Zakaj je hoja po travi boljša od teka? Strokovnjaki razkrivajo

28. maj. 2025, ob 18.00
872
170 SEK

Hoja po travi je boljša kot tek. Tek velja za kralja rekreativnega gibanja – hiter, učinkovit, idealen za porabo kalorij. A vse več strokovnjakov opozarja, da ni vedno najboljša izbira za telo in um. V zadnjih letih vse več raziskav kaže, da ima počasnejša, premišljena hoja v naravi številne prednosti, ki jih tek enostavno ne more nadomestiti.

Če iščete način, kako poskrbeti za zdravje, gibanje, hkrati pa tudi zmanjšati stres, je morda odgovor bližje, kot si mislite in veliko bolj umirjen.

Hoja po travi je bolj naravna za telo

Človek je bil skozi evolucijo predvsem hojoča vrsta. Naš skelet, sklepi in mišice so zgrajeni za dolgotrajno, vztrajno gibanje ne nujno za dolgotrajne, sunkovite napore. Pri teku so sklepi, predvsem kolena, gležnji in hrbtenica, izpostavljeni večjemu udarcu, kar lahko z leti privede do poškodb.

Hoja po naravni podlagi (gozd, travnik, makadam) pa telesu ponudi ravno pravo mero obremenitve – krepi mišice, izboljšuje ravnotežje in ohranja sklepe gibljive brez prekomernega stresa.

hoja po travi
Foto: Hoja po travi Vir: Freepik

Manj poškodb, več doslednosti

Ena največjih težav pri teku so poškodbe zaradi preobremenitve. Medtem ko tekači pogosto izpustijo vadbe zaradi bolečin, se hoja izkaže za veliko bolj vzdržno navado na dolgi rok. Zaradi manjše obremenitve sklepov in nižjega srčnega utripa je primerna tudi za ljudi s prekomerno težo, začetnike in starejše.

Redna hoja po naravi spodbuja gibalno doslednost, kar je dolgoročno pomembnejše kot intenzivnost. Če hodimo vsak dan, naredimo za svoje telo več, kot če tečemo enkrat na teden in potem tri dni okrevamo.

Očesni pregled + letna vinjeta za SAMO 25 € - izkoristite ponudbo, dokler velja!
Imate vsaj -1 ali +1 dioptrijo? Potem lahko zdaj izkoristite najboljšo ponudbo tega poletja – temeljit specialistični očesni pregled in gratis letna vinjeta za osebno vozilo – vse skupaj za sam

Hoja po travi pomirja živčni sistem

Ena največjih prednosti hoje, ki je tek ne more ponuditi v enaki meri, je njen učinek na duševno zdravje. Številne raziskave potrjujejo, da sprehodi po naravi:

  • znižujejo raven kortizola (hormona stresa),
  • izboljšujejo razpoloženje,
  • zmanjšujejo simptome anksioznosti in depresije,
  • spodbujajo ustvarjalnost in jasnejše razmišljanje.

Telo se pri hoji ne bojuje s samo dejavnostjo, temveč se zlije z okoljem. Povezava z naravo, občutek koraka, zvok vetra ali ptic – vse to pomirja živčni sistem, kar je še posebej dragoceno v sodobnem, stresnem tempu življenja.

hoja po travi
Foto: Hoja po travi Vir: Freepik

Idealno za regeneracijo in dolgoročno zdravje

Hoja je izjemno učinkovita kot način aktivne regeneracije po drugih športih. Športniki jo uporabljajo za »aktivne dneve počitka«, saj izboljšuje cirkulacijo, zmanjšuje zakrčenost mišic in preprečuje izgubo gibljivosti.

Prav tako hoja dokazano koristi:

  • srčno-žilnemu sistemu,
  • presnovi,
  • krvnemu tlaku,
  • kognitivnim funkcijam,
  • in celo preprečevanju demence v starosti.

Hoja torej ni le prijetna, ampak tudi zelo učinkovita zdravstvena naložba v prihodnost.

Tek ni slab, a hoja po travi je pogosto bolj primerna

Ne gre za to, da je tek slab. Za zdrave, pripravljene posameznike z ustrezno tehniko in motivacijo je lahko odličen. A če govorimo o gibanju za večino ljudi, ki iščejo vključujočo, nežno, redno in trajno obliko gibanja, potem je hoja – še posebej po naravi – pogosto bolj pametna izbira.

hoja po travi
Foto: Hoja po travi Vir: Freepik

Kako začeti?

  • Ciljajte na vsaj 30 minut zmerne hoje dnevno.
  • Izbirajte naravne poti, stran od mestnega hrupa.
  • Pojdite brez telefona ali s tiho glasbo, da se povežete z okoljem.
  • Dovolite si počasnost – ne gre za tekmovanje.
  • Opazujte naravo, dih, gibanje – naj bo to tudi vaja prisotnosti.

Včasih je počasneje pametneje

Če si želite gibanja, ki ne izčrpava, temveč obnavlja, potem je hoja po naravi ena najbolj podcenjenih oblik telesne in duševne skrbi zase. Ne zahteva opreme, ne stane nič, ne zahteva posebnih pogojev, le voljo, da stopite ven in naredite prvi korak.

Napisal: K. J.

Vir: avogel.si, kresnik.eu, Canva

872
170 SEK