Jesensko nabiranje kostanja
Jesen je čas, ki se ga ljubitelji kostanja najbolj veselijo. Nabiranje kostanja je prijetno opravilo, ki se ga lotijo vsi, tako mladi kot stari, otroci in odrasli. Brskanje pod kostanjevi drevesi za velikimi kostanji je sproščujoče opravilo in prijeten način druženja. Še posebej to pride do izraza, ko pripravimo kostanjev piknik. Poleg nabiranja kostanja je tudi čas za nabiranje gob. Čez dan nabiramo kostanj, zvečer pa zakurimo ogenj in ga spečemo na vrtu ali domači kuhinji. Kuhan kostanj lahko zaužijemo takoj ali ga pridelamo v pire in ga uporabimo za slaščice.
Koristne učinkovine kostanja:
- Za razliko od drugih oreščkov in semen ima kostanj malo kalorij.
- Je bogat vir mineralov, vitaminov in drugih hranilnih snovi.
- Sestavljen je iz škroba, zato je manj kaloričen. Sestava kostanja je podobna drugim škrobnatim živilom, kot je npr. sladki ali običajen krompir ali sladka koruza.
- Ima tudi nekaj kakovostnih beljakovin.
- Kostanj je dober vir vlaknin. 100 g kostanja zagotavlja 20 odstotkov dnevnih potreb po vlakninah. Vlaknine znižujejo nivo škodljivega holesterola v krvi in preprečujejo, da bi se prevelike količine holesterola absorbirale v črevesje.
- Je dober vir vitamina C, ki ima ključno vlogo pri ohranjanju zdravega imunskega sistema, pri absorpciji železa v kri, pri nastajanju kolagena za normalno delovanje žil, kosti, hrustanca, zob, dlesni in kože.
- Kostanj je vir mineralov, kot so železo, kalcij, magnezij, mangan, fosfor, cink. Kalij pomaga zniževati srčni utrip in krvni tlak. Železo preprečuje slabokrvnost. Magnezij in fosfor sta pomembna elementa pri presnovi kosti.
- Ne vsebuje glutena, zato je primeren za vse tiste, ki se mu morajo izogibati.
Kostanjeve palačinke
– 1 skodelica kostanjeve moke (grobe ali fino mlete)
– 1 skodelica amarantove moke (dobiš jo v trgovini z zdravo prehrano)
– 1 velika žlica in pol jedilne soli
– 1 velika žlica in pol cimeta
– 1 skodelica in pol tople vode
– 3 velike žlice kanolinega ali kokosovega olja
– 2 veliki žlici javorjevega sirupa ali medu
– 2 žlici limoninega soka
V veliki skledi zmešaj moko, cimet in jedilno sol. V drugo, manjšo posodo, pa vlij vodo, sirup (ali med) in limonin sok. Vsebino te druge sklede vsuj v prvo mešanico. Za vsako palačinko na ponev vlij približno eno tretjino dobljene mase.
Kostanjeva torta – po receptu priljubljene kuharice Nigele Lawson
– 225 gramov temne čokolade
– 6 jajc
– 125 gramov masla
– 435 gramov krompirjevega pireja (glej spodnji recept)
– 2 veliki žlici ruma
– 65 gramov sladkorja
Za okrasitev: skodelica stepene smetane in nekaj kostanjev
Pečico predhodno segrej na 180 stopinj, nato čokolado zlomi na koščke in jo stopi v skodelici v mikrovalovni pečici ali v posodi, ki jo pogreješ na ognju. Rumenjake loči od beljakov. V eni skledi zmešaj beljake in ščepec soli, tako da dobiš čvrsto, vendar ne preveč suho maso. V drugi posodi pa zmešaj kostanjev pire, maslo in sladkor, v to zmes počasi vlij ločene rumenjake, nato dodaj rum in čokolado. V slednjo mešanico postopoma vmešaj zmes z beljaki in soljo. Zmes vlij v posodo za pečenje in pri 180 stopinjah peči 40-60 minut, torto pa na koncu okrasi s čokolado, kostanji in sladko smetano.
Kostanjev pire
– 2 skodelici pečenega ali kuhanega (ta je mehkejši) in olupljenega kostanja
– pol skodelice mleka
– pol skodelice vode
– za sladko varianto kostanjevega pireja pa dodaj 1 žlico vanilije
– skodelico sladkorja
Vse sestavine položi v ponev, v katero vlij ravno toliko vode, da povsem prekrije kostanje. Mešanico kuhaj 25-30minut, tako da so kostanji mehki in da tekočina skoraj izhlapi, pri tem pa ves čas kontroliraj mleko, ki v ponvi zavre še hitreje. Zmes odstavi z ognja in nato, če želiš, vanjo vmešaj sladkor in vaniljo, sicer pa mešanico vlij v multipraktik in zmiksaj, tako da dobiš pire.
Rižota s kostanjem in grozdjem
ü 250 g riža
ü 2 šalotki
– 1 strok česna
– 80 g parmezana
– 2 žlici masla
– 600-800 ml zelenjavne juhe
– 100ml belega vina
– 15 jagod belega grozdja
– 5-10 maronov – kuhanih in olupljenih
– 100g rukole
– olivno olje
– sol in poper
Skuhamo zelenjavno juho. Čebulo in česen olupimo in ju narežemo na kocke. V široki posodi segrejemo olivno olje ter v njej prepražimo čebulo in česen. Dodamo riž, maslo in pražimo tri minute. Zalijemo z vinom in pokuhamo. Zalijemo s toliko juhe, da je riž prekrit in kuhamo 20-30 minut, pri tem vsake toliko časa pomešamo. Ko riž vsrka tekočino, dolijemo juho in mešamo.
Grozdje razpolovimo in razkoščičimo, če je mogoče. Marone nasekljamo na koščke in primešamo k rižoti. Rižoto posolimo, popopramo in ji dodamo parmezan. Rižoto z maroni in grozdjem postrežemo v globokih krožnikih in okrasimo z lističi rukole.
Zbrala: Š. Z.