Voda v lokalu bi morala biti brezplačna – toda gostinci so rekli NE

13. mar. 2025, ob 18.47
3466
150 SEK

Ljubljana, 13. marec 2025 – Zgodba, ki je dvignila veliko prahu. Brezplačna pitna voda v gostinskih lokalih – da ali ne? Vlada se je odločila: določilo, ki bi obvezovalo gostince, da morajo vsakemu gostu brezplačno ponuditi vodo iz pipe, je črtano iz novega Zakona o gostinstvu. Po burnih razpravah so pristojni ocenili, da je to odločitev, ki pušča svobodo izbire gostincem.

Začetek zgodbe: Zakaj sploh predlog o brezplačni vodi?

Lani poleti je Zveza potrošnikov Slovenije pozvala vlado, naj zakonsko zagotovi brezplačno strežbo vode v vseh gostinskih lokalih in zdraviliščih. Argument? Dostop do pitne vode je ustavna pravica in marsikateri lokal gostom ne ponuja vode iz pipe ali pa zanjo zaračuna postrežnino. Vlada je nato v osnutek Zakona o gostinstvu vključila določilo, ki bi obvezalo vse gostince, priključene na javno vodovodno omrežje, da gostom nudijo brezplačno pitno vodo.

A tukaj se je začelo zapletati. Gostinci niso bili navdušeni.

Gostinci: “Država nam ne more vsiljevati, kaj moramo ponujati!”

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je hitro reagirala in nasprotovala predlogu. Blaž Cvar, predsednik OZS, je bil jasen: „Vsak gostinec oblikuje svojo ponudbo. Nekateri strežejo vodo iz pipe, drugi ne. Takšna prisila je nesprejemljiva.“

Argument gostincev?

  • Voda iz pipe ni resnično brezplačna – pri njeni strežbi nastajajo stroški (pranje kozarcev, postrežba).
  • Gostinci že zdaj prostovoljno nudijo vodo – večina ob naročilu hrane.
  • Država ne more posegati v poslovne odločitve gostincev.

In?

Vlada je popustila.

Vlada se umakne – brezplačna voda ni več obvezna

Državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež je pojasnil: „Pitna voda je ustavno zagotovljena pravica, a jo je tudi doma treba plačati. Če je nekaj ustavna pravica, to še ne pomeni, da morajo to zagotavljati in plačati gostinci.“

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

To pomeni, da je odslej odločitev o brezplačni vodi prepuščena posameznim lokalom.

A kako je v tujini?

Poglejmo primerjave.

  • Francija: v restavracijah je brezplačna voda iz pipe standard.
  • Združeno kraljestvo: od leta 2010 je zakonsko določeno, da morajo gostinci gostom brezplačno ponuditi vodo.
  • Italija: odvisno od lokacije – v nekaterih območjih je to praksa, drugje voda ostaja plačljiva.

Slovenija? Ostajamo na sredini. Brez zakonske obveznosti, a s prakso, ki jo marsikateri gostinec že izvaja.

Kaj zdaj? Bo manj plastenk?

Ena od idej zakona je bila tudi zmanjšanje uporabe plastenk in spodbujanje pitja vode iz pipe. Po podatkih Statističnega urada RS Slovenci letno porabimo okoli 120 litrov ustekleničene vode na prebivalca. To pomeni ogromno plastičnih odpadkov. Bi lahko brezplačna voda v gostinskih obratih pripomogla k manjši uporabi plastenk? Možno. A zdaj ostaja vprašanje, koliko gostincev se bo prostovoljno odločilo za brezplačno strežbo vode.

Gostinci zadovoljni, potrošniki razdeljeni

Po umiku določila so se odzivi razdelili. Gostinci? Zadovoljni. „Veseli smo, da je prevladal zdrav razum,“ pravi Blaž Cvar. Potrošniki? Nekateri pravijo, da bi morala biti voda brezplačno na voljo povsod. Drugi menijo, da ni pravično gostincem nalagati dodatnih stroškov.

Kako bo v praksi? Bomo videli. Dejstvo pa je, da Slovenija ostaja brez zakonske obveze – a s številnimi gostinci, ki že zdaj nudijo vodo iz pipe. Brezplačno ali ne? To bo odslej njihova odločitev.

Pripravil: N. Z.

Vir:

  • Delo
  • Večer
  • Statistični urad RS
3466
150 SEK