
Oznake na pnevmatikah: Vse, kar moramo vedeti
Oznake na pnevmatikah imajo svojo funkcijo, med drugim nam njihovo poznavanje pomaga pri nakupu novih pnevmatik in širše. Katere oznake na pnevmatiki moramo poznati? Kako razbrati indeks nosilnosti, hitrostni indeks, datum izdelave in vse preostale oznake, ki jih najdemo na pnevmatikah? V prispevku najdete vse informacije o oznakah na gumah, njihovi funkciji in namenu, našli pa boste tudi nekaj nasvetov za zimske in letne pnevmatike.
Oznake na pnevmatikah, kaj pomenijo in kje jih najdemo?
Enostaven odgovor je seveda, na gumah. Natančneje pa oznake najdemo na bočnici pnevmatike, kjer lahko razberemo več oznak.
Vsaka pnevmatika ima seveda označenega svojega proizvajalca, najpogosteje gre za napis ali logotip. To so lahko Sava, Goodyear, Dunlop, Continental in mnoge druge.
V osnovi so glavne oznake sledeče:
- Dimenzija pnevmatike
- Indeks nosilnosti
- Indeks hitrosti
- Namenskost pnevmatike
- Datum izdelave
- Proizvajalec
Primer oznake na pnevmatiki: 165 – 65 – R – 14 – 79 – T
Za tem najdemo niz oznak, ki nam povejo dimenzijo gume – primer: 255/50 R17 ali 165/65 R14. V tem primeru je prva številka širina pnevmatike oz. tekalne površine v milimetrih. Sledi višina pnevmatika, ki je izražena v odstotkih glede na širino pnevmatike. Črka R označuje radialno zgradbo pnevmatike. Številka, ki sledi črki R pa je premer platišča izražen v palcih oziroma colah.
Temu pa sledita še indeks nosilnosti in hitrostni razred (primeri: 79 T, 98 V).
Med oznakami na pnevmatiki pa najdemo še datum izdelave, ki je zapisan s tremi ali štirimestnimi številkami. Slednji označuje obdobje od leta 2000 dalje, trimestni zapis pa obdobje med 1990 in 1999. Primer oznake 257 pomeni, da je bila oznaka izdelana v 25. tednu leta 1997. Primer oznake 3206 pa pomeni, da je bila guma izdelana v 32. tednu leta 2006.

Tu pa je še nepozabljivi M+S, ki označuje (Mud + Snow) pnevmatiko (blato + sneg) z dodatkom znaka snežinke znotraj triglave gore.

Dodatne oznake na pnevmatikah
- FR – bočna zaščita
- XF in RF – povečana nosilnost
- ML – ojačan rob
- SSSR – ojačani boki, ki omogočajo vožnjo kljub izgubi zračnega pritiska v pnevmatiki (do 80 km in 80km/h)
- C – pnevmatika za lahka tovorna vozila
- PR – število platenic
- CP – pnevmatika za avtodom
- Vmax – izvedba za hitrost do 360 km/h
- OE – Izvedbe za Mercedes (MO), Jaguar (J), BMW (M3), Porsche (N0, N1, N2) in druge*
*Nekateri proizvajalci avtomobilov opremijo vozila s pnevmatikami, ki so prilagojene njihovim zahtevam. Tako oznaka na pnevmatiki, ki pomeni “Originalna oprema” (Original Equipment), označuje, da je pnevmatiko zasnoval proizvajalec pnevmatik in jo je proizvajalec vašega vozila odobril za standardno vgradnjo. Ne nanaša se zgolj na pnevmatiko temveč pogosto kar na določen model.
Oznake na pnevmatiki: Hitrostni razredi
Ta oznaka na gumi označuje najvišjo hitrost, s katero se lahko pnevmatika vozi. Kot ostale oznake tudi ta jasno prikazuje, kakšne oziroma katere pnevmatike moramo izbrati. Zakon namreč prepoveduje montažo gume, katere indeks hitrosti je nižji, kot ta, ki ga je bil montiran proizvajalec v prvi opremi. Enako velja za indeks nosilnosti.
Osebna vozila
- M – 130 km/h
- P – 150 km/h
- Q – 160 km/h
- R – 170 km/h
- S – 180 km/h
- T – 190 km/h
- U – 200 km/h
- H – 210 km/h
- V – 240 km/h
- W – 270 km/h
- Y – 300 km/h
- ZR – nad 240 km/h
*ZR – To so pnevmatike visoke zmogljivosti. Na bočnici je včasih napisana samo oznaka Z. Ta pnevmatika prenese hitrost nad 240 km na uro. Kategorije W in Y se združita v njej.
Tovorna vozila
- K – 110 km/h
- L – 120 km/h
- M – 130 km/h
- N – 140 km/h
- P – 150 km/h
- Q – 160 km/h
- R – 170 km/h
- S – 180 km/h
- T – 190 km/h
- H – 210 km/h

Oznake na pnevmatiki: Indeks nosilnosti
Označuje največjo obremenitev, ki jo pnevmatika lahko prenese. Obremenitev mora minimalno ustrezati polovici breme, ki ga os prenese. Za lažje razumevanje in pregled, prilagamo sliko.

Evropske oznake na pnevmatikah
Od 1. novembra 2012 mora biti oznaka v obliki nalepke na vsaki pnevmatiki v prodaji na evropskih trgih. Od maja 2021 pa velja posodobljena EU uredba o “EU oznakah” (Tire Labeling), ki poleg dosedanjih oznak omogoča, da je na teh nalepkah navedena tudi oznaka, da gre za pravo zimsko pnevmatiko, ki jo označuje piktogram triglave gore s snežinko. Da bi pnevmatika pridobila to oznako, mora prestati poseben test zaviranja na snegu in na ledu.
Oznaka EU za pnevmatike kupcu omogoča takojšen vpogled v lastnosti pnevmatike. Podobne oznake že več let poznamo z gospodinjskih aparatov, od 2012 pa jih najdemo tudi na pnevmatikah. Z njihovo pomočjo lahko kupec takoj vidi, kakšno oceno ima pnevmatika v treh različnih kategorijah:
- Poraba goriva: Poraba goriva je odvisna (tudi) od kotalnega upora pnevmatike. Ta je označen z razredi od A do G, kjer je A najboljša vrednost, G pa najslabša.
- Oprijem na mokri podlagi: Ocena oprijema izraža zavorno zmogljivost na mokri cesti. Ocen je sedem – od A do F, kjer A predstavlja najboljšo oceno, F pa najslabšo.
- Hrup: Vrednost zunanjega kotalnega hrupa je izražena v decibelih (dB), slikovno pa s črticami ob pnevmatiki, kjer ena črtica pomeni tiho pnevmatiko, tri pa glasno pnevmatiko.

Zimske pnevmatike: Test za sezono 2023/2024
S koncem leta 2023 je AMZS opravil test zimskih pnevmatik, ki si ga lahko natančno preberete v prispevku Zimske pnevmatike 2023: Test zimskih gum in menjava pnevmatik.
Do 15. marca jih bomo še uporabljali, po možnosti še nekoliko dlje, če nam jo bo vreme zagodlo. Pri AMZS so ob testu zapisali: »Naš tokratni test je še enkrat več dokazal, da so razlike med pnevmatikami precejšnje in da visoka cena ni vedno zagotovilo za kakovost, zato velja pred nakupom preveriti, kakšne lastnosti ima določena pnevmatika. Naš test – tudi po novem načinu ocenjevanja – je dovolj podroben, da omogoča natančen vpogled v najpomembnejše lastnosti preskušenih pnevmatik,« so zapisali pri AMZS. Pod drobnogled so vzeli pnevmatike dimenzije 205/60 R16 za priljubljene kompaktne križance in cestne terence ter pnevmatike dimenzije 225/45 R17, primerne za avtomobile nižjega srednjega razreda.

V kategoriji 205/60 R16 H je 7 pnevmatik prejelo oceno zelo priporočljivo, tudi 7 jih je prejelo oceno priporočljivo, 2 pnevmatiki pa sta prejeli oceno ni priporočljivo.
V kategoriji 225/45 R17 H je 4 pnevmatike prejele oceno zelo priporočljivo, 11 jih je prejelo oceno priporočljivo, 1 pnevmatika pa je prejela oceno ni priporočljivo.
Poglejte pa si še ta videoposnetek.
Avtor: ŽK, FOTO: pixabay.com, amzs.com