
Uf, predsednica brez dlake na jeziku: ‘Golob, tole je politično izsiljevanje!’
PREDSEDNICA PIRC MUSAR UDARILA NAZAJ: “NE BOM PODLEGLA IZSILJEVANJU!”
Ko se politične iskre zanetijo, običajno hitro preskočijo v javnost. In tokrat je bilo res vroče. Premier Robert Golob je v intervjuju za N1 ostro kritiziral predsednico države Natašo Pirc Musar, da naj bi s svojim ravnanjem “ohromila” kadrovske postopke in celo onemogočila Sloveniji glasovalne pravice v Evropski centralni banki (ECB). Predsednica mu ni ostala dolžna.
“To je politično izsiljevanje!” je predsednica udarila nazaj in Golobovim obtožbam odločno oporekala. “Kot predsednica republike bom predlagala kandidate, ki jih ocenim kot primerne – ne tiste, ki jih narekuje koalicija.”
Ampak poglejmo najprej, kako se je vse skupaj sploh zapletlo.
Slovenija brez glasovalnih pravic v ECB – je res predsednica kriva?
Golob trdi, da je zaradi predsedničinega zavlačevanja pri imenovanju guvernerja Slovenija v ECB brez glasovalnih pravic. “To se mi zdi popolnoma neodgovorno,” je povedal premier. Po njegovih besedah ima koalicija jasno podporo za kandidatko – Sašo Jazbec – a predsednica njenega imena še vedno ni poslala v obravnavo.
Ampak ali res?
Pirc Musar se je na to ostro odzvala in premierja obtožila manipulacije. “Nihče mi ne bo narekoval, koga moram predlagati. To ni vloga predsednice republike.” Kot je dodala, je pri tako pomembnih imenovanjih nujno upoštevati strokovne kriterije, ne zgolj političnih interesov koalicije.

Vprašanje ostaja – zakaj premier Golob tako forsira prav Sašo Jazbec? Kritiki opozarjajo, da je koalicija tako rekoč “našla svojo osebo” in zdaj pritiska na predsednico, da ji podeli mandat. Ampak predsednica – kot kaže – se ni pripravljena ukloniti.
Izmenjava udarcev: “Ne bom orodje vlade”
Premier Golob je v svojem intervjuju za N1 dejal: “Predsednica mora opraviti svojo nalogo in predlagati kandidata. Ne more pa zavlačevati in onemogočati delovanja institucij.” Ob tem je spomnil, da je Pirc Musar doslej predlagala le enega kandidata – nekdanjega premierja Toneta Ropa – a ta ni dobil zadostne podpore.
Pirc Musar je na to odgovorila s trdo roko: “Premier ne razume moje vloge. Jaz nisem podaljšek vlade in ne bom politično orodje, ki bo zgolj potrjevalo kadrovske želje koalicije.”
In ni se ustavila pri tem. Predsednica je jasno dala vedeti, da ne bo dovolila “izsiljevanja” – niti pri guvernerju Banke Slovenije niti pri imenovanju varuha človekovih pravic. “Politika ne more vedno dobiti vsega, kar si zamisli. Moj mandat ni odvisen od koalicije, ampak od volivcev.”

Varuh človekovih pravic: novo bojišče?
Nesoglasja med predsednico in premierjem se niso ustavila zgolj pri guvernerju Banke Slovenije. Pirc Musar je že nekaj mesecev poskušala v parlamentu pridobiti podporo za svojo kandidatko za varuhinjo človekovih pravic – Katarino Bervar Sternad.
Koalicija je najprej izrazila pripravljenost podpreti njen predlog, a je nato ugotovila, da brez glasov opozicije (zlasti NSi) nima potrebnih 60 glasov.
Golob je odgovornost za neuspeh prenesel na predsednico: “Mi smo svojo podporo njeni kandidatki zagotovili. Od tu naprej je to odgovornost predsednice.”
To je bil dodaten povod za oster odziv Pirc Musar. “Ne bom trgovala s funkcijami!” je dejala in dodala, da ne bo sprejemala “političnih kupčij”, kjer bi se v zameno za podporo enemu kandidatu od nje zahtevalo, da predlaga drugega po meri vlade.
Kaj sledi? Bo predsednica popustila?
Odnos med premierjem in predsednico je bil že v preteklosti napet, a tokrat se zdi, da sta šla predaleč. Javne obtožbe, ostre izjave in popolno pomanjkanje kompromisa kažeta na resen razkol v vrhu slovenske politike.

Vprašanje, ki visi v zraku: se bo predsednica vdala pritisku ali bo vztrajala? Če sodimo po njenih zadnjih izjavah, popuščanja ne bo. “Dolžna sem varovati neodvisnost predsedniške funkcije. To je moje poslanstvo,” je povedala v svoji izjavi za javnost.
Kje se bo ta spor končal? Težko reči. Ampak eno je jasno – to je eno najbolj napetih obdobij v odnosih med predsednikom vlade in predsednico republike v zadnjih letih.
Kaj pa javnost? Se Golob s to strategijo res krepi?
Politični analitiki opozarjajo, da lahko Golobova agresivna retorika na dolgi rok odraža slabost, ne moči. “Zdi se, da se premier ne znajde dobro, ko stvari ne potekajo po njegovem. Napadanje predsednice lahko del javnosti dojema kot dokaz, da izgublja nadzor,” meni politični komentator Boštjan Kovač.
Po drugi strani pa lahko tudi predsednica Pirc Musar s trdim uporom tvegano igra. Če se bo zdelo, da “zavira” delovanje institucij, ji lahko del javnosti to zameri. A kot kaže, je pripravljena sprejeti to tveganje – in se postaviti po robu premierju.
Bodo naslednji dnevi prinesli presenečenja? Zagotovo. Ena stvar pa ostaja jasna: tale politična bitka se šele začenja.
Pripravil: N. Z.
Vir: N1, Dnevnik, Svet24, Siol, STA