje hranil

Včasih gre preprosto za izčrpano zemljo, kjer čebula ne dobi dovolj kalija, magnezija ali žvepla. Te mikroelemente čebula nujno potrebuje za zdrav razvoj tkiva.

Rešitev: pred sajenjem dodajte kompost ali dobro preperel hlevski gnoj, v času rasti pa uporabite mineralna ali organska gnojila, ki vsebujejo tudi mikroelemente.

Preveč zbita zemlja

Če je zemlja preveč težka in zbita, voda ne pronica enakomerno do korenin, zrak ne kroži, korenine pa zaradi pomanjkanja kisika oslabijo. Posledično listi kažejo znake propadanja že na konicah.

Čebula
Foto: Čebula Vir: Canva

Rešitev: pred sajenjem dobro prekopljite zemljo, ji primešajte pesek ali rahlo šoto, da izboljšate zračnost.

Naj vas suhe konice ne prestrašijo preveč

Čeprav suhe konice na čebuli niso lepotno privlačne, v večini primerov ne pomenijo, da bo pridelek propadel. Če težavo pravočasno prepoznate in ukrepate, bo čebula še vedno lepo dozorela. Pomembno pa je, da vsako leto pazite na kolobarjenje, zdrav sadilni material in primerno nego.

Kot pravijo stari vrtičkarji: »Čebula ima rada red, vlago in prostor – pa bo dala lepo glavico.«

Napisal: K. J.

Vir: Canva, vrtobilja.si

607
150 SEK