Kaj je vzrok za nenadno napihnjenost?

22. maj. 2024, ob 08.36
473
130 SEK

Napihnjen trebuh je na dotik trd, poln in pogosto boleč. Ponavadi gre za težave s črevesjem, čeprav lahko imajo vpliv na napihnjenost tudi hormoni, stres ali pa kakšna druga bolezen.

Kaj je napihnjen trebuh?

Če imate napihnjen trebuh, boste ponavadi čutili občutek polnosti, pritiska in občutljivosti na območju trebuha. Trebuh je lahko vidno izbočen ali pa tudi ne. Občutek se lahko razteza od rahlega nelagodja pa vse do hudih nevzdržnih bolečin. Ponavadi se težava odpravi sama v nekaj dneh, za nekatere ljudi pa je to ponavljajoč ali dlje trajajoč pojav. V slednjem primeru poiščite zdravniško pomoč in najdite vzrok za svoje težave.

Zakaj pride do napihnjenosti?

Eden glavnih razlogov za napihnjenost so plini, ki se zadržujejo v črevesju. Če postanete napihnjeni takoj po obroku, je lahko vzrok prebavna težava. Lahko je nekaj enostavno rešljivega kot na primer prehitro prehranjevanje, požiranje zraka, goltanje, lahko je intoleranca ali alergija na hrano, zaprtost, razdražljivo črevo ali pa kakšna druga težava. Pri ženskah je lahko vzrok za napihnjenost pogosto tudi obdobje menstruacije ali nihanje hormonov. Včasih pa lahko napihnjen trebuh nakazuje tudi katero drugo resnejšo bolezen.

@health_five Top 10 anti-bloating foods #food #bloating #health #healthytips #top10 #digestivehealth ♬ original sound – Health in Five

Kako dolgo običajno traja napihnjenost?

Če je napihnjenost posledica nečesa, kar ste pred kratkim zaužili, bo zelo verjetno izginila v nekaj urah ali dneh. Če imate težave z zaprtjem, bo trajala, dokler ne uredite prebave. V vsakem primeru se obrnite na zdravnika, če imate težave z napihnjenostjo več časa.

Kapilarna vlaga - tudi poleti sovražnik vašega doma (in kako se je učinkovito znebiti)
Morda ste že opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo temni madeži, odpada omet ali se čuti neprijeten, vlažen vonj. Pogosto to pripisujemo slabi zračni cirkulaciji ali zastareli izolacij

Kaj pomaga proti napihnjenosti?

  • Zeliščni čaji: pijte metin, kamilični, ingverjev ali kurkumin čaj, ki spodbuja prebavo in lahko pomaga izločiti pline iz črevesja.
  • Magnezij: magnezijevi dodatki ali živila, bogata s tem mineralom, lahko pomagajo nevtralizirati želodčno kislino in sprostiti mišice. Magnezij je znan tudi po odvajalnem učinku.
  • Probiotiki: če imate uničeno črevesno mikrofloro, si lahko pomagate tudi s kvalitetnimi probiotiki, ki vam bodo pomagali, da lažje prebavljate hrano, absorbirate koristna hranila in izločite strupe. Jemljite jih več dni zapored, da opazite razliko.
  • Redna telesna vadba: gibajte se, dajte poudarek na krepitev in raztezanje trebušnih mišic.
  • Voda: marsikdo se v času napihnjenosti zmotno izogiba pitju vode, češ da bo to še dodatno poslabšalo situacijo. V resnici pa ustrezna hidracija spodbuja prebavo, pitje vode uravnava apetit in sprošča napetost v trebuhu.

4 načini, kako se izogniti napihnjenosti

Kdaj k zdravniku?

  • Če se stanje vedno bolj slabša.
  • Če se stanje niti malo ne izboljša v enem tednu.
  • Če imate hude bolečine, ki ne minejo.
  • Če opažate še druge simtpome, kot so slabo počutje, vročina, bruhanje, krvavitev.

Pripravil: NaDlani.si; Foto: arhiv

473
130 SEK