
Zakaj ženske varajo? Kruta resnica, ki je moški nočejo slišati
Na papirju vse štima. Hiša, otroci, kosila pri tašči. Ljubezen, rutina – življenje. A potem – pok. Ena sama noč. Ena čustvena povezava. Ena poteza, ki zamaje temelje večletne skupnosti. In ne, to ni zgodba o “tipičnem” moškem iz ljubosumne domišljije. To je zgodba o njej – partnerki, ki stopi čez črto.
V nasprotju s splošnim prepričanjem ženske ne varajo zato, ker so “slabe” ali “niso zveste po naravi”. Varanje – vsaj v primeru žensk – ni impulz. Je posledica. Proces. Kopičenje nezadovoljstva. In prav to bomo tukaj razgalili do kosti.
1. Čustvena puščava: ko postane tišina glasnejša od besed
Po podatkih Moskisvet.com je kar 64,66 % žensk kot glavni razlog za nezvestobo navedlo nezadovoljstvo v odnosu. Pa ne govorimo nujno o prevarantu, ki izginja čez noč ali o kričanju v dnevni sobi. Včasih je najhujši tihi umik – čustvena odsotnost, ki traja mesece. Leta.
V trenutku, ko se ženska ne počuti več videna, slišana – občutena – začne razmišljati. In če jo nekdo drug pogleda, kot da je edina na svetu? Potem se začne zgodba, ki ni nujno telesna, a je zato toliko bolj nevarna.
2. “Samo pogovarjava se”
Zloglasni stavek, ki ga marsikateri moški sliši prepozno. Iskanje čustvene povezanosti je eden ključnih motivov za žensko nezvestobo. Ko ni več občutka bližine, ko pogovori postanejo birokratski (Kaj rabimo iz trgovine? Kdaj ma Ema zobozdravnika?), se pojavi nekdo, ki posluša. Res posluša.
John Gray, avtor knjige Moški so z Marsa, ženske z Venere, opozarja: “Ženske potrebujejo pozornost, ki jim daje občutek pomembnosti. Ko tega ni, poiščejo drug vir.” (vir: Moskisvet.com)

Ne gre za namerno uničevanje zveze. Gre za to, da se po dolgem času spet počutijo… žive.
3. Seks? Ja, tudi. In ne, ni tako preprosto
Antropologinja Wednesday Martin je v raziskavi, ki jo povzema Moskisvet.com, poudarila nekaj, kar marsikoga šokira: ženske si spolne raznolikosti želijo celo bolj kot moški. Morda ne iz vidika količine, ampak – kakovosti. Iznajdljivosti. Poželenja.
Monotonija med rjuhami lahko postane tiha strupena rana. In čeprav nekatere najdejo pogum za pogovor, druge… najdejo izhod drugje.

4. Maščevanje? Da, a bolj subtilno, kot si misliš
Niso vse zgodbe o nezvestobi lepe. Nekatere so žal maščevalne. Po podatkih Moskisvet.com jih je 15,52 % izjavilo, da so varale zaradi pretekle prevare svojega partnerja.
Ampak pozor – to ne pomeni, da so želele povzročiti isto bolečino. Včasih gre za tiho osvoboditev. Simbolični “izenačevalec moči”. Ko si bila leta zvesta, ponižana, razočarana… in potem rečeš: dovolj.
5. “A sem sploh še vredna?”
Nezvestoba ni vedno zunanji upor – včasih je notranji krik. Ženska, ki se ne počuti več privlačno, pomembno – cenjeno – začne dvomiti vase. Potem pride nekdo, ki jo pohvali. Se ji nasmehne. Povpraša, kako se počuti. In to ni kar tako.
Včasih je to dovolj, da se tehtnica nagne. Ni v igri zgolj poželenje. Je potrditev, da še vedno nekaj pomeni. Da obstaja.
Razbijamo mite: stvar ni črno-bela
Mit: “Ženske varajo samo, če so nesrečne v zakonu”
Ne. Tudi ženske, ki imajo na papirju popolno razmerje – hiša v Kamniku, vikend na Kolpi, dva otroka – lahko stopijo čez črto. Zakaj? Ker gre za pomanjkanje nečesa, ne nujno katastrofo.
“Iščejo intenzivnost, ki so jo imele nekoč, pa je ne morejo več najti,” pišejo.
Mit: “Ženske varajo zaradi čustev, moški pa zaradi seksa”
Tudi to ne drži popolnoma. Meje se brišejo. V resnici gre pri ženskah pogosto za mešanico obojega – čustveni stik, ki sproži telesno povezanost. In obratno. Libido ni le biologija, je tudi psihologija.
Kaj pa zdaj? Posledice in – možnost, da ni konec
Nezvestoba boli. Kot udarec v pleksus. A ne pomeni nujno konec. Pomembno je – kaj sledi.
Terapija za pare? Morda. Razhod? Tudi to. Pogovor? Absolutno.

Psihologinja je za Večer poudarila: “Zaupanje se lahko znova zgradi, a le, če oba želita pogledati vase. Iskreno. Brez izgovorov.”
In prav to je srž rešitve. Pogled vase. Ne iskanje krivde zunaj.
Ne gre za greh. Gre za izgubo povezave
Ženska nezvestoba ni nujno zavestna odločitev. Pogosteje je zadnji klic na pomoč. Posledica dolgih let neizgovorjenih stavkov, pogrešanih dotikov, tihih solz pod tušem.
Namesto obsodb – vprašanja.
Namesto kričanja – poslušanje.
Ker – v resnici – varanje ni problem. Je simptom. In šele ko to dojamemo, lahko začnemo zdraviti tisto, kar je resnično bolelo že prej.
Vir: Moskisvet.com, Večer, Regional Goriška, izjava John Gray, izjava Wednesday Martin
Pripravil: N. Z.