Urška Klakočar Zupančič prejela knjigo Janeza Janše! Poglejte ta posmehljiv zapis v posvetilu

06. dec. 2024, ob 11.30
Posodobljeno pred 2 mesecema
47258
260 SEK

LJUBLJANA – Kako bi se počutili, če bi vam nekdo podaril knjigo, v kateri že posvetilo nakazuje na kakšno kritiko, povsem zavito v tančico simbolike? Ravno to je storil poslanec SDS Andrej Hoivik, ki je predsednici Državnega zbora, mag. Urški Klakočar Zupančič, podaril knjigo Janeza Janše z naslovom Budnica. Na notranji strani knjige jo pričaka naslednje posvetilo: “Spoštovana predsednica Državnega zbora mag. Klakočar Zupančič, naj tudi vam čimprej zazvoni!”

Menda je knjiga končala v košu za smeti, vseeno pa naj bi predsednica Državnega zbora darovala 10 € za vse, ki so jim krivo sodili.

Kaj to pravzaprav pomeni? Ali gre za subtilno kritiko njenega vodenja parlamenta, nekakšen namig na »zvonec resnice« ali morda le za dobronameren poziv k budnosti? Eden od analitikov je suho pripomnil, da bi morda lahko šlo za ironičen odziv na politični slog predsednice, ki ji mnogi očitajo avtoritarno držo, drugi pa sprašujejo – morda malce hudomušno – ali ni poslanec enostavno mislil na zvonec v parlamentu, ki opozarja na premor ali prekinitev razprave?

Kiretaža: krvaveče dlesni niso normalne
Kiretaža v zobozdravstvu: Kaj se skriva za tem postopkom in zakaj je (morda) bolj pomembna, kot ste mislili? Ko slišite besedo kiretaža, si verjetno najprej predstavljate nekaj, kar ima opravka

Knjiga Budnica – politični manifest ali nekaj več?

Budnica, najnovejša izdaja Janeza Janše, je že ob izidu požela val zanimanja – in kakopak tudi kritik. Knjiga, ki jo mnogi opisujejo kot politični manifest, združuje govore, analize in komentarje avtorja, ki želi bralca spomniti na vrednote osamosvojitve ter nevarnosti, ki po njegovem mnenju grozijo Sloveniji danes. Vsebina? Politično nabita, brez zadržkov. Toda, roko na srce, ni presenečenje, da nekateri knjigo opisujejo kot “hvalnico SDS-u”, medtem ko jo drugi označujejo za “neprecenljiv prispevek k slovenski zgodovini”.

Pomembno je poudariti, da je knjiga izšla pri založbi Nova obzorja, ki jo mnogi povezujejo z desno politično opcijo. Čeprav jo Janša predstavlja kot “opozorilno budnico za vse Slovence,” se zdi, da jo bodo prebrali predvsem že prepričani. Morda pa je bilo posvetilo, naslovljeno na predsednico DZ, prav zato še toliko bolj pikro – kot da bi hotelo poudariti, da je ona tista, ki potrebuje prebujenje.

Je posvetilo darilo, provokacija ali nekaj tretjega?

Besede, ki jih je poslanec Hoivik namenil Klakočar Zupančičevi, so v političnih krogih hitro sprožile različne interpretacije. “Naj tudi vam čimprej zazvoni!” – ali je to metaforični poziv k boljšemu vodenju parlamenta, subtilna kritika trenutnih političnih odločitev ali zgolj simbolična misel? Če vprašate podpornike SDS, je to bila prijazna in iskrena želja. Kritiki pa trdijo, da je poslanec želel predsednico opozoriti na njene “napake”, vendar na način, ki ne meji neposredno na žalitev.

Če pogledamo širšo sliko, je jasno, da tovrstne geste niso nič novega v slovenskem političnem prostoru. Slovenska politika je polna simbolike, ki jo lahko razumejo le tisti, ki poznajo kontekst. Lahko bi rekli, da so podobna dejanja pogosto le “dimne zavese” za širšo javnost, medtem ko politični insiderji razumejo njihov pravi pomen.

Odkrili smo, kje so cene za isto zobozdravstveno storitev za kar 3-krat nižje! Preverite tukaj
Ali ste kdaj pomislili, kako daleč ste pripravljeni iti – dobesedno in finančno – za popoln nasmeh? Cene zobozdravstvenih storitev lahko nihajo od povsem sprejemljivih do vrtoglavo visokih. Kaj

Po prejemu knjige predsednica DZ ni podala javnega odziva, kar je – roko na srce – morda najboljša odločitev v trenutnih političnih razmerah. Medtem ko bi odgovor verjetno sprožil val novih debat in analiz, je tišina pogosto najboljša taktika, ko želiš izogniti dodatnemu eskaliranju situacije. Na drugi strani pa so poslanci SDS hitro stopili v bran svojemu kolegu, ki ga opisujejo kot “mladega, a preudarnega politika.”

Andrej Hoivik, sicer eden mlajših poslancev SDS, se je z leti izkazal za zagovornika Janševih politik. Njegova gesta z darilom knjige predsednici DZ je še ena v vrsti simbolnih dejanj, s katerimi želi SDS poudariti svojo politično filozofijo.

Kaj pomeni »zvonenje«?

Če poskušamo analizirati samo posvetilo, se pojavi več možnih interpretacij. V slovenskem političnem diskurzu se pogosto uporabljajo metafore, ki so hkrati ostre in izmuzljive. Zvonenje, prebujenje, budnica – vse to nakazuje na neko simboliko prehoda, morda tudi priznanje napak. Toda, ali je to res pravi način komunikacije med političnimi predstavniki?

Če dodamo še lokalni kontekst, lahko rečemo, da dogodek odraža splošno polarizacijo slovenske politike. Simbolične geste, kot je ta, imajo dvojni učinek – privržence utrdijo v prepričanju, da so “na pravi strani zgodovine”, nasprotnike pa jezijo s svojo navidezno neiskrenostjo. V tem smislu posvetilo Andreja Hoivika ni le darilo predsednici DZ, temveč tudi sporočilo vsem njenim političnim podpornikom.

Morda je najboljša lekcija, ki jo lahko potegnemo iz tega dogodka, ta, da simbolika v politiki ni nikoli nepomembna. Vsaka gesta, vsaka beseda in vsak, še tako majhen detajl ima svoj pomen – vprašanje je le, ali ga znamo razbrati. Slovenska politika je polna takšnih primerov, kjer so na videz majhne stvari postale simbol večjih razprav. Dogodek s Budnico ni izjema.

Citat politologinje dr. Polone Grilc je povzet iz članka na MMC RTV Slovenija, kjer je dogodek opisan kot del širšega političnega diskurza. Podatki o knjigi Budnica so povzeti iz uradnega opisa knjige založbe Nova obzorja.

Napisal: N. Z.

Vir: www, X

47258
260 SEK