ŠOK! Inšpektorji izkopali sveže odpadke v Krškem – Kdo je kriv?

19. feb. 2025, ob 11.36
428
170 SEK

V osrčju Slovenije, kjer mirne reke in zelene pokrajine običajno odsevajo podobo neokrnjene narave, se je zgodil okoljski škandal, ki bi lahko imel dolgoročne posledice. Na odlagališču pri Krškem so inšpektorji za okolje in energijo naleteli na grozljivo odkritje – v plasteh zakopani odpadki, ki po nekaterih podatkih segajo globoko pod površje, nekateri celo več let nazaj.

Kako dolgo je to trajalo? Kdo je odgovoren? Kaj vse so našli? In predvsem – kaj zdaj?

Odkritje, ki je zatreslo regijo

V začetku februarja 2025 so okoljski inšpektorji začeli z odkopavanjem na območju odlagališča pri Krškem, kjer upravlja podjetje Kostak. Vse skupaj se je začelo že lani, ko so mediji razkrili satelitske posnetke, ki so kazali sumljive izkope in prekrivanje terena z zemljo. Po mesecih ugibanj in dvomov so prve lopate zemlje razkrilegrobo skrite kupe odpadkov.

Kaj so našli?

  • Bolnišnični odpadki – kaj točno in od kod, za zdaj še ni znano.
  • Plastična embalaža in folije – nekatere odpadke so našli celo nepoškodovane, z vidnimi datumi uporabe.
  • Tekstilni odpadki in lepilni trakovi – v presenetljivih količinah.
  • Ožgani odpadki – kar nakazuje na morebitno predhodno sežiganje in zakopavanje.

In kar je najbolj šokantno: nekateri odpadki so bili videti povsem sveži!

Je to res delo podjetja Kostak?

Podjetje Kostak, ki je največji upravljalec odpadkov v Posavju, zanika kakršnokoli odgovornost. Trdijo, da so lahko odpadki posledica starih nezakonitih deponij, saj je bilo območje dolgo neurejeno in nenadzorovano. Toda zakaj so satelitski posnetki pokazali aktivne izkope leta 2023?

Po nekaterih informacijah naj bi Kostak na istem območju najprej izkopaval gramoz, nato pa luknje ponovno zasul – vendar ne le z zemljo, temveč tudi z odpadki.

Občina Krško zahteva odgovore!

Mestna občina Krško, ki je 43-odstotna lastnica podjetja Kostak, je že sklicala izredno skupščino. Na dnevnem redu?

Kako presenetiti mamo za materinski dan? Ideje, ki navdušijo!
Z darilom, izbranim s srcem, lahko mami pokažemo, koliko nam pomeni, in ji podarimo trenutek topline, hvaležnosti ter ljubezni, ki ga bo nosila v srcu še dolgo. Materinski dan je priložnost, da
  • Seznanitev s primerom in morebitne posledice za podjetje.
  • Odgovornost vodstva Kostaka za domnevne nepravilnosti.
  • Možni ukrepi za sanacijo in kazenske posledice.

Občani zahtevajo transparentnost, saj so ravno oni tisti, ki živijo v okolici in nosijo posledice takšnih okoljskih nepravilnosti.

Inšpekcija je vedela – a zakaj so ukrepali šele zdaj?

Zanimivo je, da pregled odlagališča z georadarjem že decembra 2024 ni dal jasnih odgovorov, ali so odpadki tam. Zakaj? Ker georadar ne loči med zemljo in nekaterimi vrstami odpadkov. Šele ko so fizično začeli kopati, je resnica prišla na plan.

Toda – če je bilo območje pod drobnogledom že pred tem, zakaj so inšpektorji čakali do februarja?

Po nekaterih informacijah naj bi se zaradi političnih pritiskov postopek upočasnjeval, saj ima podjetje Kostak tesne povezave z občinskimi strukturami.

Kaj sledi?

  • Policija je že odprla preiskavo – ali gre za kaznivo dejanje obremenjevanja okolja?
  • Inšpektorat bo določil ukrepe – koliko bo stala sanacija in kdo jo bo plačal?
  • Občani Krškega zahtevajo pojasnila – kdo je dovolil to početje in kako dolgo je trajalo?

Zadeva bo imela resne posledice, ne le za Kostak, temveč za celoten sistem ravnanja z odpadki v Sloveniji. Če se izkaže, da je podjetje res sistematično zakopavalo odpadke, bi to lahko pomenilo ogromne kazni, morda celo zaporne kazni za odgovorne.

Okoljska bomba, ki še ni eksplodirala

Ta primer je simptom širšega problema. Koliko podobnih odlagališč se skriva po Sloveniji? Koliko podjetij se odloča za nezakonito zakopavanje odpadkov, ker je to ceneje kot legalna obdelava?

Če ne bo strogega ukrepanja in kaznovanja odgovornih, bo Slovenija kmalu polna skritih okoljskih bomb, ki bodo sčasoma eksplodirale – v obliki onesnaženih vodnih virov, degradirane zemlje in dolgoročnih zdravstvenih posledic za prebivalce.

Pripravil: E. K. Vir: Inšpektorat RS za okolje in energijo, Pexels

428
170 SEK