Slovenko pogoltnil snežni plaz – eden v ledenem morju, drugi preživel 7 ur pod snegom

20. mar. 2025, ob 11.06
Posodobljeno pred 2 mesecema
715
140 SEK

LYNGEN, NORVEŠKA – V torek popoldne je na severu Norveške izbruhnila snežna katastrofa, ki je skupino treh tujih državljanov ujela na nevarnem terenu gore Pollfjellet. Eden od njih je preživel sedem ur pod 1,5 metra snega, drugega je plaz odnesel v fjord (iz vode se je sam rešil), tretja oseba, slovenska državljanka, pa je še vedno pogrešana. Oblasti domnevajo, da ni preživela.

Kako se je zgodila nesreča?

Trojica je bila na pohodu v priljubljenem turnosmučarskem predelu Lyngen, ki leži približno 300 kilometrov severno od arktičnega kroga. Bila je popoldanska ura, ko je naenkrat sprožen plaz brez opozorila zgrmel po pobočju.

Prvi moški – tisti, ki ga je plaz odnesel v fjord – je imel neverjetno srečo. Kljub izjemno mrzli vodi je nekako uspel priplavati do obale in takoj poklical reševalce. Drugi moški je imel svojevrstno “srečo v nesreči” – ostal je ujet pod debelo snežno odejo, a je bil v zračnem žepu. Sedem ur pod snegom in živ? To meji na čudež. Po polnoči so ga reševalci izkopali in odpeljali v bolnišnico. Ampak tretja oseba – slovenska državljanka – je ostala pogrešana.

“To je eno najbolj tveganih območij v Evropi”

Lyngen je raj za turne smučarje. A hkrati eno najbolj nevarnih območij na stari celini. Strma pobočja, obilica snega in pogoste spremembe vremena ustvarjajo popolne pogoje za snežne plazove. Po podatkih norveškega plazovnega centra Varsom je bila nevarnost plazov tistega dne ocenjena kot “visoka”. (Varsom.no)

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

Statistika je kruta: Sezona 2021/22 in 2022/23 je v regiji Troms (kamor spada Lyngen) zahtevala osem smrtnih žrtev plazov – vsi so bili tuji turisti. (arc.lib.montana.edu)

Iskalna akcija prekinjena – zakaj?

Norveška policija je v sredo zjutraj prekinila iskalno akcijo na tleh zaradi nevarnosti novih plazov. Reševalci so nadaljevali iskanje s helikopterji in droni, a brez uspeha. “Teren je prenevaren za reševalce. Ne moremo tvegati življenj dodatnih ljudi,” je izjavil predstavnik norveške policije (poroča Norveška policija).

Vprašanje, ki ostaja: kdaj bodo lahko nadaljevali iskanje? Odvisno od vremena.

Zakaj nekateri preživijo, drugi ne?

Primer moškega, ki je preživel sedem ur pod snegom, bo šel v zgodovino. Večina ljudi umre v prvih 10-15 minutah, ker jim zmanjka kisika.

Kako je ta moški preživel? Strokovnjaki pravijo: zračni žep. Plaz ni popolnoma stisnil snega okrog njega, kar mu je omogočilo dihanje. Še vedno pa gre za izjemno redko preživetje.

Varnostni ukrepi, ki jih turisti pogosto ignorirajo

Norveške oblasti nenehno opozarjajo, a ljudje jih ne poslušajo. Kaj bi moralo biti obvezno za vsakega turnega smučarja ali pohodnika?

  • Aplikacija Varsom za napovedi plazov
  • Lavinski trojček: oddajnik (beacon), sonda in lopata
  • Spremljanje vremenskih razmer
  • Vodnik ali lokalni poznavalec terena

Realnost? Mnogi tega ne upoštevajo.

Tragedija v Lyngenu je še en opomin, kako nevarne so gore. Smučarska avantura se lahko v trenutku spremeni v nočno moro.

Teren je izjemno zahteven, vreme nepredvidljivo. In čeprav so reševalci dobro opremljeni, v takšnih razmerah včasih tudi oni ne morejo narediti nič.

Vir:

  • The Guardian
  • Varsom.no
  • ARC (Montana State University)
  • NordForsk
  • Norveška policija
715
140 SEK