
Šolski koledar 2025/26 je objavljen: preverite, kdaj bo vaš otrok prost
Šolski koledar za leto 2025/26 je že javno objavljen. Prinaša pričakovane datume, a tudi nekaj skritih priložnosti. Če znate pravočasno izkoristiti vikende in praznike, lahko z le nekaj dnevi dopusta ustvarite dolge počitniške intervale – in to večkrat na leto. V članku razčlenjujemo vse ključne datume, ozadja odločitev in praktične posledice za družine, šole in delodajalce.
Zgodnji začetek, a tudi zgodnje olajšanje – jesenske počitnice
Letos se bo šolsko leto začelo že v ponedeljek, 1. septembra 2025. Nič novega, ampak vseeno – hitro pride prva postaja za globlji vdih. Jesenske počitnice bodo od 27. do 31. oktobra. Če dodamo še soboto in nedeljo pred in po, smo že pri devetih dneh.
Ampak – ne gre le za dopust. Gre za priložnost za reset. In če vzamete le štiri dni dopusta, ste si pravkar ustvarili skoraj drugi jesenski oddih. Ob tem ne pozabimo: 31. oktober (dan reformacije) in 1. november (dan spomina na mrtve) sta že tako ali tako dela prosta dneva.
Decembrski bonbonček: prazniki in novoletne počitnice
Decembrski del koledarja je letos – milo rečeno – radodaren. Novoletne počitnice se začnejo že v četrtek, 25. decembra (božič) in trajajo do nedelje, 4. januarja 2026.
To pomeni kar enajst prostih dni, če znate zložiti dopust kot lego kocke. Tri dneve vzamete – in skoraj dva tedna ste prosti.

“To je za družine odlična priložnost, da več časa preživijo skupaj,” je za STA dejala Suzana Stankovič, ravnateljica osnovne šole v Ljubljani. “Zlasti, ker se šolski ritem v decembru pogosto umiri, je smiselno, da se otrokom omogoči sprostitev in priprava na drugo ocenjevalno obdobje.”
Tudi dan samostojnosti in enotnosti (26. december) lepo sede vmes. In spet se pokaže prednost poznavanja koledarja: načrtuj prej, zadihaj pozneje.
Zimske počitnice v dveh delih: ali ste na pravi strani hribov?
Februar je že tradicionalno rezerviran za zimske počitnice – ampak ne za vse hkrati.
- Prvi bodo na vrsti šolarji iz zahodne Slovenije – od 16. do 20. februarja 2026. Sem spadajo gorenjska, goriška, notranjsko-kraška, obalno-kraška, osrednjeslovenska in zasavska regija, pa tudi občine Ribnica, Sodražica, Loški Potok, Osilnica, Kočevje in Kostel.
- Nato pridejo na vrsto šolarji z vzhoda – od 23. do 27. februarja 2026. To so območja podravske, pomurske, koroške, savinjske, posavske regije in preostanek jugovzhodne Slovenije.
Zopet – če priklopimo vikenda pred in po, govorimo o devetih dneh oddiha. Smuči, terme, ali pa samo odeja in čaj? Izbira je vaša.
“Delitev počitnic med vzhodom in zahodom se je pokazala kot učinkovita rešitev, predvsem zaradi lažje organizacije zimovanja in smučarskih tečajev,” je za TV Slovenija pojasnil dr. Matej Mavsar, strokovnjak za šolsko politiko.
Prešernov dan na nedeljo – brez bonusa. A aprila spet zadihamo.
Letos nas 8. februar – Prešernov dan – ne bo razveselil z dodatnim prostim dnem. Pade namreč na nedeljo.
Ampak potem pride velikonočni ponedeljek, in sicer 6. aprila 2026. Zelo lepo pozicioniran, tik pred sezono vrtov, pohodov in prvih piknikov. In ja, prost dan je prost dan.
Prvomajske počitnice: še ena priložnost za devet dni oddiha
Konec aprila pa spet: prvomajske počitnice bodo letos precej elegantne. Začele se bodo z vikendom 25. aprila in končale v nedeljo, 3. maja.
Dela prosta sta ponedeljek, 27. april (dan upora proti okupatorju) in petek, 1. maj (praznik dela). Če torej vzamete tri delovne dneve dopusta, spet pridete do devetih dni oddiha.
“Pri nas je to obdobje tradicionalno rezervirano za potovanja. Vnaprej načrtujemo izlete in obiske sorodnikov,” je za Dnevnik povedala Marjeta K. iz Celja, mati dveh osnovnošolcev.
Junij: zaključek in – za mnoge – olajšanje
Šolsko leto se bo končalo različno. Učenci 9. razreda zaključijo 15. junija, ostali osnovnošolci pa 24. junija 2026. Dan zatem – 25. junij – dan državnosti.

Po tem sledi uradni začetek poletnih počitnic, ki trajajo do 31. avgusta. Skupaj kar 66 dni. Ja, šolarji so največji zmagovalci poletja.
Za starše pa – organizacijski maraton. Varstvo, tabori, babice, dedki, pa še kakšna ura dopusta. Vse pride prav.
Izpiti, ocenjevanja in domače šolanje: ključni datumi
Za tiste, ki jih čakajo popravni ali predmetni izpiti, so pomembni naslednji roki:
- 16.–30. junij: 1. rok za 9. razred
- 26. junij–9. julij: 1. rok za 1.–8. razred
- 18.–31. avgust: 2. rok za vse
Tisti, ki se šolajo doma, imajo za ocenjevanje znanja na voljo:
- 2. februar–15. junij: 9. razred
- 2. februar–24. junij: 1.–8. razred
- 18.–31. avgust: 2. rok za vse
Vsi datumi so potrjeni in dostopni tudi na spletni strani Ministrstva za vzgojo in izobraževanje (www.gov.si).
Kaj pa vpliv na starše, učitelje, gospodarstvo?
Vsako leto se ob javni objavi koledarja znova postavi isto vprašanje: Ali je to dovolj dobro uravnoteženo med izobraževalnimi potrebami, dopustom in družinskim življenjem?
“Naši zaposleni že zdaj načrtujejo letne dopuste v skladu s šolskim koledarjem,” je za Finance povedala Maruša Breznik, kadrovska svetovalka v enem izmed večjih slovenskih podjetij. “Zato vsako leto spodbujamo, da vnaprej oddajo okvirne termine, da lahko nemoteno organiziramo delo.”
Za šole pomeni koledar stabilnost – a tudi togost. Prilagajanja na lokalne potrebe (npr. turistično sezono) so še vedno bolj izjema kot pravilo.
Več kot le datumi
Šolski koledar je – navzven – le seznam datumov. A zanj se skrivajo številni ritmi: družinski, gospodarski, psihološki. V njem so prepleteni prosti dnevi, ocenjevanja, prazniki, logistika in… tudi počitek.
Če ga znate brati in načrtovati, vam lahko olajša leto. Morda celo omogoči nekaj več prostega časa – za vas in vaše otroke. In če niste prepričani, kdaj vzeti dopust? Poglejte še enkrat v koledar.
Viri: Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, STA, TV Slovenija, Dnevnik, Finance
Pripravil: N. Z.