Izbirate ime za deklico? Teh 5 imen je trenutno najbolj priljubljenih v Sloveniji

27. mar. 2025, ob 17.39
328
210 SEK

Izbirate ime za deklico? Poglejte, katera imena so najbolj popularna!

Ema, Hana, Zala – kratko, milozvočno, sodobno. In vseprisotno. Ime za otroka ni zgolj kombinacija črk – je identiteta, spomin, včasih celo upanje, ki ga starši polagajo v svojega otroka. Pa vendarle, ko se leto zaključi, podatki Statističnega urada RS (SURS) razkrijejo enostavno dejstvo: nekatera imena izstopajo bolj kot druga.

Leto 2024? Na vrhu dekliškega seznama je ponovno – Ema. Sledijo Hana, Zala, Mia in Julija.

Ema je kraljica. Spet.

Po podatkih SURS je Ema prejela krono najbolj pogostega imena za deklice že drugo leto zapored. Leta 2023 je to ime prejelo 180 novorojenih deklic, medtem ko jih je bilo leto prej 184. Tik za njo sta Hana (179) in Zala (177), Mia jih je zbrala 156, Julija 147.

Zanimivo? V letu 2022 je prvo mesto sicer zasedla Mia s 187 deklicami, a letos je izgubila korak. Kljub menjavi mest, gre v resnici za „že znane osumljenke“ – ista imena krožijo po vrhu že skoraj desetletje.

Pomen, ki presega zvok

Zakaj pa ravno ta imena? Pomislimo:

  • Ema prihaja iz nemškega sveta (Emma), korenini pa v starogermanski besedi “ermen” – kar pomeni “velika”, “univerzalna”. Ime je kratko, mehko in mednarodno prepoznavno.
  • Hana ima hebrejski izvor in pomeni “milost”, v arabščini pa “sreča”. Dvojna moč? Morda prav to privlači starše.
  • Zala je čisto slovenska. Izvira iz pridevnika “zala” – lepa, prikupna. Pogosto se pojavlja v pravljicah. Ima torej neko pravljično noto.
  • Mia je skrajšana oblika Marije, a tudi v italijanščini pomeni “moja”. Enostavno, čustveno, mehko.
  • Julija? Ime z rimskim poreklom. Pripadnica rodu Julijcev. Sliši se mogočno, a deluje elegantno.

In veste kaj? Večina teh imen ima tri ali štiri črke. Ni naključje.

Imena, ki so (skoraj) povsod

SURS je objavil tudi seznam 20 najbolj pogostih imen deklic, rojenih v 2023. Poleg že omenjenih petih so na njem še: Sofija, Ela, Ajda, Vita, Mila, Lina, Eva, Lana, Zoja, Lara, Neža, Nika, Maša, Ana in Sofia.

Toda pozor – ne v vseh regijah je vrstni red enak. V Pomurju vodi Julija. V Posavju pa kraljuje Hana. Medtem v Goriški? Zala. Po poročilu mama.zurnal24.si se med top imeni pojavljajo lokalni favoriti, ki drugje niti niso v deseterici.

Odkrili smo skrivnost uspešnih podjetij: Ta poteza bo podvojila produktivnost vseh zaposlenih!
V sodobnem delovnem okolju, kjer večino časa preživimo sede, se vedno več ljudi sooča z zdravstvenimi težavami, kot so bolečine v hrbtu, vratu in zapestjih. Dolgotrajno sedenje zmanjšuje konce

Kaj pa stari znanci?

Ko pogledamo širši spekter – vseh starosti – je zadeva precej drugačna. Najpogostejši ženski imeni v Sloveniji sta še vedno Marija (44.645) in Ana (22.566). Vsaka 24. prebivalka Slovenije je torej Marija.

Ampak! Število teh imen se hitro manjša. Samo v enem letu je Marij manj za 1.653. Kar ni malo. Ana jih je izgubila 456. To je generacijski odsev – mlajše generacije se odmikajo od tradicije.

“Na 1.000 prebivalk, starih 85+, je povprečno 183 Marij. Med mlajšimi od 5 let pa ima isto ime le 1 deklica na 1.000,” navaja Statistični urad RS.

Ali so imena postala krajša? Seveda so.

Prej so imena imela povprečno 6,7 črke (pri dekletih rojenih pred 1941). Danes? Samo še 3,8. Pri fantih je padlo s 5,4 na 3,9. Kar precejšnja sprememba. Zakaj? Manj je zapletenosti, več globalne dostopnosti. Težko je razložiti ime “Frančiška” angleško govorečemu sogovorniku – ampak Mia? Ni problema.

Stiki med generacijami so tanki

Med imeni, ki jih imajo deklice, mlajše od 5 let, in ženske, starejše od 85 let, je skupnih le 455. Kar ni veliko. In še to – številna izmed teh imen se danes skoraj ne pojavljajo več: Frančiška, Jožefa, Ljudmila, Štefanija.

Po drugi strani? Pri starejših ni nobene Zale. Ali Mie. Celo Ajda, Lana, Zoja so imena nove dobe.

Zanimivo je tudi to: danes je več kot tretjina imen sestavljenih (npr. Ana Marija, Ema Sofija), medtem ko je bilo v preteklosti takih kar dve tretjini. Zakaj? Ker je bilo potrebno razlikovati med številnimi Marijami in Anami.

Dolžina? Ni več modna.

Najdaljše nesestavljeno žensko ime, ki ga ima vsaj pet prebivalk, je – Maksimilijana. Ima 13 črk. V Sloveniji jih je točno 13. Poroča SURS.

Kaj sledi?

Glede na trende lahko rečemo: kratka, milozvočna, globalno razumljiva imena bodo ostala v modi. Starši pa se vse bolj ozirajo tudi po unikatnosti.

“Ime, ki je obstajalo tudi v preteklosti, vendar je pogostejše danes, je Ema: na 1.000 deklic, starih 0–4 leta, jih je 24, med starejšimi pa so tri,” so zapisali pri Statističnem uradu RS.

Sklep? Nekatera imena se vračajo. Druga tonejo v pozabo. Tretja pa – kraljujejo. Vsako ime nosi svojo zgodbo, pa naj bo to Ema ali Maksimilijana.

In morda bomo čez 50 let ponovno govorili o tem, kako je bila Ajda takrat najbolj pogosta. Ali pa jo bo zamenjala Nala. Kdo ve?

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

Vir:

  • SURS (Statistični urad Republike Slovenije)
  • mama.zurnal24.si
  • ringaraja.net

Pripravil: N. Z.

328
210 SEK