„Dobro in pravično naposled vedno zmaga“ – Kaj je Pahor mislil s tem?

18. mar. 2025, ob 12.27
Posodobljeno pred 2 mesecema
343
180 SEK

V soboto, 15. marca 2025, sta nekdanji slovenski predsednik Borut Pahor in italijanski predsednik Sergio Mattarella prejela nagrado Mesta Gorica. Razlog? Ne zgolj za podporo skupni kandidaturi Gorice in Nove Gorice za Evropsko prestolnico kulture 2025, temveč tudi za njun širši prispevek k sožitju med slovenskim in italijanskim narodom. In to ni zgolj simbolična nagrada – gre za priznanje dolgoletnim prizadevanjem za preseganje meja, tako fizičnih kot miselnih.


Zakaj je ta nagrada pomembna?

Nova Gorica in Gorica – mesti s kompleksno zgodovino. Po drugi svetovni vojni sta bili ločeni z novo mejo, ki je Gorico pripisala Italiji, Nova Gorica pa je postala jugoslovanski odgovor na izgubo zgodovinskega središča. Meja? Dolga leta neprehodna, ledena. Spremembe so se začele dogajati po vstopu Slovenije v EU leta 2004, ko je Schengen odpravil fizične prepreke. A mentalne meje niso padle same od sebe – potrebni so bili ljudje, ki so jih znali rušiti. In prav tukaj sta se v zgodovino zapisala Mattarella in Pahor.

Oba voditelja sta dolga leta vlagala napore v dialog, razumevanje in konkretne projekte, ki so krepili sodelovanje. Skupna kandidatura obeh Goric za Evropsko prestolnico kulture 2025 je zgolj vrh tega procesa. Kot je poudaril Mattarella: „Gorica in Nova Gorica sta skozi zgodovino dokazali, da lahko različnost postane priložnost. To je zgled za vso Evropo.“ (rtvslo.si)

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

Pahor: Zgodovina nas je učila, da se je treba boriti za mir

Borut Pahor je v svojem nagovoru jasno izrazil pomen tega priznanja:

„Od srca se zahvaljujem za to visoko priznanje. To, da ga sprejemam skupaj s predsednikom Mattarello – in to prav v času, ko sta Gorica in Nova Gorica skupaj Evropska prestolnica kulture – daje temu priznanju izjemen pomen. Skupaj sva verjela, da dobro in pravično naposled vedno zmaga.“ (rtvslo.si)

Pahor in Mattarella sta bila ključna akterja pri številnih prelomnih trenutkih v slovensko-italijanskih odnosih. Med njimi je vsekakor nepozaben dogodek leta 2020, ko sta skupaj obiskala Bazovico – Pahor se je poklonil italijanskim žrtvam, Mattarella pa slovenskim. Simbolika, ki je odmevala daleč čez meje.


EPK 2025: Kaj prinaša ta projekt?

Evropska prestolnica kulture 2025, ki jo Nova Gorica in Gorica gostita pod sloganom „GO! Borderless“, bo dokaz, da kultura lahko briše meje. Program vključuje več kot 400 dogodkov, od glasbe, gledališča in plesa do mode, gastronomije in umetnosti. Cilj? Okrepiti sodelovanje in dokazati, da sta mesti – čeprav administrativno ločeni – eno samo urbano in kulturno središče. (go2025.eu)

Kaj to pomeni v praksi? Obsežne naložbe v infrastrukturo, novo kulturno prizorišče Xcenter, festival, ki bo povezoval obe mesti, in priložnost za dolgoročno gospodarsko in turistično okrevanje. Evropska komisija je projekt pohvalila kot “najbolj inovativen pristop k konceptu prestolnice kulture v zadnjem desetletju”.


Kaj sledi?

Nagrada Mesta Gorica je le eden od mnogih mejnikov v dolgoročnem procesu združevanja. V prihodnjih letih se pričakuje nadaljnja čezmejna gospodarska in kulturna integracija, še posebej skozi skupne projekte, financirane iz evropskih skladov. Slovenija in Italija sta že podpisali več sporazumov o lažjem prehajanju meje, čezmejni javni prevoz pa se širi.

Kot je dejal Mattarella: „Meje ne smejo ločevati. Meje morajo povezovati.“ In prav to se v Goricah – korak za korakom – že dogaja.


Simbol upanja za vso Evropo

V času, ko v Evropi znova naraščajo napetosti, je zgodba Gorice in Nove Gorice prava svetla točka. Povezovanje, ne ločevanje. Sožitje, ne konflikt.

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

Sergio Mattarella in Borut Pahor sta prejela priznanje ne le zaradi tega, kar sta storila – ampak tudi zaradi tega, kar simbolizirata. Vizijo Evrope, ki ne gradi zidov, temveč mostove.

Pripravil: N. Z.

Vir:

  • RTV SLO
  • GO! 2025 (uradna spletna stran)
  • STA
  • Quirinale (uradna stran italijanskega predsednika)
  • Vlada RS
343
180 SEK