OŠ Mokronog v mednarodnem projektu Chain Reaction

22. jan. 2014, ob 18.46
924
130 SEK

Osnovna šola Mokronog je ena od petih slovenskih šol, ki so vključene v mednarodnem projektu Chain Reaction, v katerem sodeluje 12 držav.

 

MOKRONOG – Na Osnovni šoli (OŠ) Mokronog so v sredo, 8. januarja, za učence 8. in 9. razreda izvedli tehniški dan v okviru mednarodnega projekta Chain Reaction. To je bil v letošnjem šolskem letu že drugi tehniški dan od treh načrtovanih, ki je potekal v okviru omenjenega projekta. Dejavnosti so pripravili skupaj s profesorji in študenti ljubljanske Pedagoške fakultete, ki so nosilci projekta v Sloveniji.

V OŠ Mokronog so letos v mednarodni projekt Chain Reaction, v katerem sodeluje 12 držav, vključeni vsi učenci 8. in 9. razreda. OŠ Mokronog je sicer ena od petih slovenskih šol v projektu. Ta je namenjen učencem, starim od 14 do16 let in njihovim učiteljem naravoslovnih predmetov. Na OŠ Mokronog projekt vodita in v njem aktivno sodelujeta učitelj tehnike in računalništva Tomaž Kušar ter učiteljica fizike in matematike Jožica Kaferle. Cilj projekta je pri učencih razviti znanstveno razmišljanje in praktične spretnosti tako, da se jih na nov način vključuje v proučevanje znanosti v razredu in da sodelujejo tako z znanstveniki kot tudi s svojimi učitelji. Učenci, ki se odločijo za vključitev v projekt, imajo tudi možnost, da se udeležijo prireditve na državnem nivoju s področja znanosti, imenovane Express Yourself (Predstavi se), na kateri bodo imeli priložnost predstaviti svoje delo drugim učencem, učiteljem, znanstvenikom, staršem in povabljenim gostom. Najboljši na državnem nivoju pa bodo svoje delo lahko predstavili še na mednarodnem nivoju v Nemčiji.

Na OŠ Mokronog sicer sodelujejo v treh različnih tematskih delavnicah. V prvi učenci proučujejo zeleno ogrevanje in se ukvarjajo s proučevanjem izboljšanja sončnih kolektorjev oziroma z izkoristkom. V drugi delavnici proučujejo izkoristek in način uporabe vodne turbine. V tretji delavnici pa se učenci spopadajo z avtomobili na električni pogon oziroma z učinkovitim polnjenjem baterij električnih avtomobilov.

Prvi dan delavnic, ki so potekale 11. decembra lani, so se učenci soočili s problemi in osnovnimi zadevami. Izdelali so modele sončnih kolektorjev, modele vodnih turbin in sestavili avtomobilčke. Učenci so razdeljeni v majhne skupine po tri učence. Vsaka skupina je nato naredila načrt nadaljnjega dela.

Imate težave z zobmi? To so ordinacije, ki vas sprejmejo takoj
Zobobol ne čaka. In tudi vi ne bi smeli! V času, ko so čakalne dobe v zobozdravstvu vse daljše, obstajajo rešitve, ki vam omogočajo hitro, strokovno in nebolečo obravnavo - brez čakanja in bre

Drugi dan delavnic, ki so potekale 8. januarja, pa so učenci nadaljevali svoje raziskovalno delo. Poskušali so realizirati svoje ideje in predloge, ki so jih zapisali prvi dan delavnic. Delo je potekalo hitro, učenci pa so se dela lotili zelo resno in odgovorno. Prihodnji mesec sledi še zaključni del, 3. dan delavnic, kjer bodo učenci pisali zaključno poročilo projekta. Najuspešnejša skupina na posameznem področju se bo nato udeležila konference na državnem nivoju.

 

Tomaž Kušar, OŠ Mokronog
(Foto: Tomaž Kušar)

924
130 SEK