Alarm v Vipavi! Ta območja bodo naslednja poplavljena, napovedujejo

14. mar. 2025, ob 12.30
Posodobljeno pred 2 mesecema
3032
200 SEK

Vipava spet pod vodo? Tako kaže. Po poročanju ARSO se reka že razliva, zvečer in ponoči pa lahko poplavi na običajno ogroženih območjih. Dež, ki ne poneha, dviguje vodostaje, ob tem pa narašča tudi zaskrbljenost prebivalcev. In ne samo v Vipavi – nevarno je tudi drugod. Kdo naj bo na preži? Kdo mora biti pripravljen na najhujše?

Če živite v Vipavi, Ajdovščini ali bližnjih vaseh, je zdaj čas za ukrepanje. Če ste doma v dolini Dragonje ali ob Savinji, naj bo vaš pogled uprt v reke. Če imate klet v Ljubljani, bodite pripravljeni na neprijetna presenečenja.


Kritične točke: Kje se bo voda razlila?

Vipava in Ajdovščina:
Trenutno najbolj kritični točki. Vipava se že razliva, predvsem na nizko ležečih območjih pri vasi Gradišče in Podnanos. Cesta med Vipavo in Ajdovščino je na več odsekih že poplavljena. Kmetje poročajo o zalitih poljih in travnikih.

Dolina Dragonje:
Če bo dež vztrajal, bo Dragonja prestopila bregove. To pomeni težave za kraje, kot so Sečovlje, Dragonja in meje proti Hrvaški. Voda tam hitro naraste – ob nalivih že v nekaj urah.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

Ljubljansko barje:
Že zdaj so nekateri nižji predeli pri Igu in Notranjih Goricah pod vodo. Če se bo Ljubljanica dvignila še za nekaj centimetrov, bo ogrožen dostop do številnih kmetij in cestnih povezav.

Reka Savinja:
Pri Celju je vodostaj že visok. Če se bodo napovedane padavine uresničile, lahko pričakujemo razlivanje na znanih točkah: Letušu, Laškem, Mozirju. Lokalni gasilci so že v pripravljenosti.


Zakaj Vipava tako hitro poplavlja?

Vipavska dolina ima svojo specifiko. Reka Vipava izvira v več močnih kraških izvirih – to pomeni, da se njen pretok lahko poveča v nekaj urah. Ko začne deževati, voda prihaja od povsod. Struga je plitva in ozka, kar pomeni, da hitro prestopi bregove.

In potem? Potem se zgodi, kar gledamo danes – voda ne more nikamor, polja se spremenijo v jezera, ceste postanejo reke. In če veter zapre še iztok proti morju, je težava še večja.


Bo takih poplav vse več?

Kratek odgovor? Ja. Dolg odgovor? Najverjetneje, in to precej pogosteje. Po podatkih ARSO in Geološkega zavoda Slovenije je podnebje v Vipavski dolini postalo bolj ekstremno.

Zadnjih deset let kaže trend večjih padavin v krajšem času. Jeseni 2010 je Vipava poplavila po le nekaj dneh močnega dežja. Podobno se je zgodilo leta 2014. In zdaj? Znova.

Kaj to pomeni za prihodnost?

  • Več nenadnih poplav.
  • Več škode na infrastrukturi.
  • Več težav za kmetijstvo in gospodarstvo.

Vremenoslovci opozarjajo, da se bo intenziteta neviht in dolžina sušnih obdobij povečala. To pomeni, da bodo tla bolj suha, ko dež končno pride – in suha tla slabo vpijajo vodo. Kar vodi do več poplav.


Kako se zaščititi?

Če ste v Vipavi, Ajdovščini, Sečovljah, Celju ali na Ljubljanskem barju, sledite tem korakom:

  • Spremljajte ARSO in lokalna obvestila. Ne čakajte na zadnji trenutek.
  • Zaščitite kleti in pritličja. Vreče s peskom so klasična rešitev – ampak delujejo.
  • Avto premaknite na višje ležeče območje. Nihče ne želi plavati do svojega vozila.
  • Ne hodite ali vozite po poplavljenih cestah. Voda je lahko globlja, kot izgleda.
  • Imejte pripravljeno zalogo hrane in vode. Če ostanete ujeti, je dobro imeti nekaj na zalogi.

Kaj nas čaka?

Napoved ni obetavna. Padavine se bodo nadaljevale še vsaj 24 ur, kar pomeni, da se bo vodostaj še dvigal. Če živite na območjih, ki so že poplavljena ali so pogosto ogrožena, bodite izjemno previdni.

Gasilci in civilna zaščita so na terenu, vendar ne morejo biti povsod hkrati. Zato je ključna pravočasna osebna priprava.

Vipava in ostali ogroženi kraji so zdaj v boju z naravo – kako se bodo prebivalci in oblasti odzvali, pa bo določilo, kako huda bo škoda.

Odkrili smo skrivnost uspešnih podjetij: Ta poteza bo podvojila produktivnost vseh zaposlenih!
V sodobnem delovnem okolju, kjer večino časa preživimo sede, se vedno več ljudi sooča z zdravstvenimi težavami, kot so bolečine v hrbtu, vratu in zapestjih. Dolgotrajno sedenje zmanjšuje konce

Ostanite na varnem. Spremljajte obvestila. In ne podcenjujte moči vode.

Pripravil: N. Z.

Vir:

  • ARSO
  • Geološki zavod Slovenije
  • Civilna zaščita RS
  • Lokalni gasilci
  • Poročila o preteklih poplavah
  • fotografija je simbolična, arhiv
3032
200 SEK