Tudi popoldan streslo Dolenjsko, ste ga čutili?
Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so danes ob 13.27 zabeležili zmeren potresni sunek, magnitude 1,6. Po prvih podatkih je bilo žarišče potresa 60 kilometrov vzhodno od Ljubljane, v bližini Šmarjeških Toplic.
Intenziteta potresa v širšem nadžariščnem območju ni presegla IV. stopnje po evropski potresni lestvici, potres pa so čutili prebivalci Šmarjeških Toplic in okolice, so še sporočili iz Urada za seizmologijo na Agenciji RS za okolje.
#Potres ob 13.27 magnitude 1,6 3 km V od Šmarjeških Toplic. Več na https://t.co/8Psj2egGRb Ste čutili potres? Izpolnite https://t.co/QZJhOuiYUH
— ARSO potresi (@ARSO_potresi) December 5, 2024
Zgodovinski potresi v Sloveniji
Slovenija ima specifično lego, to je dejstvo, potresi, na srečo šibki, so pogosti. Slovenija leži na potresno dejavnem območju, kjer se vsako leto zgodi več sto šibkih potresov, ki jih večinoma ne občutimo. Vendar pa so se v zgodovini zgodili tudi močnejši potresi z uničujočimi posledicami.
Veliki koroški potres (1348): Epicenter je bil v bližini Beljaka na avstrijskem Koroškem z magnitudo 6,5. Ta potres je povzročil obsežno uničenje in terjal več tisoč življenj.
Idrijski potres (1511): Z magnitudo 6,8 je to eden najmočnejših potresov na Slovenskem. Povzročil je veliko škodo in smrtnih žrtev.
Ljubljanski potres (1895): Z magnitudo 6,1 je povzročil znatno škodo v Ljubljani, porušenih je bilo približno 10 % stavb, umrlo pa je 7 ljudi.
Potresna nevarnost
Slovenija je po potresni nevarnosti v vrhu EU, za Grčijo, Italijo in Ciprom. Leži znotraj kolizijske cone med Afriško in Evrazijsko litosfersko ploščo, kar povzroča zmerno potresno aktivnost. Tako je minulo nedeljo kar trikrat zapored streslo Posočje, epicenter je bil v okolici Anhovega.
su; Foto: Shutterstock