
Ojoj, jutri najhladnejše jutro, tole sadje bo najbolj na udaru
Agencija Republike Slovenije za okolje je pripravila seznam sadnega drevja, označene so tudi temperature, ki so kritične za razvoj.
LJUBLJANA – Zvečer in ponoči bo jasno. Burja na Primorskem bo ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo -9 do -2, v mraziščih Notranjske in Kočevske tudi pod -10 °C, to pa so temperature, ki povzročajo pozebo… Agencija Republike Slovenije za okolje je pripravila seznam sadnega drevja, označene so tudi temperature, ki so kritične za razvoj.
Naslednje jutro bo najhladnejše v tem tednu. Nizke temperature se najmanj veselijo sadjarji na Primorskem, kjer nekatero sadno drevje že cveti. Možne poškodbe bodo odvisne od regije, mikrolokacije (predvsem na izpostavljenih legah), lege, vrste rastline in faze razvoja, opozarjajo pri Arsu.
Letošnje leto je vegetacijski razvoj prehiteval za 10 do 14 dni. Zaradi visoke temperature v preteklih dneh in tednih so se vse fenološke faze razvijale hitreje.
𝗠𝗮𝗿𝗲𝗹𝗶𝗰𝗲: Po okvirnih podatkih s terena povsod bodisi cvetijo ali začenjajo cveteti, medtem ko v Slovenski Istri in Vipavskem že zaključujejo s cvetenjem. Kritična temperatura za marelice je –2,9 °C v fazi odprtega cveta.
𝗕𝗿𝗲𝘀𝗸𝘃𝗲: Na Primorskem začenjajo cveteti, drugod po državi začenjajo cveteti zgornje sorte na toplih legah. Kritična temperatura v fazi cvetenja je –2,2 °C. V fazi razvoja brstov, pa je kritična temperatura –3 °C ali nižje.
𝗖̌𝗲𝘀̌𝗻𝗷𝗲: Odpirajo brste, vendar še ne cvetijo. Kritična temperatura v fazi odpiranja brstov je –2,2 °C.

𝗛𝗿𝘂𝘀̌𝗸𝗲, 𝗷𝗮𝗯𝗹𝗮𝗻𝗲 𝗶𝗻 𝘀𝗹𝗶𝘃𝗲 so v fazi odpiranja brstov, ko kritična temperatura znaša –2,7 °C. Zgodnje sorte hrušk so v fazi mišjega ušesca.
Pozebe lahko tudi kakšen mlad poganjek ali zgodnje sadike, ki niso zaščitene. Občutljive vrste kot so 𝗸𝗮𝗸𝗶, pa lahko pomrznejo tudi ob zaprtem brstu, če temperatura pade pod 0 °C.
Že nekaj let se ponavlja isti scenarij, ko obdobju toplejšega vremena in zgodnejšega fenološkega razvoja sledi hiter padec temperature.
Največje škode po pozebi v preteklih letih:
➡︎ 2012 (pozeba sredi aprila),
➡︎ 2016 (pozeba konec aprila),
➡︎ 2017 (20.–22. april),
➡︎ 2020 (pozeba konec marca),
➡︎ 2021 (druga dekada marca ter 6.–8. april)
➡︎ 2024 (med 17. in 22. aprilom).
Kjer so nasadi opremljeni s sistemom oroševanja, bodo najverjetneje ob padcu temperature oroševali.
#agrometeorologija#nizkatemperatura
Kako se zavarovati?
Za zaščito sadja in rastlin pred pozebo in nizkimi temperaturami je ključno pravočasno ukrepanje. Prvi korak je izbira primerne lokacije za sajenje, kjer rastline ne bodo izpostavljene preveč ostrim zimskim vetrovom ali vlagi, ki lahko prispevata k zmrzovanju. Pred prihodom mrzlih dni je priporočljivo rastline obložiti z zaščitnimi materiali, kot so slama, leseni žagovina ali posebne prekrivke, ki zadržijo toploto in preprečijo zmrzovanje tal. Če imate v vrtu občutljive vrste sadja, jih lahko zaščitite z zaščitnimi mrežami ali agrotekstilom, ki omogočajo rastlinam, da dihajo, a jih kljub temu ščitijo pred mrazom. Zelo pomembno je tudi zalivanje rastlin pred nizkimi temperaturami, saj vlažna tla pomagajo ohranjati toplotno energijo in zmanjšajo tveganje za zmrzovanje. Na poseben način je potrebno obravnavati drevesa in grmovnice, ki so izpostavljena nizkim temperaturam. Ovešanje vej s tkanino ali montaža zaščitnih oblog iz mehkega materiala lahko prepreči poškodbe zaradi snega ali ledu. Za zaščito pred zmrzaljo je priporočljivo tudi obrezovanje obolelih ali poškodovanih delov rastlin, da zmanjšamo tveganje za širjenje škodljivcev in bolezni, ki so pogostejši v zimskem času.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: Arso