Smrt mlade Avstrijke na Krku: Po 5 letih sodišče določilo odškodnino

28. avg. 2024, ob 09.22
Posodobljeno pred 20 dnevi
159
170 SEK

Leto 2019 se je zapisalo v srce in spomin družine Heinz kot leto neizmerne bolečine. Tistega usodnega julijskega dne je Verena Heinz, mlada Avstrijka, skupaj z očetom Dieterjem uživala v svoji najljubši aktivnosti – potapljanju. Njun miren potop ob obali Malinske na otoku Krku se je nenadoma spremenil v nočno moro, ko je na Vereno z veliko hitrostjo naletel gliser, ki ga je upravljal Dino Dokoza Nikpalj. Kljub hitremu odzivu in prevozu v bolnišnico v Reki je Verena zaradi hudih poškodb umrla. Pet let po tragičnem dogodku je sodišče končno sprejelo odločitev o tem, koliko mora povzročitelj nesreče plačati njenim svojcem, poroča hrvaški Index.

Nesreča, ki je pretresla javnost

Verena, sicer izkušena potapljačica in inštruktorica potapljanja, se je tistega dne s svojim očetom potapljala le nekaj sto metrov od obale. Oba sta bila primerno označena z rdečo in belo potapljaško bovjo, ki je jasno opozarjala na njuno prisotnost. Kljub temu je Nikpalj s svojim gliserjem, ki je vlekel padalo, z visoko hitrostjo prečkal območje, kjer sta se potapljala. Gliser je z eliso Vereni prizadejal usodne poškodbe – dobesedno ji je odrezal nogo. Verenin oče je takoj priskočil na pomoč in jo poskušal rešiti, vendar so bile njene poškodbe prehude.

Tedenski horoskop: 16. - 23. september 2024
Vstopamo v obdobje, ko se bodo energije premikale v smeri jasnejših odločitev, osebne rasti in globljih odnosov. Ta teden prinaša priložnosti za rast, nove začetke in izzive, ki bodo preizkušali

Dolga pravna bitka in sodba

Pravna bitka, ki je sledila nesreči, je bila dolga in boleča. Nikpalj je na sodišču izjavil, da ni opazil potapljačev in da je mislil, da je zadel kos lesa. Vseeno se je kasneje vrnil na kraj nesreče, a je bil že takrat v popolnem šoku. Sodišče v Rijeki je aprila 2023 Nikpalja obsodilo na leto in pol zapora zaradi povzročitve smrtne nesreče iz malomarnosti. Sodba je sprožila val nezadovoljstva, saj je mnoge zmotilo dejstvo, da je bila kazen relativno mila, glede na to, da je Nikpalju grozilo od tri do petnajst let zapora.

Odškodnina za družino Heinz

Poleg kazenske obsodbe je družina Heinz sprožila tudi civilno tožbo, da bi prejela odškodnino za izgubo svoje hčerke. Po več letih pravdanja je Trgovaško sodišče v Rijeki končno določilo, da mora podjetje Oto-Nautika, ki je lastnik gliserja, družini Heinz plačati 202.000 evrov. Od tega zneska bo Verenin oče Dieter prejel 87.000 evrov, njena mati Gertraud pa 53.000 evrov. Njeni bratje in sestra bodo prejeli vsak po 14.000 evrov. Ta znesek sicer ne more nadomestiti izgube ljubljene osebe, a predstavlja vsaj simbolično zadoščenje za njihovo trpljenje.

Tragedija, kot je ne pomnijo

Ta nesreča je močno pretresla ne samo družino Heinz, ampak tudi širšo javnost. Postala je simbol opozorila o nevarnostih neodgovornega obnašanja na morju. Dieter Heinz je po nesreči večkrat izjavil, da ne želi, da povzročitelj konča v zaporu, ampak da se poveča ozaveščenost o varnosti na morju, da se takšne tragedije ne bi več ponavljale. Svoj cilj je izpolnil deloma s tem, da se je zgodba o Vereni in njeni tragični smrti širila po medijih in s tem opozarjala na pomembnost previdnosti in spoštovanja pravil na morju.

Kako doseči ravnovesje med delom in prostim časom: Nasveti strokovnjakov
Doseganje ravnovesja med delom in prostim časom je ključnega pomena za naše splošno počutje, srečo in produktivnost. V sodobnem svetu, kjer so urniki natrpani, tehnologija pa nas nenehno povezuj

Tragedija, ki je družini Heinz spremenila življenje, ostaja grenak opomin na krhkost življenja in pomembnost odgovornega ravnanja v vsakdanjih situacijah. Pravna razsodba, ki je končno padla, je prinesla vsaj delno zadoščenje družini, čeprav noben znesek ne more povrniti izgubljenega življenja. Zgodba Verene Heinz bo še naprej živela kot opomin vsem, ki uživajo v lepotah morja, da nikoli ne pozabijo na varnost in spoštovanje drugih.

Napisal: N. Z.

Vir: N1, www, Pexels

159
170 SEK