Janševi podporniki so napovedali nov protest! Tu je, kje in kdaj
CELJE – Drugi protest proti “krivosodju”: bodo glasovi tokrat uslišani?
12. decembra bo Celje znova postalo prizorišče protesta podpornikov Janeza Janše in kritikov slovenskega pravosodja. Po dogodkih na prvem protestu 26. novembra, ki so šokirali javnost, se organizatorji nadejajo večje mobilizacije – a vprašanja o varnosti in vlogi policije ostajajo odprta.
‼️SCENARIJ 2014 IN 10 LET PO TEM‼️
Pred volitvami 2014, ko je kazalo, da bo Janševa stranka zmagala, pred tem je dobila EU volitve, ga z nepoštenim sojenjem strpajo v zapor.
📢 NE DOVOLIMO.
➡️ČETRTEK 12.12. PRIDI V CELJE.
Zbiramo se od 11. ure dalje.
‼️Ob 11.55. bo ura resnice‼️ pic.twitter.com/FfQrkvg0gn— Slovensko Krivosodje (@SLOkrivosodje) December 2, 2024
Ko protesti ni več samo glas, ampak spektakel
Spomin na protest v 26. novembra še ni zbledel. Sicer miren shod, ki je združil Janševe podpornike in kritike pravosodja, je zaznamoval incident, ki bi ga zlahka umestili v kakšno serijo na Netflixu. Moški brez uniforme, s pištolo za pasom in ne prav prijaznim izrazom na obrazu, je iz množice dobesedno odnesel protestnika. Razlog? Po navedbah prič naj bi ta udaril po avtomobilu novinarja RTV. A bodimo realni – kdo pričakuje, da bo na mirnem protestu nekdo “igral policaja” brez uradne identifikacije, medtem ko policija zgolj opazuje dogajanje?
Spomnimo:
Šok, tole se je zgodilo na včerajšnjem protestu … Kako je to mogoče? (VIDEO)
Celje – oder za stari scenarij
Vprašanja, ki so jih sprožili prejšnji dogodki, se bodo zagotovo vrnila. Lahko protest ostane miren? In, še bolj pomembno, bo policija tokrat poskrbela, da varnost ne bo prepuščena civilistom?
📢 Pozor ❗️
— Slovensko Krivosodje (@SLOkrivosodje) December 2, 2024
Drugi veliki shod proti slovenskemu krivosodju.
🗓 Četrtek 12.12. od 11.00 ure dalje v Celju ❗️
Dobimo se točno takrat, ko bo Slovensko krivosodje ponovno sodilo @JJansaSDS v svojem imenu in ne imenu ljudstva ❗️#VsiSmoJJ pic.twitter.com/g7ppbPMcSD
Celje ni naključna izbira. Mesto z bogato zgodovino je v preteklosti že gostilo pomembne politične dogodke, a tokrat gre za nekaj drugega – boj za prepoznavnost, ki presega lokalne okvire. Če Ljubljana velja za politično srce države, je Celje zdaj postavljeno v vlogo “uporniškega središča”, kjer se lahko glasovi slišijo glasneje, brez prestolniškega vrveža.
Incident ali simptom večjega problema?
Če dogodek z oboroženim ‘civilistom’ obravnavamo kot osamljen primer, se lahko hitro pomirimo – a kaj, če je bil to le vrh ledene gore? Slovenija se že dlje časa sooča z nizkim zaupanjem v institucije, predvsem v pravosodje in policijo. Letošnja raziskava Eurobarometra kaže, da manj kot četrtina Slovencev zaupa v nepristranskost pravosodja, kar nas uvršča na dno lestvice držav Evropske unije.
Res slab teden za policijo🤦♀️
Kiks na torkovem protestu, divjanje in streljanje v BTC-ju, mafijski obračun pri živalskem vrtu…
Kdaj lahko pričakujemo odstop Poklukarja in Senada? pic.twitter.com/XIe836mh61— Zala Klopčič (@zalaklopcic) December 1, 2024
Če primerjamo ta dogodek z odzivom policije med albanskimi izgredi v Ljubljani, ko je trajalo več ur, preden so posredovali, se vprašamo: Ali obstajajo različni standardi ukrepanja, odvisno od narave protesta ali narodnosti udeležencev?
Ali bo drugi protest res drugačen?
Drugi shod v Celju bo test za vse – za organizatorje, za policijo in za slovensko družbo kot celoto. Organizatorji so obljubili, da bodo storili vse za miren potek dogodka. Policija bo tokrat pod še večjim drobnogledom.
A tudi če se tokrat vse odvije brez incidentov, ostaja ključno vprašanje: ali tovrstni protesti sploh lahko prinesejo spremembe? Kritiki opozarjajo, da gre za politično manifestacijo, ki koristi predvsem Janševi stranki SDS, medtem ko širša vprašanja, kot so reforma pravosodja ali transparentnost institucij, ostajajo v ozadju.
Pravosodje pod drobnogledom: boj za resnico ali politični manever?
Protesti, kot je napovedani shod v Celju, odražajo globoko nezadovoljstvo z delovanjem slovenskega pravosodja. Podporniki opozarjajo na krivice, ki naj bi jih utrpel Janez Janša, in trdijo, da pravosodni sistem deluje kot orodje političnih elit. A kritiki pravijo, da gre za preračunano potezo, ki izkorišča javno nezadovoljstvo za politične cilje.
“Ko politiki začnejo organizirati proteste proti sodstvu, je to vedno znak, da je nekaj hudo narobe – a ne nujno s sodstvom,” je povedal politični analitik. Takšne izjave odpirajo vprašanje, ali protesti resnično nagovarjajo sistemske težave ali pa so zgolj orodje za utrjevanje politične moči.
12. decembra bo Celje znova v središču pozornosti, a resnica o tem, kaj protesti dejansko prinašajo, ostaja zamegljena. Bo shod prinesel konkretne odgovore ali le še več vprašanj? Ena stvar je gotovo – javnost bo tokrat še bolj pozorna, policija pod še večjim pritiskom, in zgodovina bo znova sodila, kdo je ravnal prav in kdo narobe.
Napisal: N. Z.
Vir: X, www