To je lahko tudi vaša hiša – če ne preverite te ene stvari pri elektrarni

26. maj. 2025, ob 22.04
702
210 SEK

RADOBLJE PRI LAŠKEM – OGENJ NA STREHI: POŽAR ZARADI SONČNE ELEKTRARNE!

Gasilci opozarjajo: »Napake pri montaži ali poškodovana oprema na sončnih elektrarnah so lahko usodne!«

Mirna pretekla nedelja dopoldne. Ptiči, zelenje, spokoj. Potem pa – klic na 112. V Radobljah pri Laškem je nekaj zagorelo.

Ob 11.45 so gasilci prejeli obvestilo: „stanovanjska hiša, požar na strehi“. Ko so prispeli na kraj dogodka, jih je tam čakal – ogenj, ki je prihajal iz zalogovnika električne energije sončne elektrarne. Sistem, ki naj bi prinašal samo koristi, je tokrat pokazal drugo plat.

Objava na Facebooku-požar

Po uradnih informacijah PGD Laško, ki je skupaj z gasilci iz Sedraža posredoval na kraju, se je požar razširil iz zalogovnika naprej v zgornje nadstropje hiše. Strešna konstrukcija? Močno poškodovana. Kritina? Odstranjena. In ko so čistili teren, so gasilci morali odstraniti tudi panele sončne elektrarne in izolacijo – šele potem so ogenj dokončno pogasili.


Še ena izjema?

Sončne elektrarne so zadnja leta dobile sloves rešiteljice – nižji računi, zelena energija, čisto okolje. A vsaka tehnologija ima tudi temnejšo plat. Tokratna nesreča pri Laškem ni osamljen primer. Po podatkih nemškega inštituta Fraunhofer ISE je bilo v zadnjih desetih letih v Evropi več kot 350 dokumentiranih primerov požarov, povezanih s fotonapetostnimi sistemi.

»Večina ljudi se ne zaveda, da je sistem sončne elektrarne – zlasti akumulatorji in inverterji – pravzaprav vir potencialno zelo nevarne električne energije. Če pride do preobremenitve, kratkega stika ali pregretja, je ogenj le vprašanje časa,« je za opozoril elektroinštalater.

Kapilarna vlaga: nevidna grožnja za vaš dom in trajna rešitev
Ste v svojem domu že opazili mokre madeže na stenah, odstopanje ometa ali neprijeten vonj po vlagi? Morda že imate opravka z eno najpogostejših, a pogosto spregledanih težav, ki predstavlja nevid

V Radobljah je bil torej samo en napačen trenutek, ena napaka v sistemu. Pa lahko to preprečimo?


Posledice? Občutne.

Sreča v nesreči – človeških življenj ni terjalo. A materialna škoda ni majhna. Streha je v dobri meri unčena. Objekt so gasilci pregledali s termo kamero, prezračili prostore in preverili nevarnost plinov. Zaključek? Intervencija je bila zahtevna. In dolgotrajna.

Požar na hiši s sončno elektrarno. Vir: Facebook

Kaj nas ta požar uči?

Problem ni v obnovljivem viru. Problem je v tem, kako se tega lotimo.

Elektroinženir, ki nadzoruje projekte obnovljivih virov energije, je povedal: »Pogosto opažamo, da se zaradi nižanja stroškov vgrajuje cenejša, necertificirana oprema. Tudi montažo pogosto izvajajo premalo izkušeni izvajalci.«


Kako torej ukrepati? Pet konkretnih nasvetov:

  1. Letni pregled sistema naj opravi pooblaščen serviser. Samopregled ni dovolj.
  2. Uporabljajte samo opremo z EU certifikati. Ne kupujte komponent z nejasnim poreklom.
  3. Akumulatorje hranite zunaj bivalnih prostorov.
  4. Termografski pregled naj odkrije če se kje kaj greje bolj, kot bi se smelo.
  5. Preverite zavarovalnico – krije požar zaradi sončne elektrarne? Mnogi paketi tega ne zajemajo.

Oziroma podrobneje:

1. Kdo jo je montiral?

Če vaš sistem ni vgradil certificiran izvajalec, ki je usposobljen za fotonapetostne sisteme (s pooblastilom proizvajalca opreme ali pridobljenim licenciranjem), že to lahko pomeni povečano tveganje. V Sloveniji montaže pogosto opravljajo podizvajalci brez ustreznih izkušenj – preverite pogodbo in reference!

2. Kje je nameščen zalogovnik energije (baterija)?

Zalogovniki ne sodijo v bivalne prostore, podstrešja ali prostore brez posebne zaščite. Idealna lokacija je ločen prostor z ustreznim prezračevanjem in protipožarno zaščito. V požaru v Radobljah se je pokazalo, kako nevarno je, če baterija gori nad spalnimi prostori.

3. Kakšno opremo uporabljate?

Preglejte, ali imajo inverterji, akumulatorji in vsa druga oprema ustrezne EU varnostne oznake (npr. CE, TÜV, ISO 9001/14001). Na trgu je vse več cenenih komponent iz nepreverjenih dobavnih verig. Tudi če so poceni – posledice napake so lahko zelo drage.

4. Se sistem redno preverja?

Letni pregled s strani pooblaščenega strokovnjaka je nujen. Naj vključuje termografski pregled, test delovanja zaščit, preverjanje napetostnih izgub in mehanske stabilnosti priključkov. Mnogo lastnikov sistem po vgradnji enostavno »pusti pri miru« – do prve težave.

5. Je vaš dom zavarovan tudi za požar iz elektrarne?

Večina osnovnih paketov zavarovanja ne vključuje škode, povzročene zaradi napake na fotonapetostnem sistemu, če ta ni bil strokovno vgrajen ali redno vzdrževan. Preglejte pogoje svoje zavarovalnice in zahtevajte posebno dopolnilo, če je potrebno.

Očesni pregled + letna vinjeta za SAMO 25 € - izkoristite ponudbo, dokler velja!
Imate vsaj -1 ali +1 dioptrijo? Potem lahko zdaj izkoristite najboljšo ponudbo tega poletja – temeljit specialistični očesni pregled in gratis letna vinjeta za osebno vozilo – vse skupaj za sam
Sončni paneli.

Ne gre za paniko. Gre za odgovornost.

Primer iz Radobelj pri Laškem je opozorilo. V luči vse večje popularnosti sončnih elektrarn v Sloveniji je nujno, da z njimi ravnamo resno. Ne kot z novim gospodinjskim aparatom, ampak kot z električno napravo visokega tveganja.

»Najboljši požar je tisti, ki se nikoli ne zgodi,« pravijo v PGD Laško.

In imajo prav.

Zato preden naslednjič podpišete pogodbo za montažo, pomislite na to hišo. Tam v Radobljah. S streho, ki je bila nekoč brez dima.


Vir: PGD Laško (Facebook)

Pripravil: N. Z.

702
210 SEK