Mlade ženske: Ob 8. marcu ne potrebujemo rož, ampak službo
Mlade, visoko izobražene ženske, zbrane v projektu Kolegice, bodo danes ob mednarodnem dnevu žensk obiskale gospodarskega ministra Zdravka Počivalška. Opozoriti ga želijo na manko zaposlitvenih priložnosti, predstavile mu bodo tudi predloge za izboljšanje položaja mladih žensk. Te so sicer odločene, da ob 8. marcu ne potrebujejo rož, ampak službo.
LJUBLJANA – Kolegice pričakujejo, da bodo odločevalci in pristojne službe našli celovite sistemske rešitve, ki bodo mladim posameznicam omogočile, da se izkažejo na področjih, za katera so se izobraževale, so v sporočilu za javnost zapisali v Zavodu Nefiks, pod okriljem katerega deluje projekt Kolegice.
Kolegice, ki delujejo v devetih slovenskih mestih, so prepričane, da je gospodarstvo tisto, ki lahko omogoči razvoj in odpiranje novih delovnih mest za koristno unovčenje znanja in izkušenj, ki so jih pridobivale v času izobraževanja.
Ministra želijo opozoriti, da so same najboljši primer tega, da sistem ne deluje. “Smo visoko izobražene, imamo številne kompetence, dodatno se izobražujemo, vključujemo v projekte, se mrežimo z delodajalci, delamo prostovoljno – zaposlitvenih priložnosti pa ni! Problem torej nikakor ne more biti samo v nas,” so poudarile.
Pripravile so tudi krovne rešitve, ki bi po njihovem mnenju izboljšale položaj mladih žensk na trgu dela. Ministru med drugim predlagajo tesnejše povezovanje šolstva z gospodarstvom, uvajanje kariernega sponzorstva in učinkovitejše povezovanje s tujino za odpiranje takih delovnih mest, ki bi bila ustrezna tudi za družboslovno izobražene ženske, ki so, statistično gledano, še vedno največji problem.

Po pojasnilih Zavoda Nefiks je stanje na področju zaposlovanja mladih žensk, starih do 29 let, katastrofalno. Februarja je bilo v tej starostni skupini med prijavljenimi na zavodu za zaposlovanje kar 27 odstotkov žensk (in 11 odstotkov moških) s terciarno izobrazbo.
Kot so še poudarili, 14.137 mladih žensk ne more poskrbeti za lastno prihodnost, zato je treba ukrepati nemudoma. Tako si v okviru projekta Kolegice preko mentorskega sodelovanja z uspešnimi ženskami prizadevajo za izboljšanje zaposlitvenih možnosti deklet in njihov lažji ter bolj suveren prehod na trg dela. STA