Ne en, kar dva! Sinja morska psa v Trstu razburila ljudi in zaskrbela stroko (VIDEO)

17. maj. 2025, ob 11.30
838
120 SEK

Trst, 15. maj 2025 – Mimoidoči so bili včeraj dopoldne presenečeni nad nenavadnim obiskovalcem v tržaški marini – sinji morski pes je znova zaplaval tik ob pomolih. To je že drugi primerek, opažen v samo enem tednu v Tržaškem zalivu.

Prejšnji teden so ga opazili člani jadralnega kluba Barkovlje Grljan med vadbo na odprtem, tokrat pa se je morski pes približal središču mesta.

Kaj pravijo znanstveniki?

Na kraj dogodka so se odzvali tudi biologi iz naravnega morskega rezervata Miramar, ki so potrdili, da gre res za sinjega morskega psa (Prionace glauca) in poudarili, da taka bližina obali ni povsem običajna.

“Prisotnost sinjega morskega psa tako blizu urbanega območja ni vsakdanja. A ne pomeni grožnje za človeka,” pojasnjujejo iz rezervata Miramar.

Obenem pa opozarjajo na nekaj pomembnejšega:

“Gre za vrsto, ki je ogrožena. In prav človek je glavni razlog za njen upad. Vsako srečanje z morskim psom je priložnost, da se vprašamo, kako mi vplivamo na morski svet.”

Po podatkih Mednarodne zveze za varstvo narave (IUCN) je sinji morski pes že vrščen med ranljive vrste, saj je žrtev množičnega ribolova – pogosto le zaradi svojih plavuti. Poleg tega nanje vplivajo tudi podnebne spremembe, vse večja plastična onesnaženost morja in izguba plena.

Očesni pregled + letna vinjeta za SAMO 25 € - izkoristite ponudbo, dokler velja!
Imate vsaj -1 ali +1 dioptrijo? Potem lahko zdaj izkoristite najboljšo ponudbo tega poletja – temeljit specialistični očesni pregled in gratis letna vinjeta za osebno vozilo – vse skupaj za sam

Zakaj zdaj, zakaj tukaj?

Strokovnjaki iz Trsta in širšega Jadranskega prostora že nekaj let opozarjajo, da se zaradi ogrevanja morja in sprememb v ekosistemu nekateri morski plenilci selijo bližje obali. To vključuje tudi sinje morske pse, ki sicer večino časa živijo v odprtem morju.

Voda v Tržaškem zalivu je letos v maju že dosegla 18 do 19 °C, kar je več od povprečja za ta čas. Tako visoke temperature privabljajo ribe, plankton in s tem tudi njihove plenilce – med njimi morske pse.

Foto: Morski pes Vir: Freepik

Kaj naj storimo, če ga vidimo?

Strah ni potreben, pravijo strokovnjaki. Sinji morski pes je praviloma neagresiven, ne išče stika z ljudmi in se v večini primerov umakne, ko začuti prisotnost. A vseeno velja upoštevati previdnost, še posebej zunaj označenih kopališč.

“Če ga opazite, ostanite mirni in ga ne skušajte približati ali hraniti,” pravijo iz rezervata. “Najbolj nevarni smo v resnici mi – za njega.”

Sporočilo narave, ne grožnja

Namesto da bi pomislili na “film Žrelo”, bi morali pomisliti na ravnovesje. Morski psi, tudi sinji, so ključni plenilci, ki uravnavajo zdravje morskega ekosistema. Njihova prisotnost pomeni, da je morje – kljub vsem težavam – še vedno živo.

Vsako takšno srečanje je opomnik. Da morje ni naš bazen. In da živimo v sobivanju, ne nadvladi.

Napisal: K. J.

Vir: Facebook – TV Koper, Freepik

838
120 SEK