Starši, pozor! Učitelji zgroženo: slovenski otroci igrajo te popularne smrtonosne igre – ukrepajte, preden …

02. mar. 2025, ob 20.33
Posodobljeno pred 2 mesecema
1358
330 SEK

“Squid Game” je spet hit med slovenskimi osnovnošolci – kaj to pomeni in zakaj bi morali biti starši pozorni?

LJUBLJANA – Se spomnite, kako je pred nekaj leti ta južokorejska serija obnorela svet? No, zdaj se zgodba ponavlja, le da so tokrat v prvih vrstah otroci. Ja, osnovnošolci po Sloveniji se spet igrajo brutalne igre iz serije, ki je, mimogrede, namenjena odraslim. V tej seriji se življenja igralcev tragično zaključijo, če niso dovolj dobri.

Zakaj je to spet “in”? Ker je Netflix naznanil tretjo sezono, ki bo izšla 27. junija 2025. In ker so algoritmi neusmiljeni – TikTok in YouTube sta spet polna vsebin s tematiko “Squid Game”. In otroci to gledajo. Imitirajo. Tekmujejo.

Kaj se dogaja po šolah?

Učitelji poročajo, da se na šolskih dvoriščih pojavljajo “igre na izpadanje”, kjer zmagovalci dobijo simbolične nagrade, poraženci pa kazni – v obliki fizičnih izzivov ali celo bolečih klofut. Ponekod so učitelji že opozorili starše, da se otroci igrajo “Rdeča luč, zelena luč” (kjer se morajo pri rdeči luči ustaviti, pri zeleni pa teči naprej), a s precej bolj surovimi posledicami za tiste, ki se premaknejo ob napačnem trenutku.

Poročajo o primerih iz Ljubljane, Maribora in Kranja, kjer so otroci v nekaterih primerih celo uporabili lažne denarne lističe kot “nagrade” – kar se je, mimogrede, dogajalo že leta 2021, ko je bila serija prvič v porastu, piše Mladina.

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

Zakaj je to problem?

Serija “Squid Game” ni risanka. Ni nežna zgodba o prijateljstvu in solidarnosti. Gre za kruto kritiko kapitalizma, ki prikazuje ljudi v ekstremnih situacijah, kjer je edina pot do zmage – eliminacija drugih. In to na brutalen, krvav način.

Psihologi opozarjajo, da otroci te vsebine ne razumejo na enak način kot odrasli. Ne vidijo satire, ne vidijo globljega pomena. Vidijo igro. Izziv. Nekaj, kar bi lahko ponovili na igrišču. In to je nevarno.

Logout.org opozarja, da lahko prekomerna izpostavljenost nasilnim vsebinam zmanjša občutljivost otrok na nasilje, povzroči anksioznost ali strah, pri nekaterih pa celo vodi v posnemanje agresivnega vedenja.

Ampak ali to res drži? Na šolah že vidimo posledice. Vse več otrok med igro uporablja fraze iz serije, posnema krute kazni in celo ustvarja lastne “Squid Game” igre. Ne z mehkim pristanekom, ampak z resničnimi posledicami.

Najbolj nasilne igre v Squid Game in njihove posledice

V seriji Squid Game tekmovalci igrajo otroške igre, a s smrtonosnim preobratom – izguba pomeni smrt. Tukaj so najbolj znani primeri nasilnih izzivov:

1. Rdeča luč, zelena luč – igra, ki se je preselila tudi na šolska dvorišča

Na prvi pogled gre za klasično igro, kjer se morajo igralci ustaviti pri “rdeči luči” in premikati pri “zeleni”. V seriji pa tisti, ki se premaknejo ob napačnem trenutku, takoj umrejo – dobesedno postreljeni s strojnicami.

  • Vpliv na otroke: V Sloveniji in tujini so že opažene različice te igre na šolskih dvoriščih, kjer otroci kaznujejo tiste, ki se premaknejo – s klofutami, udarci ali celo brcami.

2. Prečkanje steklenega mostu – igra strahu in padcev

Tekmovalci morajo hoditi po steklenem mostu, pri čemer so nekateri paneli ojačani, drugi pa se ob pritisku razbijejo in igralec pade v globino.

  • Vpliv na otroke: Na nekaterih igriščih so otroci zasnovali svojo različico, kjer morajo soigralci hoditi po gugalnicah ali robovih igral – tisti, ki padejo, “izpadejo”, kar lahko pomeni poškodbe.

3. Preživetveni boj v spalnici – kaos v temi

V eni od najbolj brutalnih scen serije tekmovalci v ogromni spalnici preprosto začnejo divji boj za preživetje. Luči utripajo, igra pa se sprevrže v kaotično pretepanje, kjer je dovoljeno vse – tudi umor.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne
  • Vpliv na otroke: Opaženi so primeri skupinskih pretepov na šolskih dvoriščih, kjer starejši otroci napadejo mlajše pod pretvezo “igre”.

4. Površno rezanje sladkorne satovja – igra potrpežljivosti ali smrti

Tekmovalci morajo s posebno iglo izrezati obliko iz sladkornega piškota, ne da bi ga zlomili. V seriji je neuspeh pomenil takojšnjo eksekucijo s pištolo.

  • Vpliv na otroke: Na TikToku in YouTubu so se pojavili izzivi s podobnimi pravili – če otrok ne uspe izrezati oblike, ga “kaznujejo” s klofutami ali drugimi oblikami fizičnega kaznovanja.

5. Vrvovlek – bolj smrtonosna različica

Klasična igra vrvovleke, vendar z enim ključnim dodatkom – poraženci padejo v globino in umrejo. Serija prikazuje to igro na izredno napet in brutalen način.

  • Vpliv na otroke: V nekaterih primerih so otroci igrali vrvovleko na igralih ali celo ob stopnicah, kjer je obstajala nevarnost resnih poškodb.

6. Igra lukenj – izsiljevanje in kraja frnikol

Tekmovalci igrajo različne igre s frnikolami, pri čemer morajo s prevaro ali zvijačo pridobiti vse nasprotnikove frnikole. Tisti, ki izgubi, je usmrčen.

  • Vpliv na otroke: V šolah in vrtcih so se že pojavili primeri, ko otroci drugim jemljejo frnikole ali druge igrače in jih prisilijo v “stave”, kar lahko vodi v ustrahovanje ali izsiljevanje.

Kako prepoznati, ali vaš otrok igra Squid Game igre na dvorišču?

  • Uporablja besede in fraze iz serije, kot so “rdeča luč, zelena luč” ali “eliminacija”.
  • Poškodbe – modrice, praske ali razlage, ki nimajo smisla (“izpadel sem iz igre”).
  • Pogosto govori o denarnih nagradah ali poskuša organizirati tekmovanja med prijatelji.
  • Spremembe v vedenju – povečana agresivnost, tesnoba ali nočne more.

Kaj lahko storijo starši?

Ne panike, ampak nekaj ukrepov vseeno lahko sprejmete.

  • Pogovor – Ni treba kričati: “Ne glej tega!” Ampak razložite, zakaj so take vsebine problematične.
  • Meje – Nadzirajte, kaj otroci gledajo. Netflix ima starševski nadzor. Uporabite ga.
  • Alternativa – Otrokom ponudite druge igre in aktivnosti. Se sliši klišejsko? Morda. Ampak deluje.
  • Bodite zgled – Otroci ne bodo upoštevali pravil, če boste vi pred njimi gledali nasilne filme. Logično, kajne?

Zakaj je Squid Game tako nevaren za otroke?

Ne gre le za igre, ampak za mentaliteto. Tekmovalnost, kjer je edini cilj “izločiti” nasprotnike, ni primerna za otroško psihologijo. Šole, starši in učitelji morajo biti pozorni – otroci morda mislijo, da se samo igrajo, a posledice so resnične.

“Squid Game” ni le igra

Ponovna priljubljenost “Squid Game” med otroki ni zgolj muha enodnevnica. Gre za pojav, ki zahteva pozornost. Ne gre le za to, da otroci posnemajo igre iz serije. Gre za to, kako takšne vsebine oblikujejo njihov pogled na svet.

Starši in učitelji imajo odgovornost, da se s tem soočijo. Da postavijo meje. Da razložijo. Da posredujejo, preden “igra” postane nekaj več.

Kaj pa vi? Ste pri svojem otroku že opazili znake, da ga “Squid Game” spet zanima?

Poroča Mladina, potrjuje Logout.org.

Pripravil: N. Z.

1358
330 SEK