Neurja s točo v Bolgariji prinesla grozljivo škodo – družine so izgubile vse, kar so imele

26. maj. 2025, ob 13.00
12976
170 SEK

Neurja so konec tedna prizadela Bulgarijo. V naselju Skalitsa so padale toče velikosti teniških žogic, ki so lomile strehe, razbijale avtomobilska stekla in uničevale pridelek. V regiji Sevlievo so domačini poročali o popolnoma uničenih poljih in številni materialni škodi. Oblasti so za večji del države izdale oranžna in rumena vremenska opozorila.

Močni nalivi so ponekod presegli 50 litrov na kvadratni meter. Nevarnost poplav je bila visoka, prebivalcem pa so svetovali, naj se izogibajo ne-nujnim dejavnostim na prostem. Med najbolj prizadetimi so bile regije Sofia, Plovdiv in Stara Zagora.

Raketna obramba proti toči

Da bi zmanjšali škodo, je bolgarska agencija za zatiranje toče (IABG) ukrepala hitro in odločno. V devetih regijah so v zrak izstrelili posebne protitočne rakete. Ti projektili vsebujejo snovi, ki preprečujejo oblikovanje velikih ledenih zrn v nevihtnih oblakih.

Poleg tega so v severni in severovzhodni Bolgariji uporabili tudi letala za zračne posege. Tri patruljna letala so spremljala nevarne oblake, nad območjem Botev vrha pa so z uporabo več kot 160 pirotehničnih sredstev poskušali razpršiti točonosne oblake. Operacijo so morali v nekaterih predelih prekiniti zaradi nevarnosti novih celic.

Zakaj nastane toča?

Toča nastane v močnem nevihtnem oblaku, kjer krožijo zračni tokovi, ki vodne kapljice potiskajo navzgor v zelo hladne plasti ozračja. Tam kapljice zamrznejo. Ko se led dvigne in pade večkrat, nanj nalagajo nove plasti vode, ki sproti zmrzujejo. Tako nastane vse večja kepa ledu – toča. Ko te postanejo pretežke, da bi jih zračni tokovi še zadrževali, padejo na tla. V določenih primerih lahko te kepe merijo tudi več centimetrov v premeru, kar povzroča ogromno škodo na infrastrukturi, vozilih in kmetijskih površinah.

Očesni pregled + letna vinjeta za SAMO 25 € - izkoristite ponudbo, dokler velja!
Imate vsaj -1 ali +1 dioptrijo? Potem lahko zdaj izkoristite najboljšo ponudbo tega poletja – temeljit specialistični očesni pregled in gratis letna vinjeta za osebno vozilo – vse skupaj za sam

Kaj čaka Bolgarijo v prihodnjih dneh – spet neurja?

Meteorologi opozarjajo, da se vreme še ne bo umirilo. Za soboto napovedujejo oblačno nebo, močne kratkotrajne nalive in veter s severozahoda. Temperature bodo med 19 in 24 °C, v prestolnici Sofiji nekoliko nižje, okrog 18 °C.

Vreme bo ostalo spremenljivo tudi v prihodnjih dneh, saj se bo vpliv sredozemskega ciklona še okrepil. V nedeljo bo dež zajel večji del zahodne in osrednje Bolgarije. Temperature bodo zelo različne – na zahodu le med 10 in 12 °C, na jugovzhodu pa lahko narastejo tudi do 26 °C.

Vpliv ciklona in začasna ohladitev

V ponedeljek se bodo padavine na zahodu umirile, vzhod države pa bo še vedno v primežu dežja. Zrak bo hladnejši zaradi severozahodnega vetra, dnevne temperature pa bodo ostale med 15 in 20 °C – kar je precej sveže za konec maja.

Oblasti opozarjajo prebivalce, naj spremljajo vremenske napovedi in upoštevajo varnostna opozorila. Neurja, močan veter in nevarnost toče bodo namreč še nekaj dni pomembno vplivali na vsakdanje življenje v številnih delih države.

Škoda bo šteta še dolgo zaradi neurja

Čeprav so oblasti hitro ukrepale, bo ocenjevanje škode trajalo še kar nekaj časa. Najhuje je bilo na kmetijskih površinah, kjer je toča v nekaj minutah uničila cele nasade sadja, zelenjave in žita. V nekaterih vaseh so neurja poškodovala tudi vodovodne cevi in električno napeljavo. Kmetje in domačini, ki so utrpeli veliko škodo, zdaj čakajo, da jim država priskoči na pomoč.

Tudi lokalne oblasti se trudijo po svojih močeh. Medtem vremenoslovci opozarjajo, da bi lahko bila takšna močna neurja zaradi podnebnih sprememb v prihodnje vse pogostejša.

Napisal: K. J.

Vir: novinite.com, Facebook – neurje.si

12976
170 SEK