
Je to najboljša reklama za veselico v Sloveniji? To morate videti
Vsako leto se v Sloveniji organizira med 570 in 724 gasilskih veselic, ki jih pripravi večina od približno 1300 prostovoljnih gasilskih društev. Te prireditve skupno privabijo med 850.000 in milijon obiskovalcev letno.
ŽDINJA VAS – Gasilske veselice so v Sloveniji več kot le poletni družabni dogodki – so srce lokalnih skupnosti, pomemben vir financiranja prostovoljnih gasilskih društev in del kulturne dediščine. Vsako leto se v Sloveniji organizira med 570 in 724 gasilskih veselic, ki jih pripravi večina od približno 1300 prostovoljnih gasilskih društev. Te prireditve skupno privabijo med 850.000 in milijon obiskovalcev letno.
PGD Ždinja vas
Tudi v PGD Ždinja vas pri Novem mestu so se odločili, da pripravijo veselico. Šteje tudi promocija, v PGD Ždinja vas so pripravili posrečen video. Pa vabljeni na veselico!
Do 10.000
Finančni vidik teh prireditev je za gasilska društva ključen. V manjših krajih lahko društva na eni veselici zaslužijo do 3000 evrov, kar je primerljivo z letnimi občinskimi sredstvi, ki znašajo okoli 5000 evrov . Pri večjih veselicah, ki privabijo več tisoč obiskovalcev, lahko izkupiček znaša tudi do 10.000 evrov. Ta sredstva so namenjena nakupu in vzdrževanju opreme, gasilskih vozil, izobraževanju ter vzdrževanju gasilskih domov.
Organizacija gasilske veselice je zahteven projekt, ki vključuje pridobivanje dovoljenj, organizacijo varovanja, zdravstvene oskrbe, pripravo hrane in pijače ter logistiko. Pri tem sodeluje več deset prostovoljcev, ki vložijo veliko truda in časa.

Poleg finančnega pomena imajo gasilske veselice tudi pomembno družbeno vlogo. So priložnost za druženje, krepitev skupnosti in ohranjanje tradicije. V mnogih krajih so to edini večji dogodki, ki povezujejo krajane.
Del slovenskega DNK-ja
Kljub temu se gasilske veselice soočajo z izzivi, kot so strogi predpisi glede hrupa in organizacije prireditev. Predlogi za omejitev hrupa in števila prireditev na istem kraju bi lahko ogrozili izvedbo teh dogodkov.
Gasilske veselice so torej nepogrešljiv del slovenskega družbenega in kulturnega življenja, ki združuje ljudi, ohranja tradicijo in omogoča delovanje prostovoljnih gasilskih društev.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: Zajem zaslona FB