
Kava – 5 usodnih napak, ki uničijo njen okus
Kava. Za nekatere nujen jutranji obred, za druge prava strast. A večina med nami kavo pije skoraj rutinsko, ne da bi se sploh zares poglobili v njeno pripravo, aromo in ozadje. Pa vendar za res dobro kavo je pomembno precej več kot le pritisk na gumb kavnega avtomata. Od izbire zrn do načina priprave vse šteje.
Kava ni samo kava
Pražar in poznavalec kavnih arom poudarja, da obstajajo tri ravni pitja kave. Prva je rutinsko pitje – preprosto spijemo skodelico, ker potrebujemo kofein. Druga stopnja je, ko kavo pijemo z več pozornosti, morda z željo po razvajanju brbončic. Tretja, tista prava kavnoljubna izkušnja, pa je degustacija kave – brez mleka, brez sladkorja, popolnoma osredotočeno na arome, teksturo in popolnost skodelice.
Če želimo kavo res doživeti v polnosti, jo moramo okusiti v njeni najbolj naravni obliki – sveže praženo, pravilno pripravljeno in brez dodatkov.

Izbira kakovostnih zrn je prvi korak
Dobra kava se začne že na plantaži. Ključno je, da izberemo kakovostna zelena zrna iz sveže letine. A pomembno je tudi, pod kakšnimi pogoji je bila pridelana – brez izkoriščanja delovne sile, z odgovornim odnosom do okolja in z ustreznim plačilom pridelovalcem. Takšno etično in trajnostno pridelavo pogosto zagotavljajo certifikati pravične trgovine.
Kakovost zrn pomembno vpliva na okus, aromo in tudi zdravje napitka.
Praženje: ključ za polno aromo
Pri praženju pride kava šele do svojega značilnega vonja in okusa. A tudi tu velja pravilo: sveža kava je najboljša. Idealno je, da kavo zaužijemo v nekaj tednih po praženju (najbolje med 3. in 14. dnevom). Predolgo shranjena kava izgubi svežino, aromo in svojo značilno polnost.

Sprotno mletje – velika skrivnost dobre kave
Veliko ljudi kupuje že zmleto kavo, a to je velika napaka. Zmleta kava namreč zelo hitro oksidira in izgublja arome. Zato Čokl svetuje, da imamo doma ročni mlinček in kavo zmeljemo tik pred pripravo. Ročni mlinčki zrna resnično meljejo (ne sekajo), kar ohranja okus in preprečuje pregrevanje.
Kava skozi zgodovino
Morda se ne zavedamo, kako zanimivo vlogo ima kava v naši kulturi. V 17. stoletju je k nam prišla iz Italije kot prava eksotika, ki so jo sprva prodajali le v lekarnah – celo na recept! Kasneje je postala napitek mislecev, s prihodom industrijske revolucije pa je prodrla med množice, predvsem zaradi potrebe po budnosti ob nočnem delu.

Kava je danes postala tudi del kavarniške kulture in družabnega življenja. Od Balkana, preko Dunaja, Benetk in Londona je osvajala svet.
Speciality coffee – vrhunska kava za zahtevne
V zadnjih letih se v Sloveniji razvija prava kultura speciality coffee – kave najvišje kakovosti, pridelane v posebnih mikroklimatskih pogojih. Gre za zrna najboljšega okusa, kjer profesionalci ocenjujejo kakovost po posebnih protokolih, med katerimi je tudi znameniti “cupping” – okušanje kave z žlico.
Pri speciality kavi ne gre več le za grenak okus – v ospredje pridejo sadne, cvetlične, oreškaste ali celo čokoladne note, ki jih prej pri povprečni kavi morda sploh nismo zaznali.
Kako pripraviti vrhunsko kavo doma?
Če želite najboljšo kavo, sledite tem korakom:
- Kupite kakovostna sveža zrna (speciality kava).
- Praženje naj bo sveže – največ nekaj tednov staro.
- Mletje naj bo tik pred pripravo (ročni mlinček).
- Voda naj bo kakovostna, brez klora, ogreta na 90-95 °C.
- Priprava naj bo nadzorovana – filtriranje, kontrola temperature in količine vode.
Od filtra do turške kave
Filter kava, turška kava na vročem pesku, cold brew – vse te priprave omogočajo nadzor nad procesom in razvijajo povsem različne okuse. Čokl prisega na filter, ker daje najbolj čisto, transparentno kavno izkušnjo, kjer pridejo arome do popolnega izraza.
Posebnost je tudi cold drip, kjer hladna voda po kapljicah prehaja čez kavno usedlino tudi do 48 ur, kar daje kavi popolnoma drugačen, nežnejši okus.
Turška kava – a nekoliko drugače
Večina domačih kavopivcev turško kavo pripravlja s prekuhavanjem, kar je napaka. Pravilna priprava po Čoklu:
- na 10 g kave uporabimo 1,5 dl vode,
- vodo segrejemo skoraj do vretja (mehurčki na dnu, a brez vrenja),
- odstavimo, primešamo kavo, pustimo, da se usede,
- previdno prelijemo v skodelico, brez usedlin.
Tako kava ohrani polnejši, čistejši okus brez grenkobe.

Kava ni le »tekočina za zbujanje«. Ko enkrat odkrijete njen pravi okus in aromo, postane prava izkušnja. In z nekaj več pozornosti jo lahko takšno pripravite tudi doma.
Napisal: K. J.
Vir: Canva, stonestreetcoffee