
Trikrat jih je poklicala na pomoč – a prizori, ki so jih čakali, so bili šokantni
V zadnjem dnevu se je znova pokazalo, kako resna težava je nasilje v družini. Dogaja se tiho, skrito pred očmi drugih, a je eno najnevarnejših oblik nasilja. Najbolj strašljivo pri tem pa je, da se pogosto dogaja prav tam, kjer bi se morali ljudje počutiti najbolj varno – doma.
Kaj pomeni ukrep prepovedi približevanja?
Gre za enega od najmočnejših začasnih zaščitnih ukrepov, ki lahko žrtvi omogoči oddih, zaščito in čas, da skupaj s strokovnjaki sprejme nadaljnje korake. Ukrep je pogosto začetek večjih postopkov – tako pravnih kot psihosocialnih.
Trije ukrepi v enem dnevu – številka, ki pove več kot zdi
Na prvi pogled trije ukrepi morda ne izstopajo v primerjavi z drugimi kaznivimi dejanji. Vendar pa je tovrstno nasilje pogosto tisto, ki traja najdlje, ima največje posledice in je najmanj prijavljeno.

Žrtve nasilja pogosto molčijo. Zaradi strahu, sramu, ker nimajo kam, ker so finančno ali čustveno odvisne. Včasih tudi zato, ker jim nihče ne verjame. Prav zato je vsak policijski ukrep, kot je prepoved približevanja, izjemno pomemben. Ne pomeni samo zaščite – pogosto je to prvi trenutek, ko ima žrtev možnost zadihati. Prvič, ko ni sama. Prvič, ko se začne prostor za varnost.
Policija deluje – a preprečevanje ostaja ključno
Slovenska policija ima ustaljene postopke za zaščito žrtev, sodeluje z zdravstvenimi ustanovami, centri za socialno delo, tožilci in drugimi institucijami. Ukrep prepovedi približevanja ni zgolj administrativna poteza – je resno opozorilo, da je oseba ogrožena.

A ključni poudarek ostaja pri preventivi. Dokler nasilje ostaja neprepoznano ali neprijavljeno, je njegova moč uničujoča. Pomoč mora biti dostopna, hitra in predvsem človeška. Zato je izjemnega pomena, da o nasilju govorimo, ga prepoznavamo in ukrepamo – ne le institucije, temveč vsi kot družba.
Policijsko poročilo zadnjih 24 ur
Poleg ukrepov zaradi nasilja v družini je policija v zadnjih 24 urah zabeležila še:
- 1.005 klicev na številko 113
- 85 prometnih nesreč (74 z materialno škodo, 8 z lažjimi poškodbami, 3 s hudimi poškodbami)
- 45 kršitev javnega reda in miru (33 na javnem kraju, 12 v zasebnih prostorih)
- 45 kaznivih dejanj (17 tatvin, 12 vlomov, 9 poškodovanj tuje stvari, 2 povzročitvi telesnih poškodb, 2 ponarejanji listin, 1 primer v povezavi z drogami, 1 primer nasilja v družini in 1 grožnja)
- 44 oseb zaradi nezakonitega vstopa v državo, največ na območju PU Novo mesto
Ti podatki kažejo na širok spekter nalog, s katerimi se vsak dan soočajo varnostni organi. A ravno nasilje v družini ostaja najbolj občutljivo področje – ker gre za življenja, ki so pogosto ogrožena v lastnem domu.

Kje iskati pomoč, če ste žrtev nasilja?
Če ste žrtev nasilja v družini, če nasilje opazite pri drugih ali če sumite, da je nekdo ogrožen, se lahko nemudoma obrnete na:
- Policijo – klic na številko 113
- Anonimna brezplačna pomoč za žrtve nasilja: 080 11 55
- Najbližji center za socialno delo – po občini ali regiji
- Osebnega zdravnika ali urgentno ambulanto
- Društvo SOS telefon: 080 11 55
- Varne hiše, materinski domovi in krizni centri – za takojšnjo namestitev in zaščito
Pomembno je vedeti: niste sami. Obstajajo ljudje in organizacije, ki vam bodo verjeli, vas zaščitili in vam pomagali.
Nasilje ni zasebna stvar – je skupna odgovornost
Trije ukrepi prepovedi približevanja pomenijo tri življenja, ki so bila vsaj začasno zaščitena. Pomenijo tri primere, kjer je nasilje prišlo do točke, ko je bilo treba nemudoma ukrepati. A pomenijo tudi nekaj več: spomin, da nasilje ni izjema, ni le oddaljena zgodba – je realnost, ki se lahko skriva v katerem koli bloku, hiši ali vasi.
Kot družba imamo dolžnost, da nasilje prepoznamo, prijavimo in pomagamo ljudem v stiski.
Napisal: K. J.
Vir: Facebook, Policijska uprava Ljubljana