
Po Svetlani zdaj še Joška – odšel je še zadnji vnuk Josipa Broza Tita
V 78. letu starosti je 3. junija 2025, tiho in brez velikega pompa, v Beogradu umrl Josip Joška Broz. Vnuk nekdanjega predsednika SFRJ Josipa Broza – Tita. Nekdanji poslanec. Predsednik Komunistične partije Srbije. Ŭlovek z velikim priimkom in zelo skromnim življenjem.
Smrt Joške Broza pomeni simbolni konec dobe, ki jo je za marsikoga zaznamoval spomin na nekdanjo Jugoslavijo.
Odraščanje v Titovi senci
Rodil se je 6. decembra 1947 v Beogradu. Njegova starša, Žarko Broz in Tamara Veger, sta se ločila, ko je bil star tri leta. Skupaj z mlajšo sestro Zlatico je šel živet k dedku Titu in njegovi ženi Jovanki. Kraj? Vila na Dedinju, beograjski elitni predel. Ampak razkošja ni bilo.
V enem od intervjujev za Newsweek leta 2016 je dejal: „Živim kot pes“. Prejemal je približno 18.000 dinarjev pokojnine, kar je bilo dovolj komaj za eno kosilo na dan. Pozimi brez ogrevanja. Po mestu? Z avtobusom.
Josip Joska Broz, petit-fils de Tito et fondateur du nouveau Parti Communiste de Serbie. En 2016, il est le premier député communiste Serbe depuis 1991, dans une coalition avec les socialistes qui réalise 10,95% des voix. pic.twitter.com/mtQLtX4E9L
— Pravda (@populaire_front) January 19, 2020
Od gozdarja do telesnega stražarja
Gimnazijo je končal nekoliko po ovinkih. Študiral gozdarstvo. Potem pa kovinar. Gozdar. Pa spet nekaj tretjega. In končno – telesni stražar. Joška je bil vključen v Protidiverzantsko enoto. Varoval je Tita osebno, spremljal ga pri lovu, nadziral njegova lovišča.

Do 4. maja 1980 – ko je Tito umrl – je bil ob njem. Do konca.
Today, at the House of Flowers, I met again with Joska Broz, the grandson of the great leader, visionary and man…Josip Broz Tito: pic.twitter.com/pIkzRQO1J5
— Dr. Marcus Papadopoulos (@DrMarcusP) May 25, 2018
Politična zapuščina
Leta 2005 ustanovi društvo “Josip Broz Tito”. Jasno, posvečeno ohranjanju spomina na dedka in na idejo jugoslovanskega socializma.
Štiri leta pozneje prevzame vodenje Komunistične partije Srbije. Ostane njen predsednik vse do leta 2022.
Med letoma 2016 in 2022 je bil tudi poslanec v srbski skupščini, kot član poslanske skupine Socialistične partije Srbije. Leta 2022 pa prevzame bolj simbolno funkcijo – častni predsednik Srbske levice.
Kontroverze in ideološke fronte
Joška je bil vedno zvest Titovi zapuščini. Kar pa v sodobni Srbiji ni bilo vedno popularno.
Leta 2024 je – precej pogumno, za nekatere sporno – pozval države Gibanja neuvrščenih, naj v Generalni skupščini ZN glasujejo proti resoluciji o Srebrenici.
Poziv je bil neuspešen. Resolucija je bila sprejeta. Kritik pa ni manjkalo.
"Ne pada kruška daleko od stabla" Umro je čovjek, koji je lobirao protiv rezolucije o genocidu u Srebrenici. Ipak je on Titin unuk. Joška Broz. Jad. pic.twitter.com/mpE5DfFrcf
— Damir Martinović (@DamirMartinov10) June 4, 2025
Skromnost brez kalkulacij
Kljub znanemu priimku ni nikoli postal “VIP”.
Živel je skromno. Če ni bilo prijateljev, ki so mu pomagali, bi bilo pogosto hudo. Za svoje otroke je plačeval preživnino. Restavracija “Čuburska lipa” v Beogradu, ki jo je nekaj časa vodil, je bila eden redkih virov dohodka.
Njegov odnos do oblasti? Ambivalenten. Brez sovraštva, a tudi brez oportunizma. Bil je opazovalec s spominom.
Reakcije po smrti
Prvi je novico o njegovi smrti objavil srbski notranji minister Ivica Dačić, ki je na Instagramu zapisal: „Z nejevero sem sprejel novico, da nas je nocoj zapustil moj prijatelj Joška Broz. Z njim odhaja del nekega časa in prihaja dolžnost mladih generacij, da ohranjajo spomin nanj.“
Njegov odhod je v Srbiji sprožil val spominov – pa tudi tišine. Mediji kot so Kurir, Klix.ba in Slovenske novice so poročali o njegovem življenju, marsikje pa je bil omenjen bolj kot “Titov vnuk” kot pa kot politična osebnost zase.

Smrt Svetlane Broz
Manj kot tri mesece pred Joškovo smrtjo smo poročali tudi o smrti njegove sestre, Svetlane Broz. Umrla je 22. marca 2025, stara 71 let. Bila je zdravnica – kardiologinja. Pa tudi pisateljica, predavateljica, ustanoviteljica nevladne organizacije Gariwo.
Njena knjiga “Dobri ljudje v času zla” ostaja eno najbolj človeških in eticnih del o vojni v Bosni.
Oba vnuka Tita sta odšla v istem letu. Ena – intelektualka in humanistka. Drugi – simbol starega sveta, ki tone v pozabo.
Konec neke dobe
Joška Broz ni bil heroj. Ni bil diktator. Bil je nosilec imena, ki za mnoge še vedno nosi težo.
Ni mogel nadoknaditi zgodovine. Ni je niti poskušal popraviti. Samo živel jo je. In zdaj, z njegovo smrtjo, se zapira zadnje poglavje nečesa, kar mnogi še vedno imenujejo „čas, ko se je boljše živelo“.

Vir: Newsweek, Kurir, Klix.ba, Slovenske novice, 24ur.com, Wikipedia
Pripravil: N. Z.