Vlažilec zraka: Prednosti in slabosti
Vlažilec zraka bo pomagal ohranjati optimalno vlago v zraku vašega gospodinjstva. Po navadi vlage primanjkuje v času grelne sezone, ko radiatorji izsušujejo zrak. Kakšen vpliva sploh ima na nas presuh zrak? Presuh zrak v prostoru izsušuje našo kožo in dihala ter tako negativno vpliva na naše počutje. V zadnjih nekaj letih so vlažilci zraka postali boljši in kakovostnejši ter obenem tudi bolj razširjeni, kar je vplivalo na prvi dve lastnosti. Preverili smo prednosti in slabosti vlažilcev zraka, da bo odločitev lažja. Katere so torej slabosti in katere so prednosti vlažilca zraka? Več o vlagi smo že pisali tukaj.
Vlažilec zraka – Prednosti
Vlažilec zraka prinaša svoje prednosti, ki jih bomo podrobneje opisali v nadaljevanju, a osnova je vsekakor ena. Kaj sploh počne vlažilec zraka? Vlaži suh zrak, a to je le začetek njegovih
Izboljšanje kakovosti zraka
Glavna in najbolj pomembna prednost, ki jo prinese vlažilec zraka, je izboljšanje zraka, ki ga dihamo. Atmosfera vašega doma se bo izboljšala in dihali boste kakovostnejši in bolj zdrav. Posledično bo tudi vaše zdravje in počutje izboljšano ter na višjem nivoju kakovosti. Pozimi je veliko več primerov prehladov zaradi presuhega zraka znotraj, kjer se razmožnujejo virusi, kot pa zunaj na mrzlem.
Mrzli meseci ne bodo imeli takega občutka
Ko pomislimo na zimo in mrzle mesece imamo v mislih zamašen nos, prehlade in podobno. Vsekakor ni potrebno, da je tako in to lahko spremenimo z vlažilcem zraka. Zaradi suhega zraka so lahko obleke in lasje naelektreni, kar povzroča nelagodje. Vlažilec zraka bo poskrbel za primeren zrak tudi v mrzlejših mesecih in to brez statične elektrike, ki ne vpliva le na obleke in lase.
Vlažilec zraka – Elektronika bo varna
Statična elektrika je precej neželena, v suhem okolju pa jo je lahko veliko in to na vsakem koraku. Verjeli ali ne, le iskrica statične elektrike je dovolj, da se pokvari vaš prenosni računalnik ali neka druga elektronska naprava. Suh zrak lahko škodi tudi vaši denarnici, ne le vašemu zdravju in počutju.
Vaše rastline bodo vesele
Večina rož in rastlin, ki jih imamo v notranjih prostorih, za svoje življenje potrebuje določeno količino vlažnosti. Najpogosteje mora biti vlažnost vsaj 23-odstotna, a je vse odvisno od same vrste rastline in rože. Ko zunaj temperature padejo pod deset stopinj Celzija ali celo pod ledišče, vam bodo vaše rastline hvaležne za vlažilec zraka. Z njim bo njihovo življenje podaljšano, vaš dom pa bo ostal poln zelenja.
Podaljševanje življenja stenskih in talnih oblog
Nikoli si ne bi mislili, da vlažilec zraka vpliva na tapete ali stensko barvo. Resnica pa je ta, da bo vlažilec zraka podaljšal življenjsko dobo stenskih oblog. Če bo le nekoliko višja raven vlage v zimskih časih, ko je zrak suh, bo to pomenilo podaljšanje njihovega dobrega izgleda. Enako bo vlažilec zraka pomagal pri življenjski dobi in odpornosti talnih oblog kot so laminat in parket. Ker ne bo dopuščal sušenja zraka, se tudi obloge ne bodo skrčile oziroma raztegnile.
Privarčevali boste pri ogrevanju
Ko je v prostoru nekoliko višja raven vlažnosti, bo vaše telo občutilo več toplote. Gre za občutek in percepcijo toplote v vlažnem prostoru in suhem prostoru, ki je očitna. Vlažilec zraka bo v suhem prostoru dvignil nivo vlage v zraku in tako bo tudi vam topleje. To pomeni, da vam ne bo potrebno zviševati temperature, za ogrevanje pa boste namenili manj denarja kot sicer. Je dokaj majhna investicija za privarčevani denar.
Vlažilec zraka – Slabosti
Prednosti, ki jih vlažilec zraka prinaša za sabo prinesejo tudi določene slabosti. Teh sicer ni veliko, odvisne pa so od same naprave, a osnovne slabosti še vedno ostanejo.
Bakterije in plesen zaradi vlažilca zraka
Čeprav bo vlažilec zraka ustvaril okolje, ki bo brez velikega števila škodljivih snovi, bo žal ustvaril tudi popolno podnebje za manjše število bakterij in širitev plesni. Pomembno pri vsem tem pa je vedeti, da se lahko temu izognemo. Kako? Sila preprosto. Vlažilec zraka je potrebno redno pregledovati, čistiti filtre in prazniti rezervoarje. Le tako se boste izognili napačnim posledicam, ki jih lahko ustvari vlažilec zraka. In prav s tem je povezana naslednja, precej relativna slabost.
Vlažilec zraka zahteva svoje vzdrževanje
Nova naprava v gospodinjstvu bo zahtevala svoje vzdrževanje. Če se bi odločili za nakup vlažilca zraka, boste prejeli veliko prednosti, a tudi nekaj slabosti, če ne boste skrbeli zanj. Slediti bo treba navodilom proizvajalca in na podlagi le teh menjati in čistiti filtre ter rezervoar za vodo. V kolikor ne boste sigurni glede vlažilca zraka, ga lahko na hitro preverite na vsaka dva ali tri dni. S tem se boste izognili nabiranju bakterij in plesni, kar smo opisali v prejšnjem odstavku.
Vlažilec zraka je lahko glasen
Večina vlažilcev zraka povzroča določeno raven zvoka med svojim delovanjem. Nekateri so zelo tihi, drugi bolj tihi, a bo veliko odvisno tudi od članov gospodinjstva. Med izbiro tako ne pozabite preveriti zvok, ki ga bo vlažilec zraka ustvarjal s svojim delovanjem.
Prevelika količina vlage
Nekateri vlažilci zraka nimajo možnosti samoregulacije in bodo v prostor pošiljali preveč vlage. Izbrati je potrebno tisti vlažilec zraka, ki ve koliko vlage mora imeti prostor in se ustaviti na tej ravni. Vredno je plačati nekaj evrov več za to funkcijo, saj preveč vlage v prostoru prav tako negativno vpliva na zdravje in počutje ter sam prostor.
Beli prah iz vlažilnika zraka
Voda iz pipe ne bo nujno najboljša odločitev za nalivanje v vlažilec zraka, saj lahko to pomeni nabiranje bakterij v samem vlažilcu. Najboljša bo demineralizirana in destilirana voda, ki ne bo pričela ustvarjati presežka mineralov v napravi. Ti lahko v zrak spuščajo tako imenovani »beli prah«, ki je škodljiv za dihala. Le slediti je potrebno navodilom proizvajalca in vse bo dobro.
Cena vlažilca zraka
Vlažilci zraka so v trgovinah po Sloveniji in na spletu na voljo že za nekaj deset evrov. Najpogosteje jih najdemo v cenovnem razredu med 50 in 150 evri, kar je tudi najpogostejše. Odvisno od vaših želj in potreb, bo lahko vlažilec zraka dosegel tudi nekaj sto evrov.
Avtor: Žiga Kastelic, FOTO: pixabay.com