
„Ko sem ga najbolj potrebovala, me je pustil samo“ – 7 žensk razkriva trenutek, ko so vedele, da je konec
To niso dramatične ločitve iz filmov. Ni bilo razbitih krožnikov. Ni bilo tuljenja. Le tišina. Utrujenost. In potem tisti trenutek – ko veš. Ko začutiš, da je konec. In da ni več poti nazaj.
Ti trenutki so tihi. A nikoli pozabljeni.
V Sloveniji se skoraj vsak drugi zakon konča z ločitvijo. To ni fraza, to je statistika – natančneje 47 %, po podatkih Statističnega urada RS za leto 2023. In čeprav številka pove veliko o družbi, ne pove nič o občutku. Tistem trenutku, ko veš, da se tvoj zakon končuje. Ko ti ljubezen ni več dovolj.
Nekatere od teh žensk so znale takoj – “Bila sem sama, ko sem najbolj potrebovala nekoga. In to ni ljubezen,” je rekla Lisa. Druge so to začutile počasi, skoraj neopazno. Kot razpoka, ki z vsakim dnem malo bolj razširi zid.
„Prišel je samo enkrat.“
Lisa M. iz Ohia (ZDA) je bila v sedmem mesecu nosečnosti in hkrati zbolela za bronhitisom. Imela je še dvoletnega sina, mož pa je… prišel domov enkrat v dveh tednih. Samo enkrat.
»Komaj sem dihala. Ležala sem na kavču z otrokom ob sebi. In on – se je komaj oglasil.«

To je bil njen trenutek. Ni bil dramatičen. Ni bil glasen. Bil je tih. In dokončen.
Zakonska terapevtka dr. Emily Greene je v pogovoru za Psychology Today (2022) pojasnila, da so ravno krizni trenutki – bolezen, izguba službe, nosečnost – tisti, ki najbolj razgalijo, kaj par v resnici drži skupaj. Ali ne.
Ko je tišina bolj hrupna kot prepir
„Ko me ni več zanimalo, kje je, sem vedela, da je konec,“ pove Pat C. In kdo se v tem ne prepozna vsaj malo? To ni več jeza. Niti razočaranje. To je brezbrižnost. Ko si že zdavnaj odnehal.
Po podatkih Ameriškega združenja zakonskih terapevtov (AAMFT) iz leta 2022 je čustvena odtujenost eden izmed treh najpogostejših razlogov za razvezo. Ni nujno, da se partnerja kregata – pogosto se preprosto… oddaljita. In to zna biti še huje.
Vse narediš – pa ni dovolj
Sue E. je opravila 90 % gospodinjskih del, zaslužila 95 % denarja, skrbela za otroke, plačevala položnice… in ko je končno rekla, da ne zmore več? »Rekel mi je, naj probam voditi svoje podjetje, pa bom videla, kako je to stresno.«
Kar je sledilo, je bilo neizbežno.
Tovrstna dinamika ni redkost. Po poročilu OECD (2022) ženske še vedno opravijo več kot dvakrat več neplačanega dela kot moški – celo v družinah, kjer oba partnerja delata s polnim delovnim časom. Zakaj? Ker „tako je vedno bilo“? Ker se „to od njih pričakuje“?
„Zanosila sem z njim, potem me je prosil, naj splavim.“
Crystal F. ima zgodbo, ki je težka za branje – a pomembna. Mož jo je prepričal, da zanosita. Ni imel otrok, bil je star 39 let. Ko je zanosila, jo je prosil, naj splavi. Kasneje je izvedela, da ima dva otroka v drugi državi. Ne vidi ju. Ne plačuje preživnine.
Tu ne gre več samo za osebno razočaranje. Gre za vzorec. Za čustveno manipulacijo, ki jo psihologi danes pogosto imenujejo narcisistična zloraba.
Nacionalni center za preprečevanje nasilja v družini (ZDA, 2023) navaja, da ženske v takšnih odnosih v povprečju ostanejo tri leta, preden se odločijo za odhod. Zakaj? Ker manipulacija ni takoj vidna. Ker pogosto mislijo, da pretiravajo. Da bodo še enkrat poskusile.

„Bila sem poročena – pa grozno sama.“
Natalie O. ni imela ljubosumnega moža. Ni imela fizičnega nasilja. Imela je dom, otroke, zakon… in se počutila grozno samo.
Po podatkih Inštituta Johna Gottmana (ZDA, 2022) osamljenost znotraj zakona močno povečuje tveganje za depresijo in anksioznost. Celo bolj kot osamljenost pri samskih osebah. Zakaj? Ker si tam – v zvezi – in bi moral biti nekdo ob tebi. Pa ni.
„On je sanjaril o idealni službi. Jaz sem plačevala vse.“
Danielle T. je delala vsak dan, brez dneva počitka. Mož je iskal službo v „svojem aspiracijskem polju“. In ker tam ni bilo prostih delovnih mest, je… čakal.
»Rekel je, da bi morda lahko iskal delo v starem poklicu. Ampak zdaj se želi razvijati.« Medtem je ona skrbela za vse. Brez pomoči.
Pew Research Center je že leta 2021 poročal, da ženske, ki finančno nosijo celotno gospodinjstvo, pogosto čutijo tudi večjo psihološko obremenitev. 61 % jih je izjavilo, da čutijo pritisk. Medtem ko moški v isti vlogi? V veliki večini ne.

„Ko sem videla sporočilo druge ženske…“
Tracy C. je na njegovem telefonu videla sporočilo: „Ali te še vedno lahko pokličem?“ In to je bilo to. Nič več iskanja izgovorov. Nič več opravičevanja.
Prevara je še vedno med najbolj pogostimi razlogi za razpad zakona – a tisto, kar zares boli, ni samo spolna nezvestoba. Boli izdaja. Laganje. Dvojno življenje.
Zakaj je teh 7 zgodb pomembnih?
Ker niso redke. Ker niso ekstremne. Ker niso rezervirane za filmske drame ali resničnostne šove.
So zgodbe žensk iz Maribora, Ljubljane, Kopra, New Yorka in Minnesote. So zgodbe žensk, ki so predolgo ostale. Ki so verjele, da bodo rešile zakon. Ki so si mislile: „Saj ni tako hudo.“ Dokler ni bilo.
Zakaj odhajajo? Ker so izčrpane. Ker se čutijo nevidne. Ker vedo, da si zaslužijo več.

In ker – kot je rekla ena od njih – „sem nehala ljubiti sebe, ker sem ostajala.“
A ne gre le za ženske
Čeprav ta članek govori o ženskah, naj bo jasno: čustvena osamljenost, manipulacija, preobremenjenost – to se lahko zgodi komurkoli. Moškim, ženskam, v hetero- ali istospolnih zvezah. A podatki kažejo, da so v večini primerov ženske tiste, ki čustveno „držijo“ družinsko strukturo. In ko ta konstrukcija razpade – se razpade tudi občutek jaza.
Kaj potem?
Odhod iz zakona ni vedno pogumen korak. Pogosto je to zadnji, tihi korak. Vzeti zobno ščetko. Otroško oblekico. In iti.
Zato so zgodbe teh 7 žensk tako pomembne. Ker povedo, da nisi sama. Da tvoja izkušnja ni „pretiravanje“. Da obstaja življenje po tem. In da je včasih prav to – priznanje, da je konec – najbolj ljubeč korak, ki ga lahko narediš. Do sebe.
Viri:
- Psychology Today, “Why Women Leave Their Marriages”, 2022
- OECD, “Gender Equality in Paid and Unpaid Work”, 2022
- Pew Research Center, “Breadwinner Mothers in the U.S.”, 2021
- The Gottman Institute, “Emotional Loneliness in Marriage”, 2022
- National Domestic Violence Hotline, poročilo 2023
- Statistični urad Republike Slovenije, podatki o razvezah, 2023
- AAMFT (American Association for Marriage and Family Therapy), 2022
Pirpravil: N. Z.