
Mlada političarka udarila nazaj: »Z mano se ne boste kar tako pogovarjali«
V včerajšnjem televizijskem soočenju po referendumu o zakonu o RTV je presenetila nova energija – Sara Žibrat, predstavnica Gibanja Svoboda.
Mlada političarka brez dolgoletne politične kariere je v razpravi pogumno in ostro stopila nasproti političnim veteranom, ter brez zadrege izzvala njihove trditve in način komuniciranja.
Ko se mlada političarka postavi zase
Čeprav je bila v studiu obkrožena z izkušenimi in pogosto glasnimi predstavniki različnih političnih opcij, se ni umaknila. Ravno nasprotno – ostala je mirna, zbrana in odločna, ko je šlo za pojasnjevanje stališč vlade in zaščito vladnega predloga zakona o RTV.
Medtem ko so drugi sogovorniki pogosto posegali po že znanih političnih puhlicah, napadih in osebnih diskreditacijah, je Žibrat odgovorila jasno, samozavestno – in pogosto tudi kritično do političnega »teatralnega nastopanja«, ki ga je razprava ponudila v izobilju.
V enem od najbolj napetih trenutkov razprave je Žibrat ostro zavrnila očitke, da naj bi zakon služil zgolj trenutni vladi. »Ta zakon ni pisan za to vlado, ampak za prihodnost, za vse državljane. RTV mora ostati javna – ne politična,« je dejala in s tem utišala več kritikov, ki so pred tem skušali prikazati zakon kot politični manever.
Njena drža ni bila obrambna, ampak aktivna. V soočenju je brez zadržkov vstopala v konfliktne točke, izzivala sogovornike z jasnimi vprašanji in ni dopustila, da bi jo prekinjali ali zavračali z zavajanjem. Čeprav je bilo očitno, da nekateri niso pričakovali takšne suverenosti od mlajše političarke, je Žibrat prav s svojo odločnostjo pokazala, da ne potrebuje desetletij v politiki, da zna stati za svojimi stališči.

Soočenje brez strahu – tudi z najostrejšimi kritiki
Njeni argumenti so bili premišljeni in pogosto podkrepljeni s konkretnimi primeri. Primerjava z zakonom iz leta 2017, ki je brez večjih zapletov uredil dodatke za športnike, je bila enostavna, a učinkovita. Pokazala je, da zna približati kompleksno temo tudi povprečnemu gledalcu – in to brez populizma.
Ko so razpravo zaostrili z omembo kulturnikov in njihove domnevne politične instrumentalizacije, je Žibrat ostala zbrana. »Zloraba kulturnikov za politično agitacijo je nesprejemljiva,« je mirno, a odločno odgovorila in s tem zadela živo rano razprave, v kateri so drugi pogosto le prilivali olje na ogenj.
Zrelost tudi ob provokacijah
Sara Žibrat je s tem nastopom presegla vsa pričakovanja – tudi morda lastna, saj je pokazala, da politika prihodnosti ne potrebuje vedno ostrine v tonu, ampak ostrino v mislih. Njen nastop je nastavil ogledalo tako levi kot desni politični sferi in dokazal, da se tudi s kulturo dialoga, jasnim jezikom in spoštljivim tonom da povedati več kot s kričanjem.
Glas nove politične kulture?
Njen nastop pa ni ostal neopažen niti med gledalci. Na družbenih omrežjih so se vrstili številni pozitivni komentarji.
Med njimi so uporabniki zapisali:
»Take umirjene mlade politike potrebujemo, ne pa histerične, kot jih ima desnica. Sara je zares nekdo, na katerega je treba staviti v prihodnosti.«
Takšni odzivi dokazujejo, da se Sara Žibrat ne dotika le strokovne javnosti, temveč nagovarja tudi srce ljudi, ki v njej prepoznavajo svežino, odločnost in integriteto – lastnosti, ki jih mnogi pogrešajo v sodobni politiki.
»Sara caaaaarica, vsaka ti čast… samo tako naprej, pogumno in odločno… in ne pusti se poniževati nikomur! Se toleravo Sara, pogumno naprej!«
Ni presenetljivo, da je po oddaji številne gledalce prepričala prav ona. Njeno ime je bilo deležno pozitivnih odzivov na družbenih omrežjih, mnogi pa so njeno pojavljanje označili kot prijetno presenečenje in znak, da politika ni nujno prostor samo za konflikt, ampak tudi za argument in spoštljiv dialog.

Napisal: K. J.
Vir: Facebook