Brez podražitev? Energetika Ljubljana z drzno strategijo – tu je, kaj načrtujejo

12. mar. 2025, ob 20.30
1376
120 SEK

Cene plina in ogrevanja ostajajo enake – investicije pa prinašajo energetsko prihodnost

Energetika Ljubljana ne miruje. Z velikimi naložbami želijo narediti energetski sistem bolj zeleni, učinkovit in samozadosten – obenem pa zagotavljajo, da bodo cene plina in toplote do konca sezone ostale nespremenjene.

Kaj to pomeni za Ljubljančane? Stabilne račune, manjši ogljični odtis in korak bližje k energetski neodvisnosti.


Prehod na tržno ceno elektrike – pa vendar stabilni stroški

Z 1. marcem je Energetika Ljubljana prešla na tržno oblikovanje cen elektrike. Kaj to pomeni v praksi?

“Nova vrednost je 0,11390 evra za kilovatno uro. Nismo najcenejši, nismo najdražji – smo nekoliko dražji od Gen-I in cenejši od Petrola,” je pojasnil Samo Lozej, direktor Energetike Ljubljana.

Ampak kaj pa plin? Tu sprememb ni. Cena, ki so jo januarja znižali, ostaja nespremenjena. Prav tako velja za cene ogrevanja – vsaj do konca sezone.


Velike investicije za čistejšo prihodnost

Na mizi so tri ključne investicije, s katerimi Energetika Ljubljana ne cilja le na zmanjšanje emisij CO₂, ampak tudi na večjo proizvodnjo elektrike.

  • Plinsko-parna enota PPE-TOL: S tem projektom se bo letna proizvodnja elektrike podvojila – z zdajšnjih 400 na 800 gigavatnih ur. To ni malo! To pomeni, da bo približno 8 % vse slovenske elektrike proizvedene na bolj trajnosten način.
  • Večja uporaba lesne biomase: Energetika bo eden od starih kotlov na premog preuredila v biomasni kotel, ki bo porabil približno 240.000 ton lesnih sekancev letno. To bo pomenilo 100.000 ton manj premoga in 200.000 ton manj izpustov CO₂.
  • Objekt za energijsko izrabo odpadkov (TEO Ljubljana): Mešani komunalni odpadki ne bodo končali na odlagališču, ampak jih bodo uporabili za pridobivanje toplote in elektrike. Projekt še čaka na končno zeleno luč.

Te investicije niso majhne – stanejo več sto milijonov evrov – ampak brez njih si težko predstavljamo prihodnost energetike v Ljubljani.


Kaj to pomeni za Ljubljančane?

Ali bodo ti projekti vplivali na račune prebivalcev? Kratkoročno ne. Cene plina in toplote ostajajo stabilne, dolgoročno pa bi lahko te naložbe pomenile manjšo odvisnost od nihanj na globalnem trgu energentov.

Kako presenetiti mamo za materinski dan? Ideje, ki navdušijo!
Z darilom, izbranim s srcem, lahko mami pokažemo, koliko nam pomeni, in ji podarimo trenutek topline, hvaležnosti ter ljubezni, ki ga bo nosila v srcu še dolgo. Materinski dan je priložnost, da

Ampak ne gre samo za cene. Ljubljančani bodo dihali čistejši zrak – zlasti ob prenehanju uporabe premoga. Energetika Ljubljana s temi projekti sledi evropskim zelenim ciljem in prispeva k razogljičenju Slovenije.

“To ni samo vprašanje stroškov, ampak tudi zdravja in prihodnosti,” pravijo pri Energetiki Ljubljana.


Pomemben korak naprej

Energetika Ljubljana se ne zadovolji s statusom quo. Z velikimi koraki gre naprej – v smer trajnostne in stabilne energetske prihodnosti. Manj premoga, več obnovljivih virov, boljša kakovost zraka in stabilne cene.

Bomo na koncu imeli bolj zeleni in trajnostni energetski sistem?

Vse kaže, da ja.

Pripravil: N. Z.

Vir:

  • Energetika Ljubljana
  • Ljubljana.si
  • STA
1376
120 SEK