
Milan Kučan končno priznal: “Bil sem na vseh pasjih procesijah.” Oddaja Marcel sprožila politični vihar
“Sem bil na vseh pasjih procesijah,” je v oddaji Marcel brez oklevanja izjavil Milan Kučan, prvi predsednik samostojne Slovenije. Ne, ni šlo za metaforo, temveč priznanje, ki je odjeknilo kot politična detonacija. Kučan – ikona slovenskega prehoda iz komunizma v demokracijo – je prvič tako neposredno priznal, da je sodeloval pri oblikovanju ključnih političnih obrazov zadnjih dveh desetletij. In Slovenija je to začutila. Družbena omrežja so eksplodirala. Politična scena se je stresla.
Kdo je v resnici “stric iz ozadja”? In zakaj je to tako pomembno zdaj?
V slovenski politični mitologiji je pojem “stric iz ozadja” že dolgo prisoten. Pomeni osebo, ki čeprav ni več uradno na oblasti z nasveti, vezami in vplivom oblikuje politične odločitve. V tej vlogi se je pogosto omenjalo prav Milana Kučana. Zdaj, ko je v oddaji javno povedal, da je bil zraven pri nastajanju političnih projektov, kot so Zoran Janković, Miro Cerar, Marjan Šarec in Robert Golob, je ta mit dobil ime in priimek.
Kučan ni govoril v zastrtih namigih. Bil je jasen, odkrit in kar je mnoge šokiralo, samozavesten. Iz njegove pripovedi je bilo razbrati, da v tem ne vidi nič spornega. Priznal je, da mu ni bilo vseeno, kdo vodi državo. In da je želel, da ti voditelji poslušajo. Ne nujno ljudstvo pač pa »svetovalce«. Torej, njega.
Milan Kučan v oddaji #Marcel javno in PRVIČ jasno pove, da je on stric iz ozadja, da je hodil po "pasjih procesijah" in nastavljal nove obraze – od Jankovića do Cerarja, od Šarca do Goloba; temu sam pravi "nove pasme".
Preko @RTV_Slovenija g. Kučan problematizira voditelje, ki… pic.twitter.com/EO55U9rFH6— Andrej Hoivik 🇸🇮 (@andrejhoivik) June 10, 2025Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne
»Nove pasme« voditeljev: priznanje, ki odpira Pandorino skrinjico
Ena izmed najbolj osupljivih izjav v oddaji je bila, ko je Kučan nove politične voditelje poimenoval “nove pasme”. Povedano nekoliko ironično, a sporočilo je bilo jasno: on jih je pomagal ustvariti. Govoril je o Jankoviću, Cerarju, Šarcu, Golobu. In to ne kot o spontanih kandidatih z idejami, temveč kot o projektih, ki so imeli zaledje.
To priznavanje vzbudi pomembna vprašanja: koliko demokracije je v političnih projektih, ki jih usmerjajo neizvoljeni svetovalci? In zakaj volivci vedno znova nasedajo istim obrazom, čeprav je ozadje skoraj vedno enako?
Eksplozija na družbenih omrežjih: Posmeh, ogorčenje, grožnje
Twitter in druge platforme so se takoj odzvale. V nekaj urah se je zvrstilo na tisoče komentarjev. Najbolj deljen je bil zapis uporabnika @andrejhoivik:
»Milan Kučan v oddaji #Marcel javno in PRVIČ jasno pove, da je on stric iz ozadja, da je hodil po “pasjih procesijah” in nastavljal nove obraze, od Jankovića do Cerarja, od Šarca do Goloba; temu sam pravi “nove pasme”.«
#Podpora 🗳️ Prvi predsednik Republike Slovenije Milan Kučan pic.twitter.com/oQ3B7X0IAZ
— Nataša Pirc Musar (@nmusar) October 19, 2022
Sledil je plaz. Nekateri so Kučana obtožili, da se še vedno oklepa oblasti. @PeroPatka je zapisal: »Ko govori o genocidu, suvereno; ko o pobojih Slovencev – jeclja.« Drugi so šli še dlje, celo do groženj in posmehljivih napadov.
Vse to postavlja vprašanje: ali smo kot družba še sposobni razpravljati o politiki brez sovražnega govora?
Demokracija po meri svetovalcev? Kučan in nevarna nostalgija po nadzoru
Morda najbolj zaskrbljujoč del intervjuja je bil Kučanov pogled na vodenje države. Poudaril je, da so mu všeč voditelji, ki “poslušajo svetovalce”. In dodal, da mu niso všeč tisti, ki mislijo s svojo glavo.
To je povedal skoraj kot očitek sedanjemu stanju, a marsikdo je v tem prepoznal nevarno željo po kontroli. Demokracija naj bi temeljila na neodvisnosti, avtonomiji, odločnosti. Kučan pa očitno preferira voditelje, ki se pustijo voditi, morda celo usmerjati.
Milan Kučan je dobil naslednico pic.twitter.com/ZvQdjVFu5m
— Janez Janša (@JJansaSDS) June 4, 2024
Če je to njegov pogled na sodobno politiko, se moramo vprašati, komu so ti “svetovalci” dejansko odgovorni. In komu naj bodo voditelji narodu ali zakulisju?

Kampanja se je začela: bo “Dan D” res prelomnica za Slovenijo?
Zaradi izjave v Marcelu se je predvolilna tekma začela prej, kot bi kdo pričakoval. Opozicijska SDS je izkoristila trenutek. Njihova sporočila so jasna, končati vpliv tranzicijske levice, vzeti oblast “stricu iz ozadja”, pridobiti ustavno večino. V ozadju odzvanja slogan: “Dan D bo dan demokracije.”
Na drugi strani se leva sredina ni še uskladila v odzivu. Nekateri so Kučana branili, drugi so ostali tiho. V vsakem primeru pa so njegove besede sprožile premik, ne le v javnem mnenju, temveč tudi v strukturah strank, ki so do zdaj lahko računale na njegovo tihi blagoslov.
Napisal: K. J.
Vir: X