
Vau! Slovenija dobila mega superračunalnik – kaj to pomeni za nas?
LJUBLJANA – Neverjeten uspeh na evropskem razpisu! Slovenija je dosegla največje možno število točk in si zagotovila financiranje za superračunalnik in tovarno umetne inteligence. To ni le tehnični projekt – to je preboj, ki bo državo postavil v sam vrh tehnološkega razvoja.
Kaj to pomeni za Slovenijo?
Superračunalniki so v današnjem svetu nuja. Podnebne simulacije, razvoj zdravil, umetna inteligenca, biotehnologija – vse to zahteva ogromne računske zmogljivosti. In zdaj bo imela Slovenija svojega giganta, ki bo presegel trenutnega Vege, katerega zmogljivost je “le” 6,9 petaflopa. Novi računalnik? 110 petaflopov na sekundo. To je več kot 15-kratna nadgradnja!
In lokacija? Maribor. Država je že lani odkupila zemljišče od Dravskih elektrarn, zdaj je vse pripravljeno za gradnjo. Napajanje? Hidroelektrarna Mariborski otok. Trajnostno, učinkovito, ekološko – tako, kot mora biti.
Golob: ‘Dokazali smo, da smo globalno konkurenčni’
Novico je prek Instagrama objavil premier Robert Golob:
“Na razpisu za evropska sredstva za superračunalnik in tovarno umetne inteligence smo med vsemi prijavitelji dosegli najvišje število točk.”
Poudaril je, da ta projekt ni le investicija v tehnologijo, temveč v prihodnost naših mladih, znanstvenikov in podjetnikov. Slovenija bo postala eno od tehnoloških središč Evrope.
Koliko denarja bo zares prišlo?
In tu se začnejo vprašanja. Koliko? Podatki o natančnem znesku še niso razkriti, a po podatkih Dela Slovenija pričakuje do 75 milijonov evrov iz Bruslja, zraven pa bo država dodala še enak znesek iz proračuna.
To pomeni 150 milijonov evrov za razvoj vrhunskega superračunalnika, ki bo omogočal napredne raziskave.

Kdo stoji za tem projektom?
To ni zgolj vladni projekt. Za prijavo na razpis je stal močan konzorcij:
- Institut informacijskih znanosti (IZUM),
- Institut Jožef Stefan,
- Univerza v Mariboru,
- Univerza v Ljubljani,
- Univerza na Primorskem,
- Gospodarska zbornica Slovenije in številni drugi partnerji.
To ni zgolj en projekt, temveč povezava najboljših umov v državi.
Kaj prinaša superračunalnik?
Ne gre samo za številke. Kaj bo ta tehnologija dejansko omogočila?
- Hitrejše in natančnejše podnebne simulacije – napovedovanje ekstremnih vremenskih pojavov.
- Napredne medicinske raziskave – razvoj novih terapij, personalizirana medicina.
- Boljše analize v biotehnologiji – hitrejše odkrivanje novih spojin in materialov.
- Podpora umetni inteligenci – omogočanje naprednih AI modelov, ki bodo izboljšali industrijo in gospodarstvo.
- Varnost in obdelava podatkov – hitrejša analiza velikih podatkov za javno upravo, varnostne službe in industrijo.
Kako hitro bo projekt zaživel?
Če bo vse šlo po načrtih, bo novi superračunalnik operativen v začetku leta 2027. Ampak – bo res? Ali bo projekt obtičal v birokraciji?
Ali bo Slovenija izkoristila potencial?
Res je, Slovenija je uspela na razpisu, ampak kaj zdaj? Ključno bo, da se denar ne izgubi v sistemu, da se projekt izpelje transparentno, brez nepotrebnega zavlačevanja.
Pomembno vprašanje: Kdo bo imel dostop do te tehnologije? Se bo omejil na znanstvenike ali bo odprt tudi za inovativna slovenska podjetja? Bo šel denar v razvoj ali zgolj v drago infrastrukturo, ki je nato ne bomo znali izkoristiti?
Prelomnica za Slovenijo
Slovenija ima redko priložnost, da se pozicionira kot tehnološka sila Evrope. Če bo projekt izpeljan pravilno, bo to ena najpomembnejših investicij zadnjih desetletij.
Ampak – ali bomo res znali izkoristiti to priložnost? Ali bo superračunalnik zgolj bleščeča vizitka, ki se bo prašila, ali pa gonilo pravega tehnološkega napredka?
To bomo še videli. A za zdaj – velik korak naprej za Slovenijo!
Vir:
- Delo
- STA
- Vlada RS