
Trump je zamrznil pomoč, Zelenski zdaj rešuje situacijo – kaj sledi?
DŽEDA – Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je danes prispel v Džedo, kjer se je srečal s savdskim prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom. Namen obiska? Ključni pogovori z ameriškimi uradniki o možnih korakih proti koncu vojne z Rusijo. Ukrajina bo predlagala prekinitev ognja v zraku in na morju, kar bi lahko bil prvi korak k bolj obsežnemu premirju.
„Ukrajina si prizadeva za mir že od prve sekunde vojne in vedno smo govorili, da je edini razlog, da se vojna nadaljuje, Rusija,“ je na omrežju X zapisal Zelenski.
Pogajanja v Džedi: Ali bo ZDA spet podprla Ukrajino?
V torek bodo v Džedi sedli za mizo ameriški in ukrajinski pogajalci. Kijev bo predlagal prekinitev ognja v zraku in na morju, kar naj bi po mnenju ukrajinske strani bilo enostavno vzpostaviti in spremljati. „Imamo predlog za prekinitev ognja v zraku in prekinitev ognja na morju, ker so to možnosti, ki jih je enostavno vzpostaviti in spremljati ter je z njimi mogoče začeti,“ je za AFP povedal neimenovani ukrajinski uradnik.
Podoben predlog je Zelenski predstavil že na vrhu EU v Bruslju pretekli teden, a ostaja vprašanje, koliko posluha bo za to imel Washington. Ameriški odposlanec za Bližnji vzhod Steve Witkoff je poudaril, da je ključni cilj pogovorov določiti okvir za mirovni sporazum in začetno prekinitev ognja (poroča AFP).
Zanimivo je, da bo v Džedi prisoten tudi ameriški državni sekretar Marco Rubio. Na vprašanje novinarjev, ali lahko Ukrajina upa na nadaljevanje vojaške pomoči ZDA, je odvrnil: „To je nekaj, kar bi lahko rešili.“ Poudaril je, da bo ključna prav torkova razprava.

Trump, Biden in ukrajinska vojaška pomoč
Pogovori prihajajo po kaotičnih dogodkih preteklega meseca. Zelenski je bil na obisku v Beli hiši, kjer je pred kamerami prišlo do burnega prepira med njim in Donaldom Trumpom. Rezultat? Washington je zamrznil vojaško pomoč in prekinil izmenjavo obveščevalnih podatkov z Ukrajino.
Kijev si zdaj prizadeva popraviti odnose z ZDA, kjer je Trump od prevzema oblasti zaostril retoriko do Ukrajine in ublažil odnos do Moskve. Ameriška podpora je namreč ključna – tako finančno kot logistično.
Kremelj: Ne pričakujemo napredka
Kaj pa Rusija? Po besedah tiskovnega predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova v Moskvi ne pričakujejo nobenih konkretnih rezultatov. „Vsi od Kijeva želijo slišati, da je pripravljen na mir,“ je dodal Peskov (poroča AFP).
Savdska Arabija je že pretekli mesec gostila pogovore med ameriško in rusko delegacijo, kjer so obravnavali tudi obnovo odnosov med Moskvo in Washingtonom.
Ruska vojska napreduje v Kursku?
Medtem ko potekajo diplomatični pogovori, se razmere na fronti ne umirjajo. Ruske sile nadaljujejo ofenzivo v zahodnoruski regiji Kursk. Po zadnjih podatkih so ponovno prevzele nadzor nad več vasmi in se približale mestu Sudža (poroča 24ur). Obstaja bojazen, da bi se ukrajinske sile v regiji lahko znašle v polobroču, saj naj bi ruske enote vdrle v njihovo zaledje v ukrajinski regiji Sumi. Po nekaterih ocenah naj bi bilo v tem območju ujetih med 5.000 in 10.000 ukrajinskih vojakov.
Ukrajina ne popušča: „Hvaležni smo partnerjem“
Zelenski pa kljub negotovosti ostaja optimističen. Na omrežju X se je zahvalil evropskim zaveznikom za podporo: „Novi obrambni paketi, okrepljena zračna obramba in še več naložb v našo obrambno industrijo.“ Dodal je, da je Ukrajina hvaležna vsem, ki skupaj z njo „vsak dan približujejo mir vsem našim ljudem.“
A mir ostaja daleč. Ali bo torkovo srečanje res prineslo konkretne rešitve? To bomo še videli. Dejstvo pa je, da bo prihodnjih nekaj tednov ključnih – tako na fronti kot za diplomatsko mizo.
Pripravil: N. Z.
Vir:
- N1info
- AFP
- 24ur