Dolenjski upokojenci, na novo bivalno enoto v Krmelju bo treba še počakati
KRMELJ – Projekt bivalne enote za starejše v Krmelju: Preloženo na leto 2025 – kje so prioritete?
Obljube, načrti, pričakovanja – a za Krmelj očitno nič od tega ne bo uresničeno letos. Gradnja bivalne enote za starejše, ki je bila dolgo časa predstavljena kot eden ključnih projektov Občine Sevnica, je bila prestavljena na prihodnje leto. Odločitev postavlja več vprašanj, kot ponuja odgovorov.
“Projekt prihodnosti”, ki ostaja v prihodnosti
Ko so občinski predstavniki v začetku leta oznanjali načrte za gradnjo nove bivalne enote v Krmelju, je bil ton skorajda slovesen – kot da bi šlo za zgodovinski trenutek za lokalno skupnost. Lokacija je bila že izbrana: naslov Krmelj 38, občinsko zemljišče. Dom upokojencev in oskrbovancev Impoljca, ki velja za ugledno institucijo v regiji, je že pripravil osnutek projekta, ki je obljubljal sodoben objekt, prijazen starejšim, zasnovan tako, da bi izpolnil vse standarde za sofinanciranje iz državnih razpisov.
A zdaj? Projekt prihodnosti ostaja v prihodnosti. Zakaj? »Proračun ima omejitve,« pravijo občinski uradniki – stavek, ki ga občani zadnje čase slišijo prepogosto. Čeprav razumejo finančne omejitve, je jasno, da jih to ne pomirja. »Kako to, da se za nove ceste vedno najde denar, za ljudi pa ne?« je dejal eden izmed občanov na nedavnem srečanju krajanov.
Med tem kot mi zagotavljajo viri, so v Krmelju gradnjo zamaknili za naslednje leto.
— Žan Jankovič (@jankuc96) December 5, 2024
Saj je mačehovska občina Sevnica prestavila projekt v proračun za naslednje leto.
Prioritete. pic.twitter.com/rPQw8YpH2U
Starajoča se skupnost brez osnovnih rešitev
Krmelj ni le še ena vasica v občini Sevnica; je kraj z zgodovino, skupnostjo, ki jo sestavljajo predvsem starejši občani. Po zadnjih podatkih Statističnega urada Republike Slovenije se je delež prebivalcev, starejših od 65 let, v občini Sevnica od leta 2010 povečal za več kot 20 %. In zdaj? Ti isti ljudje, ki so desetletja gradili in oblikovali lokalno skupnost, bodo še vedno čakali – in čakali – na rešitev.
Da bi razumeli širšo sliko, si zamislimo sledečo situacijo: starejša gospa iz Krmelja, ki potrebuje pomoč pri vsakodnevnih opravilih, je prisiljena iskati oskrbo v oddaljenem Trebnjem ali celo Novem mestu, kjer so čakalne dobe že tako dolge, da se zdi, kot da je sistem ustvarjen, da razočara. In potem slišimo, da so pri občinskem proračunu “druge prioritete”. Ali ni to – milo rečeno – ironično?
Cene rastejo, problemi pa ostajajo
Poleg moralnih vprašanj o tem, kaj pomeni prestavitev projekta za skupnost, je tu še povsem praktičen problem: stroški gradnje ne bodo nižji. Prav nasprotno – glede na trenutne trende v gradbeništvu bodo stroški najverjetneje narasli. Gradbeni strokovnjaki opozarjajo, da inflacija v sektorju pomeni vsaj 10-odstotno letno rast stroškov. Torej, če je bil projekt letos ocenjen na približno 1,5 milijona evrov, bo prihodnje leto ta številka skoraj zagotovo presegla 1,6 milijona evrov. In to je optimistična ocena.
A tudi tu se zdi, da občinski svet ne vidi širše slike. »Če bi projekt začeli letos, bi se izognili nekaterim predvidenim podražitvam,« opozarja lokalni strokovnjak za gradbeništvo (viri: Domovinsko ogledalo). Morda bi moral nekdo to sporočiti proračunskim načrtovalcem.
Je prestavitev res edina možnost?
Občina je sicer zagotovila, da bo projekt prijavljen na razpis Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ko bo pripravljen, in da bo gradnja predvidoma zaključena leta 2026. Ampak resno – je to najboljša možna rešitev? Zakaj niso raziskali dodatnih virov financiranja? Evropski skladi, partnerstva z zasebnimi investitorji ali celo lokalne pobude bi lahko omogočile, da projekt ne bi obstal v fazi “čakajmo do prihodnjega leta”.
In tu je še drugo vprašanje: ali je prestavitev res zgolj posledica finančnih omejitev, ali pa gre za preprosto pomanjkanje politične volje? V lokalni politiki so se že pojavile kritike, da občinski svet posveča preveč časa “kozmetičnim” projektom, kot so prenove pločnikov in cest, namesto da bi se osredotočil na ključne infrastrukturne projekte, ki bi resnično izboljšali življenje občanov.
Kaj lahko pričakujemo?
Odločitev o prestavitvi je sicer dokončna, a to še ne pomeni, da prebivalci Krmelja ne smejo zahtevati večje transparentnosti in odgovornosti od svojih predstavnikov. Če nič drugega, lahko pričakujemo, da bo tema znova vroče politično vprašanje na prihodnjih lokalnih volitvah.
Medtem pa ostaja grenak priokus – obljube, ki niso bile izpolnjene, starejši, ki bodo še naprej ostajali brez ustrezne oskrbe, in občani, ki se vse bolj sprašujejo, ali so njihove prioritete tudi prioritete občinskega sveta.
Napisal: N. Z.
Vir: X, www