Segrevanje ozračja – Kaj se dogaja v Sloveniji?

11. apr. 2025, ob 08.25
Posodobljeno pred 8 dnevi
6724
280 SEK

Segrevanje ozračja je najbolj zaznano v: Moldaviji, Ukrajini in Švici – kje je Slovenija?

Segrevanje ozračja je že stara tema. Moldavija, Ukrajina in Švica so države, ki se najhitreje segrevajo. Slovenija ne zaostaja. A kaj se dogaja v Sloveniji. Ali je Slovenija med rekorderji? Poglejmo na katerem mestu jo najdemo in zakaj je tam.

Evropska celina se v primerjavi z drugimi deli sveta najhitreje segreva. 

Kaj pravijo strokovnjaki o segrevanju

Po najnovejših podatkih Združenih narodov je prvih deset držav z največjim povečanjem temperature ravno v Evropi. Temperature naj bi se od leta 2023 do danes v teh državah dvignile za več kot 2,5 stopinj Celzija (v primerjavi z začetnimi meritvami v obdobju 1951 do 1980).

Kako hitro se segreva Evropa

Resnica je, da v Evropi vlada alarmantno stanje. Podatke, kako hitro se Evropa segreva v primerjavi z ostalim svetom najdemo v naboru podatkov Organizacije Združenih narodov za prehrano in Kmetijstvo.

Povprečna rast temperature zemlje je za približno 1,8 stopinj Celzija višja kot v obdobju med 1951 in 1980.

Iz podatkov je jasno – to je najvišji dvig temperature do sedaj. Še bolj pa nas  lahko skrbi, da je bilo zadnje desetletje najtoplejše v vsej zgodovini meritev.

Evropa se je najbolj segrela. Temperatura se je dvignila za celih 2,4 stopinj Celzija. Evropa je v zadnjih desetih letih kar sedemkrat presegla dvig temperatur za dve stopinji. To jasno nakazuje trend, ki bo prinesel precej drugačno klimo na evropskih tleh.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

Spomnimo: Pariški sporazum omejuje dvig za maksimalno 1,5 stopinji

Katere države so zabeležile najvišje temperature?

Med 198 državami sta leta 2023 izstopala Svalbard in otoki Jan Mayen na Norveškem. Tam so se temperature dvignile visoko nad povprečje. To je 3,6 stopinj Celzija. Kar je največ v primerjavi z ostalimi deli sveta.

Naslednje države rekorderke so:

Moldavija, Ukrajina, Švica, Andora in Belorusija. Te države so se segrele za 2,7 stopinj Celzija (v primerjavi s povprečjem iz obdobja 1951 in 1980). Alarmantno? Prav gotovo. če upoštevamo še trend k dviganju.

Segrevanje ozračja - Kaj se dogaja v Sloveniji?
Vir unsplashcom

Kaj pa Slovenija?

Slovenija ne zaostaja. Postavila se je ob bok “rekorderjem”.  skupaj z Romunijo si delita sedmo mesto. 2.,62 stopinj Celzija.

Sledijo Francija (2,59 stopinj Celzija) Španija, Rusija  in Nemčija.

Ob pogledu na statistične podatke se gotovo postavi vprašanje:

Zakaj tak dvig temperatur 

Zakaj se temperature najbolj dvigujejo ravno v Evropi. Odgovor najdemo, njeni legi. Evropa ima največjo kopensko maso na severni polobli.

Katere evropske države so še najbolj hladne?

Iz podatkov iz leta 2023 je razvidno, da so se temperature na Islandiji in Ferskih otokih dvignile za manj kot 0,65 stopinj Celzija.

Več svežine so imele tudi Švedska, Norveška  in Združeno Kraljestvo. Tudi tam se temperature v povprečju niso dvignile preko 1,5 stopinj Celzija,

Zakaj?

Še je najbolj ohladilo področje Islandije in Ferskih otokov

Islandija in Ferski otoki so bili izjeme. Leta 2023 so se najmanj segreli. Temperature so se dvignile za pičlih 0,65 stopinj.  Norveška, Švedska in Združeno kraljestvo so sledile kot naslednje najnižje, zabeležene letne rasti temperature med 1,2 in 1,5 stopinj Celzija

Sippel ( profesor na Inštitutu za meteorologijo v Leipzigu) pravi:  “ Države ki mejijo na Atlantski ocean imajo običajno nižje temperature in so območja z nižjim trendom vzpona temperatur. Te države rahlo ohlaja hladen zračni tok iz arktičnih regij, zato se temperature ne povzpenjajo tako kot v ostalih v notranjosti celine.”

Odkrili smo skrivnost uspešnih podjetij: Ta poteza bo podvojila produktivnost vseh zaposlenih!
V sodobnem delovnem okolju, kjer večino časa preživimo sede, se vedno več ljudi sooča z zdravstvenimi težavami, kot so bolečine v hrbtu, vratu in zapestjih. Dolgotrajno sedenje zmanjšuje konce

Rebecca Emerton, podnebna znanstvenica pri Copernicus Climate Change Service, pojasnjuje:  Spremenljivost povzročijo številni dejavniki. Med njimi so kroženje atmosferskega zraka, vpliv oceana in lokalni dejavniki, Lokalni dejavniki so snežna odeja vlažnost in sama geografska značilnost.

Zakaj se Evropa tako močno segreva?

Izračunano je bilo 10 letno povprečje, Zajelo je leta od 2014 do 2024. V tem obdobju najdemo 15 evropskih držav z največjim odstopanjem od povprečja.

Evropa se segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja,

Arktika je tudi področje, ki se hitro segreva. 

Arktika se segreva bistveno hitreje kot preostali svet. Ta pojav, imenovan arktična amplifikacija. Je posledica izgube velikih količin ledu, S tem pa se povečuje prenos toplote v ozračje.

Ali velikost države vpliva na temperaturna nihanja?

Niti ne. Vendar Robin Lamboll, raziskovalec na Imperial College London pove:

“Evropa je posejana z večjim številom manjših držav.  Vsaka država ima svoje meritve, ki jih ne moremo primerjati z meritvami velikih držav kot je na primer Rusija. Tam so meritve enotne. V Evropi pa je merjenje prepuščeno vsaki državi posebej. Zato taka nihanja med posameznimi državami”

Segrevanje ozračja in smog?

Evropa se tudi zmanjšati količino emisij aerosolov (smog)

“Evropa prav tako odpravlja svoje aerosolne emisije (ali smog). Posledica tega je manj smoga, to je dobra novica, če ne upoštevamo naslednjega dejstva: Aerosoli delujejo kot ščit pred sončno svetlobo. Več aerosolov v ozračju, manj sončnih žarkov in posledično tudi manj segrevanja. zaradi omejitev emisij, se je ozračje še dodatno ogrevalo.

Države v Evropi, ki se v zadnjem desetletju najhitreje segrevajo

Če povzamemo:

Temperaturne spremembe po Evropi:

  • Vzhodnoevropske države spadajo v območja, ki se najhitreje segrevajo (Belorusija, Rusija, Estonija, Litva in Latvija (od 2,24 do 2,29 stopinj Celzija)
  • V Evropi: Dokaj hitro se segreva Nemčija, Poljska in Švica (med 2.14 in 2,16). Slovenija spada mednje, Nizozemska in Francija sta  v ozadju.
  • Ostale države na področjih južne in srednje Evrope se segrevajo bistveno bolj počasi (1,59 stopinj – Turčija do 1,29 – Grčija)

Vedeti je treba tudi, da se kopno hitreje segreva kot morje. Morje prenese toploto iz površine v svojo globino. Zato potrebuje veliko več časa da se temperatura vidno spremeni.

Katera država je in verjetno bo najmanj prizadeta?

Islandija je v tej igri temperaturnih naskokov najmanj prizadeta. Zahvala gre njeni legi in okuženosti s hladnim morjem.

Slovenija – kot že povedano. Glede dviga temperatur je na sedmem mestu 2,22 stopinjami Celzija v zadnjih desetih letih. Ste pripravljeni na vroče poletje? Kako se bo segrevanje nadaljevalo pa je najbolj odvisno od nas samih. A to je že druga zgodba.

Pripravila: AK

vir: euronews.com

6724
280 SEK