Dow Jones: Kaj pomeni in kaj napoveduje?
Poznavalci borze in in tržnih indeksov že poznajo izraz Dow Jones, mnogi drugi pa so ga spoznali v zadnjih nekaj dneh padcev vrednosti delnic. Če smo nekoliko bolj natančni gre za industrijski indeks Dow Jones (Dow Jones Industrial Average). Pred skoraj 150 leti ga je ustvaril urednik Wall Street Journala in velja za najstarejši ameriški tržni indeks.
Kako točno je nastal, kaj nam pove in kaj sploh Dow Jones je? Pripravili smo vodič po borznem indeksu Dow Jones za vse tiste, ki bi želeli nekaj več izvedeti o njem. A še pred tem je potrebno nekoliko razložiti tudi strah pred resno recesijo, ki bi lahko bila posledica zadnjih nekaj let in povezujočih se dogodkov. Več o kriptovalutah pa smo pisali tukaj.
Dow Jones nakazuje resno recesijo na ameriških borzah
Že nekaj časa se napoveduje resna recesija, ki ji ne bodo ušle niti Združene države Amerike. Lep pokazatelj tega je prav ta teden, ko so v ponedeljek številne delnice nekoliko okrevale. Ni trajalo dolgo, saj je sledila nova razprodaja delnic, posledično pa so se te tudi nekoliko pocenile. Tudi Dow Jones je med tistimi, ki je padal že pred vikendom, se pobral v ponedeljek in ponovno padel. Dovolj so bile že besede guvernerja Powella, ki je napovedal, da bo na prihajajoči seji tudi možno zvišanje obrestne mere za petdeset točk.
Glavna naloga centralnih bank bo spopadanje z inflacijo, a to ne preprečuje strahu vlagateljev. Slednji se bojijo zaostrovanja, padca porabe, krize in posledične recesije. Ker se situacija poslabšuje tudi na Kitajskem in v Ukrajini zaradi ruske invazije, je veliko vprašanj, ki sprožajo le nova vprašanja.
Dow Jones, DJIA ali preprosto Dow je ameriški indeks
Da se lotimo kar osnove o indeksu, bomo najprej razložili njegovo poimenovane. V angleščini je njegov uradni naziv Dow Jones Industrial Average oziroma DJIA ali DJI. V prevodu se njegovo ime spremeni v Industrijski indeks Dow Jones. Po borznem slengu pa je znan tudi pod imeni Dow Jones, Dow, the Dow in podobne izpeljanke.
Leta 1884 ga je ustvaril Charles Dow, urednik časnika Wall Street Journal. Z željo po tem, da bi lahko spremljal razvoj industrije na ameriški borzi, je ustvaril delniško povprečje oziroma aritmetično povprečje tečaja delnic določenih podjetij. Vključil je devet železnic in dve industrijski podjetji.
Ob svoji prvi objavi je Dow Jones indeks obstal pri 62.76 in leta 1890 dosegel svoj takratni vrh pri 78.38. V paniki leta 1896 je bil indeks zabeležen na nizkih 28.48. Vrednost indeksa je z izjemo nekaterih padcev na začetku stoletja vztrajno rasla in leta 1929 dosegla kar 381 točk. Zaradi vojn po celem svetu in drugih dogodkov je indeks rasel in rasel, ko je leta 1981 presegel mejo tisočih točk in leta 1987 mejo dveh tisočakov. Vse do 19. oktobra istega leta, ko je indeks padel za skoraj 23 odstotkov na dan znan kot Črni petek. Med epidemijo oziroma natančneje 31. decembra 2020 je indeks zapisal naslednjo vrednost – 30,606.48 točk.
V tednu, ko je bila ta prispevek napisan, je indeks padel za dva tisoč točk v strahu pred recesijo v Združenih državah Amerike.
Podjetja, ki so del indeksa
Po nepisanem pravilu je Dow Jones indeks na borzi, ki vsebuje največjih 30 ameriških podjetij in se tega tudi drži. Medtem, ko je »industrija« nekoliko drugačna od časov, ko je indeks nastal, je prvotnih podjetij na seznamu enako nič. Dvanajst temeljev ni več na seznamu. Tako trenutni seznam DJIA indeksa sestavljajo:
- 3M
- American Express
- Amgen
- Apple
- Boeing
- Caterpillar
- Chevron
- Cisco
- Coca-Cola
- Disney
- Dow
- Goldman Sachs
- Home Depot
- Honeywell
- IBM
- Intel
- Johnson & Johnson
- JP Morgan Chase
- McDonald’s
- Merck
- Microsoft
- Nike
- Procter & Gamble
- Salesforce
- Travelers
- United Health
- Verizon
- Visa
- Walgreens Boots Alliance
- Walmart
Skozi zgodovino so se podjetja DJIA zamenjala že več kot petdesetkrat. Podjetje, ki je bilo najdlje na seznamu indeksa, je bilo General Electric. Del indeksa je bilo vse od leta 1896 do leta 2018. Zadnja sprememba se je zgodila 31. avgusta 2020, ko so podjetja Amgen, Honeywell in Salesforce zamenjali Exxon Mobil, Pfizer in Raytheon Technologies.
Kako potekajo naložbe v Dow Jones?
Vložbe v indeks Dow Jones so možne preko indeksnih skladov in drugih finančnih instrumentov. Najbolj pogosta načina sta opcijska in terminska pogodba. State Street Corporation je tisti, ki izdaja ETF, ki posnema omenjeni indeks. Borze v Chicago preko simbola DJX izdajajo opcijske pogodbe, terminske pogodbe pa preko istega simbola, a druge borze.
Kako se izračuna indeks?
V svojih prvih letih in prvih oblikah je bil indeks Dow Jones na borzi »le« aritmetično povprečje tečaja delnic zajetih podjetij. Danes je to nekoliko drugače, saj se Dow izračuna preko vsote cen delnic vseh podjetij in delo s koeficientom Dow Jones – približno 0,15. Slednja vrednost se spremeni oziroma prilagodi vsakič, ko podjetje ponovno deli svoje delnice in tako ne vpliva na sam indeks.
Kje spremljati indeks?
Borzo, delnice in Dow Jones indeks je možno spremljati na vseh že poznanih aplikacijah, spletnih straneh in programih. To so lahko spletni naslovi samih borz in indeksov. Pogosto se uporabljajo tudi aplikacije kot so Google Finances, Market Watch, Yahoo Finance, Barron’s, CNBC, Investing in podobni. Že ob samem vtipkanju besede Dow Jones v Googlov brskalnik, je na prvem mestu izpisana vrednost indeksa in njegova zgodovina. To je kopirano iz programa in aplikacije Google Finances. Za vse tiste, ki se v borzo in delnice že spoznajo, lahko preprosto uporabljajo tiste programe, ki so jim poznani.
Problemi Dow Jones indeksa sodeč po borznih strokovnjakih
Čeprav gre za enega najstarejših, najbolj znanih in priljubljenih delniških indeksov na borzi, so mnogi poznavalci in strokovnjaki mnenja, da Dow Jones ne odraža pravega stanja. Njegovo težavo predstavljajo predvsem v primerjavi s širšimi tržnimi indeksi (Russell 2000 in S&P 500). Zaradi vsebovanja »zgolj« tridesetih podjetij in delnic ima Dow Jones na borzah tudi veliko kritikov.
Avtor: Žiga Kastelic, FOTO: pixabay.com