
Zakaj varamo, čeprav ljubimo?
Občutek, da ljubimo svojega partnerja, a smo mu občasno kljub temu tudi nezvesti, je pogosto vprašanje oz. dilema nekaterih ljudi, ki zavestno ali nezavestno zapadejo v sfero prevar. Ob tej dilemi je mogoče krivdo prevaliti na partnerja, lahko pa se tudi zgodi, da za nastanek neljube situacije obtožimo sami sebe.
A to vendarle ni le enostranska stvar, pogosto je povezana s samim odnosom. V primeru, da pride v razmerju do prevare, je v ozadju zagotovo nek rdeči alarm, ki je že nekaj časa opozarjal na določene nepravilnosti ali pomanjkljivosti. Kaj je torej razlog, da velikokrat govorimo o varanju v razmerju, kjer sicer prav tako obstaja ljubezen?
Pomanjkanje novih dogodivščin in izkušenj
Iskanje občutkov in doživetij je dejavnik, ki stoji za številnimi nezvestimi vedenji. V tem primeru gre za sproščanje dopamina, ki ga človek občuti, ko naredi nekaj novega in kar odstopa od družbenih pravil. Največja spremenljivka želje po nezvestobi je torej iskanje nečesa ‘prepovedanega’, še posebej na spolnem področju.
Stalna potreba po odobravanju
Eden od razlogov, ki najpogosteje vodi v nezvestobo, tudi če ljubimo svojega partnerja, je želja, da bi se počutili zaželene s strani drugih. Za vsakogar je to, da smo nekomu všeč, nekaj, kar še dodatno dvigne razpoloženje, toda za tiste, ki imajo še toliko večjo potrebo po odobravanju, to pomeni še bistveno več. Včasih želja po odobravanju izhaja tudi iz pomanjkanja samozavesti.

Nezadovoljstvo v odnosu
Pomanjkanje spolne aktivnosti je pogost razlog, ki nagiba tehtnico k nezvestobi. Kljub temu pa to ne pomeni, da je to najprimernejša rešitev, saj se v vsakem primeru škoduje enemu izmed vpletenih strani. V takem primeru je najboljša rešitev seveda izrazit in iskren pogovor o željah in potrebah. Le tako bosta dosegla sporazumno rešitev, ki bo všeč obema.
Težave v komunikaciji
Pomanjkanje dobre komunikacije med pari je pogost konflikt pri tistih, ki trpijo za izgorelostjo. Čeprav se temu vidiku običajno ne pripisuje velikega pomena, se velikokrat izkaže, da je dobra komunikacija v bistvu osnova odnosa in ko ta ne uspeva, se pojavijo težave.
Normalno je, da se nekdo počuti nerazumljenega, če ne more komunicirati s svojim partnerjem. Posledično lahko zunaj razmerja išče drugo osebo, s katero je komunikacija tekoča in razumevanje posledično veliko bolj jasna.
Prepričanje, da je ljubezni konec
Oseba, ki se odloči za nezvestobo, bi si lahko vedenje upravičevala, da je ljubezni s partnerjem zmanjkalo. Pogosto se zgodi, da občutek zaljubljenosti, ki ga čutimo na začetku razmerja, hitro zbledi, ali pa se nam enostavno zdi, da se partner v skupnem življenjskem projektu ne premika v isto smer. Ne glede na razlog se na nezvestobo gleda kot na hiter pobeg iz vsakdana, za katerega se zdi, da nima izhoda.
Pripravil: NaDlani.si; Foto: Pexels, Pixabay