Kaj, če naslednji orkan ne bo pravočasno napovedan? Trump odpustil ključne strokovnjake

18. mar. 2025, ob 12.11
Posodobljeno pred 2 mesecema
397
220 SEK

WASHINGTON – Predsednik Donald Trump je sprožil plaz ogorčenja: množična odpuščanja v Nacionalni upravi za oceane in atmosfero (NOAA). Po podatkih Reutersa je v zadnjih tednih delo izgubilo več kot 1.000 znanstvenikov – ljudi, ki so preučevali podnebne spremembe, spremljali premike oceanov in opozarjali na nevarnosti orkanov. Kaj to pomeni? Strokovnjaki opozarjajo: posledice bodo velike.


OCEANI V KRIZI – IN AMERIKA ZATISKA OČI?

NOAA je bila že pred tem na udaru. Zmanjšanja proračuna, politični pritiski, negotovost. Ampak zdaj? Prvič v zgodovini se zdi, da bo delovanje agencije resno ogroženo. Gre za ključno institucijo, ki prek satelitov, raziskovalnih ladij in avtomatiziranih plovil spremlja temperature oceanov, tokove, gibanje morskih živali – skratka, vse, kar vpliva na globalno podnebje.

Zdaj pa? “Če ne moremo spremljati dogajanja v oceanih, ne moremo napovedovati orkanov in poplav, kar pomeni večje tveganje za milijone ljudi,” opozarja Tom Di Liberto, nekdanji raziskovalec NOAA, ki se je tudi znašel med odpuščenimi (BBC).

Podatki so zgovorni. Oceani so se v zadnjih dveh letih segrevali s hitrostjo brez primere. Po navedbah National Geographic so temperature oceanov podrle rekorde kar 450 zaporednih dni. Več toplote pomeni več močnih neurij, več poplav, več nepredvidljivih vremenskih pojavov. Brez NOAA bodo te spremembe še težje predvidljive.


KAKO ODPUŠČANJA VPLIVAJO NA PODNEBNE RAZISKAVE?

Podnebni znanstveniki bijejo plat zvona. NOAA je imela ključno vlogo pri spremljanju dviga morske gladine, taljenja ledenikov in ekstremnih vremenskih pojavov. Po podatkih NASA se je globalna gladina oceanov v zadnjih 20 letih dvignila za več kot 9 cm. Brez podatkov NOAA bo težje slediti tem trendom – in še težje napovedati prihodnje nevarnosti.

Ampak zakaj? Trumpova administracija že od začetka zmanjšuje sredstva za podnebne raziskave. Najprej EPA (Agencija za varstvo okolja), potem NASA, zdaj še NOAA. “Izgubljamo podatke, ki jih potrebujemo za prilagajanje na prihodnje ekstremne vremenske pojave,” opozarja klimatologinja Kim Kulije (Washington Post).


RIBIŠTVO, TURIZEM, GOSPODARSTVO – VSE JE NA UDARU

Podatki NOAA niso koristni samo za znanstvenike. Ameriško ribištvo, eno najbolj reguliranih na svetu, se močno zanaša na napovedi NOAA. Kje so ribe? Kako se spreminjajo temperature? Kaj pomeni sprememba tokov?

Zdaj? Tveganje za prelov, izgube v ribištvu in gospodarsko škodo je večje. “Podatki NOAA nam omogočajo, da ribarimo trajnostno, brez njih pa tvegamo kaos,” je za The New York Times povedal Mark Spalding, predstavnik zveze ameriških ribičev.

Pa ne samo ribištvo. Turizem v obmorskih mestih, ladijski promet, energetika – vsi se zanašajo na točne podatke NOAA. Brez teh podatkov bo načrtovanje težje in dražje.


SMRTONOSNE BAKTERIJE IN NARAŠČAJOČE TVEGANJE ZA ZDRAVJE

Ena od pogosto prezrtih nevarnosti segrevanja oceanov je širjenje bakterij, kot je Vibrio – znana tudi kot “mesojeda bakterija”. Višje temperature pomenijo več bakterij, več okužb in več nevarnosti za zdravje. Do zdaj so znanstveniki NOAA izvajali redne analize in opozarjali ob povečanju tveganja. Ampak zdaj, brez strokovnjakov in podatkov?

Po poročanju Washington Posta bi lahko to imelo katastrofalne posledice za javno zdravje – še posebej v obalnih regijah in za prehransko industrijo, ki je odvisna od morske hrane.


JE TO DEL ŠIRŠEGA NAČRTA?

Trumpova administracija že leta spodkopava znanstvene institucije. Najprej izstop iz Pariškega sporazuma, nato zmanjšanje financiranja raziskav NASA, zdaj NOAA. Kritiki opozarjajo: gre za načrtno politiko zanikanja podnebnih sprememb v korist industrijskih lobijev.

NOAA ni samo ameriška institucija. Njeni podatki so ključni za ves svet – od Evrope do Azije. “Trumpova administracija s tem ne škodi le Ameriki, ampak vsem državam, ki se zanašajo na podatke NOAA,” je za Guardian dejal nekdanji direktor NOAA Timothy Gallaudet.

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

KAJ JE ZA STORITI?

Znanstvena skupnost ne sedi križem rok. Predlagajo:

  • Neodvisno financiranje raziskav – univerze in zasebni donatorji bi lahko prevzeli del NOAA-jevih nalog.
  • Močnejše mednarodno sodelovanje – evropske in azijske organizacije bi lahko pomagale zapolniti vrzeli v podatkih.
  • Pritisk na kongres – zagovorniki znanosti pozivajo ameriške poslance, naj zaščitijo NOAA in zagotovijo financiranje ključnih programov.

Medtem nekatere ameriške zvezne države, kot sta Kalifornija in New York, že napovedujejo lastne raziskovalne pobude. “Če zvezna vlada ne bo opravila svoje naloge, bomo to storili sami,” pravi kalifornijski guverner Gavin Newsom (Washington Post).


KDO BO PLAČAL CENO?

Trumpova odločitev o odpuščanju znanstvenikov NOAA ima nepredvidljive, a zagotovo resne posledice. V času, ko svet doživlja rekordne temperature oceanov, vedno pogostejše orkane in dvig morske gladine, je zmanjšanje natančnosti podnebnih napovedi izjemno tvegano.

Kaj sledi? Bo oblast ukrepala, ali bo Amerika z vsakim neurjem, ki jo zadene, samo nemočno skomignila z rameni?

Naslednji veliki orkan bo odgovoril na to vprašanje.

Pripravil: N. Z.

Vir:

  • Reuters
  • BBC
  • National Geographic
  • NASA
  • Washington Post
  • The New York Times
  • Guardian
397
220 SEK