
Poglej, kaj je naredila Tina Gaber – in zakaj so jo razglasili za “sramoto Slovenije”
LJUBLJANA – Tina Gaber, prvi dan pomladi in svetovni dan sreče
Objava videoposnetka Tine Gaber ob začetku pomladi je sprožila plaz odzivov, ki verjetno razkrivajo precej več o nas kot o njej. Med sprehodom po parku Tivoli je morda poskušala zgolj ujeti čar prebujajoče se narave, a spletni odziv? Povsem druga pesem.
Nič kaj mirno spomladansko vzdušje
20. marec. Prvi dan pomladi po astronomski razlagi in svetovni dan sreče (ja, tudi to obstaja – razglasili so ga Združeni narodi leta 2012). V Sloveniji je bil to še en navaden sredin dan. Razen za Tino Gaber.
Partnerka predsednika vlade je na svojem profilu objavila kratek video, kjer se v rožnati oblekici sprehaja skozi ljubljanski park Tivoli. Na videu “poganjajo cvetlice iz zemlje” – umetna inteligenca je opravila svoje. Malo domišljije, nekaj estetike, pa lepa oblekica – vse skupaj precej nedolžno.
Ampak pod objavo? Kaos.
Komentarji so eksplodirali. V nekaj urah je video postal tema debate, ki je segla prek vseh meja razuma. Nekateri so zapisali, da je to “prisrčno, živahno, sproščeno in elegantno”. Drugi, da “najbolje da se uležeš na travo, slečeš hlačke in razpreš noge”.
In to ni izjema. Takšni komentarji, ki bi si jih zlahka predstavljali v pogovorih za šankom, so postali stalnica.
Kdo je Tina Gaber? In zakaj se vedno znajde v ognju?
Tina Gaber je okoljska in živalskopravna aktivistka, vplivnica in partnerka predsednika vlade Roberta Goloba. Njeno javno delovanje se ni začelo z Golobom. Aktivna je bila že prej, predvsem na področju pravic živali in ozaveščanja o ekologiji.

Ampak nekje vmes – po tem, ko je postala uradna spremljevalka predsednika vlade – se je spremenilo nekaj ključnega: njeno telo, njeno vedenje, celo njen ton glasu, je postal javna last.
Ljudje so začeli ocenjevati, tehtati, komentirati in razsojati. Vsaka objava je pod drobnogledom.
„Če bi bila v kombinezonu, vam nebi bilo prav. Če je pomladno oblečena, vam ni prav. Če bi snemala karkoli, vam določenim spet nebi bilo prav…“ je zapisala ena izmed uporabnic družbenih omrežij.
In res – videti je, kot da Gaberjeva nikakor ne more zadostiti kriterijem. Ne obstajajo.
Komentarji ji niso prizanašali, tu je le nekaj njih:
- “Pa je ta baburina sploh normalna kako se pa obnašaj ,če je partnerka golobnjaku a se je katera žena bivših predsednikov tako vedla kot ta k….To je vzgled Slovenije.Zelo lepo, da lepše ne more bit.Golazen”
- “Tina Gaber vprašaj upokojence kako so srečni in zadovoljni ki bijejo bitko kako vsak dan preživeti in štejemo dneva kdaj bo spet nakazana pokojnina….vi se pa afnate sram vas naj bo”
- “Kaj takšen posnetek primeren za partnerko, “če je???!!” g.Goloba! Kaj ji res pomeni samo razkazovanje, vedno v novih oblacilih, kdo vse te vedno nove kolekcije financira? Samo, da se nastavlja kameram!”
- “Če je Robertova partnerka, kako ji dovoli takšno obnašanje in izkoriščanje javnih medijev za svojo promocijo? Ima velik in umazan nahrbtnik. In ona nas predstavlja v svetu in uči življenja.”
- “najbolje da se uležen na travo,slečeš hlačke in razpreš noge. ti obljubim, gledanost in sledenje , bo naraslo. Ubogi g. Golob, kaj mu je bilo tega treba.”
- “Daj čaraj, da bo zdravstvo kot je treba, da bo življenje lepše, res zgodba o uspehu, ne pa da poslušamo vseskozi neka nakladanja in laži, pa da Robiju ne bo treba lagati. To bo tvoja najboljša promocija, tole pa …, da se ne izrazim.”
Ko estetski video postane politična tarča
V resnici Gaberjeva v posnetku ni povedala ničesar posebej politiziranega. To je oda je o pomladi, rožah, naravi. A za marsikoga je bil ravno ta estetski in pravljični okvir – provokacija.
„Pa je ta baburina sploh normalna kako se pa obnašaj ,Če je partnerka golobnjaku a se je katera žena bivših predsednikov tako vedla kot ta k….“ piše druga.
Odziv ni osamljen. Komentarji letijo na vse strani: na njeno obnašanje, na njeno preteklost, celo na to, kdaj naj bi se po koledarju zares začela pomlad (21. marca, pravi ena komentatorka, ki jo zmoti celo datumska “napaka”).
Ampak v resnici ti odzivi ne govorijo o Gaberjevi. Govorijo o nas.
Spletni kanali so …
Facebook je danes marsikaj. Od povezovalnega orodja med sosedi, do poligona za frustracije. In v tej digitalni areni so vplivne ženske osebe – posebej tiste, ki so povezane z oblastjo – še vedno glavna tarča.
Tina Gaber je postala nekakšen lakmusov papir: kako toleriramo žensko samostojnost, lepoto, javno prisotnost?
Ne prav dobro.
„Zares lepe umetne rože!? – Neprimeren video. Uživaj v tem, kar narava daje v tem času. V drobnem cvetju in ptičjem petju. Ni treba vsega uničiti z umetnim ‘sranjem’,“ piše tretja.

To ni estetska kritika. To je ogorčenje, ker si nekdo nekaj drzne. Ker si upa. Ker obstaja.
Kaj nas torej res moti?
To ni zgolj primer Tine Gaber. Je primer vloge žensk v slovenskem javnem prostoru.
Od Maje Keuc, ki si je upala peti v angleščini. Do Tanje Fajon, ki jo nekateri ne prebavijo, čeprav govorimo o ministrici za zunanje zadeve. Do Polone Hercog, ki je bila na udaru, ker ni “prava” zmagovalka plesnega šova.
Vedno znova se pokaže isto: ženska, ki izstopa, ni nikoli prav. Premalo tiha. Preveč tiha. Premalo oblečena. Preveč oblečena. Premalo mati. Preveč svoja.
„Narave se ne da pretentati!! Niti umetno ustvariti. Narava dela svoje lepote samo za tiste, ki jo želijo videti.“ piše ena uporabnica. In morda nehote pove vse: narava da, umetnost ne. Kar ni “naravno”, torej področje izbire, izraza, individualnosti – to nas moti.
Vloga partnerja/partnerke predsednika vlade?
V Sloveniji nimamo formalno definirane vloge “prve dame” ali “prvega gospoda”, čeprav se javnost obnaša, kot da ta vloga obstaja. In jo želi oblikovati po lastnih merilih.
Ali partner politikovega partnerja (ali partnerice) sploh sme biti vplivnež? Ali sme sodelovati v kampanjah, hoditi po rdečih preprogah, ustvarjati vsebine?
Prav to je osrednje vprašanje. Ki ostaja odprto.
Manj o njej, več o nas
Tina Gaber ni problem. Problem je verjetno naš odnos do žensk, do javnega prostora, do telesa in do moči.
Problem je, da spletne platforme (Facebook, Instagram, YouTube) omogočajo takšno razosebljeno kritiko, brez odgovornosti.
In problem je, da se v Sloveniji še vedno pričakuje, da bo ženska ob močnejšem partnerju tiho. Ali vsaj ne preveč javna.
Pripravil: N. Z.
Vir: Komentarji uporabnikov s Facebook strani Tine Gaber, datum objave 20. marec 2025, povzetki iz javno dostopnega profila. Foto: posnetek zaslona.