
Zakon o dodatku k pokojninam zavrnjen, Janša slavi: “Rezultat referenduma zmaga razuma in odločni ne obstoječi oblasti!”
Volilna udeležba je bila po zadnjih delnih in neuradnih podatkih 25,15-odstotna.
LJUBLJANA – Volivci so na referendumu, stal je sedem milijonov evrov, zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti zakonu je namreč glasovalo več kot 92 odstotkov volivcev, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči tudi kvorum za zavrnitev zakona, poroča Val 202.

Po preštetih več kot 90 odstotkih glasovnic je proti zakonu glasovalo več kot 360.200 volivk in volivcev ali 92,45 odstotka tistih, ki so se udeležili referenduma. Za zavrnitev zakona je bilo potrebnih 338.491 glasov. Za uveljavitev zakona pa se je izreklo 7,55 odstotka volivcev, ki so se udeležili današnjega glasovanja, je jasno iz podatkov na spletni strani Državne volilne komisije.

Janša, Logar in Vrečko
Znani so prvi odzivi. “Rezultat referenduma zmaga razuma in odločni ne obstoječi oblasti!” trdi Janez Janša, prva SDS. “Pobudniki referenduma so uspeli. Ljudje so množično glasovali proti vladi, zato je bil kvorum zoper slab zakon dosežen,” je v odzivu za rtvslo.si povedal predsednik stranke Demokrati Anže Logar. Ministrica Asta Vrečko je po zavrnitvi zakona dejala takole: “To ni bil referendum o zakonu, ki smo ga pripravili na ministrstvu. Pripravili smo ga zaradi mnenja računskega sodišča in drugih organov.” Trdi, da je bilk referendum sklican z namenom preštevanja desnih volivcev z davkoplačevalskim denarjem.

“Očitno je referendum uspel. Največja možna nezaupnica ljudstva vladi Roberta Goloba. Iskrena hvala vsem, ki ste se referenduma udeležili in oddali svoj glas proti! Vzemimo si našo domovino Slovenijo nazaj!” je na omrežju X zapisal evroposlanec Branko Grims.
“Sama verjamem v demokracijo in demokratično odločanje volilk in volilcev na referendumih ali volitvah, zato je bila odločitev za bojkot tega referenduma s strani GS in Levice zame strateško zgrešena. Volilkam in volivcem, predvsem lastnim, je treba zaupati. Izzid referenduma bi lahko bil tudi drugačen, če bi vse koalicijske stranke svoje volivce povabile na volišča in, če bi s pametnimi argumenti zagovarjali zakon, ki so ga sprejeli. Naj bo ta poraz nauk za vse nas levosredinske politike, da s tako politiko ni mogoče zmagati na naslednjih volitvah. Prišel je čas za streznitev in resno delo,” je lekcijo svojim nekdanjim sopotnikom odčitala Mojca Šetinc Pašek.
Kakšna je bila volilna udeležba?
Volilna udeležba je bila po zadnjih delnih in neuradnih podatkih 25,15-odstotna.
Kaj smo odločali?
Volilna nedelja je za nami. Po vsej Sloveniji – od Murske Sobote do Kopra, pa tudi v tujini – se je danes odločalo o zakonu, ki deli mnenja kulturnikov, pravnikov in politike. Glavno vprašanje? Ali naj v veljavi ostane zakon, ki določa pravico do posebnega pokojninskega dodatka za umetnike z izjemnim prispevkom k nacionalni kulturi.
Doma in na tujem
Skoraj 3000 rednih volišč (2978, da smo natančni) in še 88 t. i. volišč omnia – namenjenih tistim, ki volijo zunaj kraja stalnega prebivališča – je danes odprlo vrata ob 7. uri. Zaprla so se natanko 12 ur kasneje. V tujini je bilo omogočeno glasovanje na 29 diplomatskih predstavništvih.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: Zajem zaslona POP TV