
Športno vzgojni karton razkriva šokantne podatke o kondiciji slovenskih otrok, tukaj so rezultati
Športno vzgojni karton razkriva opozorilo o še vedno slabem stanju telesne zmogljivosti slovenskih otrok in mladostnikov. Čeprav je od pandemije minilo že nekaj let, se telesna pripravljenost otrok pobira precej počasneje, kot so mnogi upali.
Slovenski otroci in mladostniki po epidemiji svojo telesno pripravljenost še kar nabirajo – prepočasi, pravijo v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ). Njihove gibalne sposobnosti, tako pri fantih kot dekletih, so še vedno precej daleč od tiste ravni, ki so jo dosegali pred pandemijo.
Športno vzgojni karton – Eden najbolj celovitih sistemov na svetu
Slovenija že vrsto let s pomočjo športnovzgojnega kartona izvaja eno najbolj sistematičnih spremljanj telesne zmogljivosti mladih na svetu. Tudi letos je bil pregled izjemno obsežen, vključenih je bilo 116.000 otrok, starih med 7 in 19 let.
Rezultati jasno kažejo, da je najbolj izrazit razkorak opazen v koordinaciji, mišični moči in gibljivosti. Te sposobnosti so še vedno za več kot 5 odstotkov nižje kot v letu 2019, tik pred začetkom pandemije. Negativni trendi se nadaljujejo že peto leto zapored, okrevanja na raven pred korono pa za zdaj še ni na vidiku.
Prvič primerjali iste otroke skozi leto
Posebnost letošnjega merjenja je, da so raziskovalci prvič sistematično spremljali razvoj istih otrok v primerjavi z lanskim letom. Podatki razkrivajo zaskrbljujoče trende: pri fantih se je v enem letu pokazal izrazit upad gibalne učinkovitosti, pri dekletih pa je stanje večinoma stagniralo. Obenem se še naprej povečujejo razlike med otroki, ki so gibalno zelo sposobni, in tistimi, ki močno zaostajajo.

Analiza temelji na obdelavi podatkov več kot 60 odstotkov vseh vključenih otrok in mladostnikov, kar že zdaj zagotavlja dovolj reprezentativno sliko. Podatki kažejo, da posledice omejitev iz časa pandemije še vedno močno vplivajo na gibalni razvoj mladih.
Šibkejši, manj gibljivi in vse bolj pod stresom
Telesna zmogljivost fantov ostaja za več kot 4 odstotke, pri dekletih pa za več kot 7 odstotkov nižja kot v letu 2019. Še bolj skrb vzbujajoče je, da se je po lanski stagnaciji letos trend celo dodatno poslabšal.

Otroci postajajo vse bolj šibki, kar se kaže v upadu eksplozivne moči. Prav tako je opazno zmanjšanje gibljivosti, kar strokovnjaki povezujejo tudi z vse večjo napetostjo in stresom pri mladih. Obenem so v porastu agresija, medvrstniško nasilje in vedenjske težave.
“Rezultati športnovzgojnega kartona 2025 še naprej kažejo slabo telesno zmogljivost otrok,” so med drugim zapisali pri SVIZ.
Dolgoročne posledice epidemije
Slovenija je bila pred pandemijo pogosto izpostavljena kot država z nadpovprečno telesno pripravljenostjo otrok v Evropi. A dolgotrajno zaprtje šol, prekinitev organiziranih športnih dejavnosti in omejitve gibanja so povzročile globoke posledice, ki se jih tudi po petih letih še vedno čuti.
Večina otrok je v času pandemije izgubila del osnovne motorične in gibalne baze. Številni se po odpravi ukrepov niso vrnili v športne dejavnosti, pri nekaterih je nastopila tudi izguba motivacije za redno gibanje. Ob tem opažajo učitelji športne vzgoje več težav pri osnovnih gibalnih vzorcih, pogostejše poškodbe in povečane razlike med posamezniki.
Športno vzgojni karton pred pomembnim izzivom
Rezultati športno – vzgojnega kartona 2025 spet postavljajo na mizo pomembno vprašanje: Kako naprej s športom in gibanjem pri mladih v Sloveniji? Jasno je, da bo treba otroke še dodatno spodbujati k gibanju, če želimo, da bodo spet dosegli telesno pripravljenost, kot so jo imeli pred epidemijo.

Bo naslednje leto prelomno?
Čeprav so trenutni rezultati slabi, pa športno-vzgojni karton kljub vsemu daje tudi upanje. Prvi sistematični pregledi istih otrok skozi daljše obdobje bodo v prihodnjih letih natančneje pokazali, ali se lahko s pravilnim pristopom stanje začne izboljševati.
Napisal: K. J.
Vir: Facebook – SVIZ